Co že to tam pro mě máš, člověče?
Poslední dobou jsme se na našem blogu hodně věnovali jídlu, výživě a receptům. Probrali jsme všechno, od kachny po droby, od bylinek po přílohy. Ještě ale existuje jedno odvětví výživy, kterému bychom se rádi věnovali v tomto článku. Řeč je o doplňcích stravy. Nezní to trochu děsivě?
Je jedno, jestli psí potravu potřebujeme doplnit o chybějící vitamíny a minerály, vyřešit nějaký konkrétní zdravotní neduh nebo zkrátka jen myslíme na prevenci. My jsme si tentokrát posvítili na trochu přirozenější věci než ty z krabiček od veterináře, které se mohou přidávat do psího krmení a mohou mít spoustu zdravotních benefitů. A možná vás překvapí, jak je to jednoduché. Některé z nich totiž nejspíš budete mít doma ve spižírně.
Co mohu použít jako doplněk psí stravy?
Vaječné skořápky
Mají blahodárný vliv na stav kostí a zubů, protože obsahují spoustu vápníku. Ideální, pokud váš hafan bojuje s artritidou či osteoporózou. Skořápky je potřeba důkladně vymýt a rozdrtit na prášek kvůli stravitelnosti. Dávkuje asi 1/4 lžičky na 10 kg psa. Prášek z vaječných skořápek se dá zapracovat do masa a konzerv nebo přidat do granulí. A pokud vám tenhle způsob připadá moc na hulváta a chtěli byste něco sofistikovanějšího, můžete si prášek z vaječných skořápek i objednat. Potom bude ošetřený proti zárodkům salmonelózy.
Jogurt
Tuhle metodu už doma asi praktikujete a pokud ne, můžete začít rovnou. Jogurty jsou plné probiotik, která příznivě ovlivňují dobrou funkci střev. Obecně psi hůře tráví produkty z kravského mléka, je proto lepší sáhnout po ovčím nebo kozím jogurtu. Jedná se o nejdostupnější zdroj bílkovin, vápníku a přátelských bakterií. Jen pozor na případné cukry a umělá sladidla.
Pivovarské kvasnice
Obsahují bílkoviny a hlavně velké množství vitamínů skupiny B, fosfor, železo, draslík, měď a zinek.Podporují trávení a chuť k jídlu, také zlepšují imunitu. Mají dobrý vliv na kvalitu srsti a kůže, jsou zdrojem energie a posilují funkci jatek. Sušené kvasnice jsou vhodné pro všechny druhy psů, mohou je štěňata, psi v zátěži i staří psi. Dávkováním 2 g na 10 kg psa nic nezkazíte, ale začínejte raději postupně.
Yucca Schidigera
Jde o pouštní bylinu, která má takřka magické schopnosti. Zvyšuje rychlost látkové výměny a tím zlepšuje přirozenou detoxifikaci organismu. Podporuje imunitu, zlepšuje jaterní funkce, snižuje cholesterol, zlepšuje trávení a urychluje hojení ran. Snižuje také zápach psí moči a výkalů. A samozřejmě obsahuje spoustu vitamínů a minerálů ve snadno vstřebatelné formě. Ideální účinky má, když se podává dlouhodobě. Dávkování 1 g na 10 kg psa na den.
Mořská řasa Kelpa
Tahle královna norských moří dovede naprostí zázraky. Hlavně co se týče kvality ústní dutiny. Prokazatelně snižuje množství plaku a tím i zápach z tlamy, jak už jsme psali v samostatném článku věnovanému péči o psí zuby. Ideální dávkování je 1/2 lžičky na 10 kg psa denně.
Pozor! Pokud má váš pes problémy se štítnou žlázou, raději konzultujte použití kelpy s veterinářem, má totiž vysoký obsah jód.
Olivový olej
Skvěle chutná a psi na něj většinou dobře reagují. Zvyšuje kondici, snižuje váhu a je kvalitním zdrojem energie, je považován za palivo pro mozek. Potěší obsah antioxidantů, vitamínu E a nenasycených mastných kyselin. 1 lžička do porce krmení jednou za čas také výrazně zvyšuje kvalitu srsti.
Makový olej
Vysoký obsah vápníku, vitamínu E, hořčíku, draslíku, železa a kyseliny linoové z něj dělá opravdovou psí superpotravinu. Skvělý, pokud vašeho psa trápí špatná kvalita srsti. Jde také o výborný podpůrný prostředek při osteoporóze, pozitivně ovlivňuje funkci svalů a nervové soustavy. Hodí se zejména pro psy s velkou zátěží.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by R+R Medicinals on Unsplash
Podobné články:
https://www.puppydu.cz/recepty/psi-ovoce-a-zelenina-jde-to-vubec-dohromady/
https://www.puppydu.cz/pruvodce/chystate-nedelni-kure-udelejte-radost-i-svemu-psovi/