Letní menu pro čtyřnohé

Paníčku nevadí, že v tom letním menu trochu plaveš, tady ti poradí.

Asi všichni známe, jak se nám s rostoucími teplotami a pokračujícím létem úplně promění chutě. Tam, kde byly dřív čtyři knedlíky málo, postačí v létě kousek melounu a sklenička bílého vína. A teď si představte, že naši chlupatí přátelé to s ročními obdobími mají docela podobně. A jejich miska s granulemi zůstává ve většině případů bez obměny. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak přizpůsobit psí jídelníček rostoucím teplotám.

Je obecně známé, že psi obvykle v letních měsících odpočívají a tomu by měl být přizpůsobený i jejich jídelníček. Je v pořádku, že pes v letních měsících konzumuje méně stravy, to asi dobře znáte i sami od sebe. Není z toho potřeba vyvozovat nějaké závěry. Co je ovšem důležité je jejich chlazení. Už samotné zažívání totiž psovi zahřívá organismus. Dobu krmení proto přesuňte do chladnějších částí dne, stejně jako procházky (o tom už jsme psali v samostatném článku).

Léto se psem v pohodě

Dbejte na dostatek čisté vody, případné koupačky nebo koupele či zvažte chladící podložku. Při cestování je nutností košík namísto náhubku, pozor na zahřátí v autě, tam psa nenechávejte ani 5 minut. Při výletech do přírody nezapomínejte antiparazitické obojky a mějte s sebou silnější antihistaminikum pro případné kousnutí hadem.

Letní strava pro každého hafana

V letním počasí, stejně jako pro sebe i pro psa volíme co nejjednodušší stravu. Dbáme i na její dobrou stravitelnost. Ze zeleniny se do letního menu hodí špenát, šťavnaté okurky, cukety, brokolice, cukety, řepa nebo ledový salát. Psovi stravu zpestříte i divokými bylinami, třeba kopřivami, sedmikráskami, medvědím česnekem, přidat můžete i lněná semínka.

O přírodních doplňcích stravy už jsme společně také mluvili, pamatujete?

Posvačit může váš pes třeba ledově vychlazený ovčí či kozí jogurt (to kvůli sníženému obsahu laktózy), doplněný o čerstvé sezónní ovoce. S jahodami, malinami, ostružinami či borůvkami ze zahrádky či z lesa neuděláte krok vedle.

Skvělé jsou také ryby z důvodu obsahu omega 3 kyselin a udržení hladiny cholesterolu a pročištění krevního oběhu. Na konci prázdnin začínají dozrávat cukety, dýně a patizony. Skvělá vitaminová bomba pro chlupáče. Jako specialitu doporučujeme patizon. Má velké množství minerálních látek jako je železo, sodík, draslík, měď, fosfor – podporuje trávení, zklidňuje a regeneruje organismus a má pozitivní účinek na činnost srdce a ledvin.

Kompletní letní menu pro každou packu

Hlavní jídlo

Hovězí maso na kostky uvaříme, vývar ponecháme na zalití, k tomu přidáme rozvařený patizon a jako příloha použijte pohanku, ozdobíme sedmikráskami.

Zmrzlina

Silný, dlouho tažený masový vývar, špetka skořice a několik malin, smícháme a necháme zamrznout ve formovači na led a dáváme v horkých dnech.

Místo pro koktejl – Psí piňa colada

Ovčí jogurt, pár borůvek a ostružin, strouhaný kokos, strouhané plátky ananasu, lžička kokosového oleje, smícháme a podáváme na party.

Důležité upozornění na závěr

Každý páníček ví, co má jeho chlupáč rád, ale zná také jeho alergie a žaludeční potíže. Zejména tedy složky jako kokos, česnek či skořice se podává opravdu ve velmi (!) malém množství a po úvaze co daný pejsek může a co ne. A to ví nejlépe páníček.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Linoleum Magazine on Unsplash

Podobné články:

 

Bones and Raw Food aneb pozdní hosti jedí kosti

Nepřepepři toho vepře

Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz