Zácpa u psa – možné příčiny a způsoby, jak ji řešit

Stejně jako tomu je u lidí, i u psů je zdraví trávicího traktu zásadní. Zácpa je nejen velmi nepříjemná, ale v krajních případech může být i nebezpečná. Pakliže jste si tedy všimli, že váš miláček po několik dní nevykonal velkou potřebu, je třeba se mít na pozoru. A i když příčina bývá často snadno řešitelná, nic není radno podceňovat.

V našem článku se podíváme, co by mohlo za zácpou chlupáče stát a jak mu co nejdříve ulevit. Je totiž jistě ve vašem zájmu, aby se opět cítil ve své kůži a vrátil se ke svým normálním aktivitám s radostí – ať už se jedná o mazlení či výcvik.

Co zácpu u psa způsobuje?

Kdyby existovala jednoznačná odpověď na tuto otázku, situace by byla mnohem jednodušší. Příčin však může být mnoho – a od nich se pak také odvíjí jejich řešení.

Nevyvážená strava

Ta za zácpou stojí nejčastěji jak u nás, tak u psů. Ideální strava by měla obsahovat správný poměr živin, včetně vlákniny, která je pro zdraví trávicího traktu naprosto zásadní. Navyšuje totiž objem stolice, slouží jako potrava pro „hodné“ bakterie v tlustém střevě a urychluje vyprazdňování. Nejdůležitější však je, že zabraňuje tvorbě tvrdé, suché stolice, která je jen stěží průchodná.

Zaměřte se na kvalitní krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny a do jídelníčku pravidelně zařazujte potraviny, které na ni jsou bohaté – primárně se pak jedná o ovoce a zeleninu. Jen se vyhněte hroznům, čokoládě, česneku nebo například cibuli. I menší množství těchto potravin může vašemu chlupáči ublížit.

Potřebujete inspiraci na potraviny bohaté na vlákninu? Přečtěte si náš článek 10 superpotravin vhodných pro psy i jejich páníčky.

Dehydratace

Zácpa u psa může být způsobena také nedostatečným pitným režimem. Hydratace totiž hraje důležitou roli v normální funkci trávicího systému. Když pes trpí dehydratací, jeho tělo může reagovat tak, že začne stahovat vodu z potravy, což opět vede k tvorbě suché a tvrdé stolice.

Pes by měl mít neustále k dispozici plnou misku s vodou. Hydratace je obzvláště důležitá během teplého letního počasí či po vydatné fyzické aktivitě. 

Na vině za dehydratací mohou být také klasická onemocnění, jako je chřipka – ta totiž způsobuje horečku, která zvyšuje spotřebu vody. Že je váš pes vysušený, poznáte tak, že má hlenovité či lepkavé sliny, jeho kůže ztrácí svou přirozenou elasticitu nebo má neobvykle koncentrovanou moč.

Nadmíra stresu

Stres dokáže udělat s tělem hotovou paseku. Pokud se s ním váš pes potýká, věřte, že se projeví i na trávicím traktu –  ve formě průjmu, nevolnosti nebo zácpy.

Mezi příčiny stresu se pak řadí například náhlá změna prostředí, hluk nebo například separace od páníčka. Všimli jste si, že je váš pes vystresovaný? Snažte se eliminovat veškeré faktory, které by k tomuto stavu mohly přispívat, a poskytněte mu klidné a bezpečné prostředí. 

Když nic nezabere nebo si nevíte rady, navštivte s vaším chlupáčem veterináře, který mu umí pomoci nejen s fyzickým, ale i duševním zdravím. Alternativně můžete navázat spolupráci s psím terapeutem, který už zachránil nejedno soužití.

Vedlejší účinky léků

Zatímco léky našim parťákům mohou v mnohém pomáhat, většina z nich přichází i s vedlejšími účinky. Zácpa pak může být jedním z nich. Jaké typy léků ji nejčastěji vyvolávají?

  1. Analgetika: Neboli léky proti bolesti. Ty mohou zpomalovat střevní pohyby, a tak přímo způsobovat zácpu.
  2. Antibiotika: Tento typ léků se využívá proti bakteriálním infekcím a mnohdy doslova zachraňuje životy. Jeho pozitivum je však vyváženo i několika negativy – včetně potenciálního nepříznivého efektu na trávicí trakt, protože vyhlazuje střevní mikroflóru.
  3. Ostatní léky: Antidepresiva nebo léky proti epilepsii mohou zácpu také vyvolávat.

Pakliže jakožto příčinu zácpy u vašeho psa podezíráte léky, navštivte vašeho veterináře. Ten může navrhnout jejich změnu tak, aby byly vedlejší účinky minimalizovány.

Zácpa jako symptom závažnějších onemocnění

Zatímco zácpa bývá mnohdy způsobena banalitou, někdy představuje symptom závažnějšího onemocnění. Mezi ty se řadí například nádory v oblasti trávicího systému nebo konečníku, protože mohou blokovat stolici, aby střevy volně procházela.

Velmi častá je také Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida. Ve většině případů nejsou života ohrožující, avšak neměly by se brát na lehkou váhu. Ve třetí řadě si uveďme také neurologické choroby.

Pakliže se zácpa u psa objevila nečekaně a bez zjevné příčiny, důrazně doporučujeme vyšetření veterinářem.

Jak řešit zácpu u psa?

V závislosti na konkrétní příčině můžete zácpu řešit mnohými způsoby. První tři berte i jako prevenci, protože jsou naprostým základem dlouhodobého zdraví vašeho chlupáče.

Zvýšení vlákniny ve stravě

Nezastupitelnou roli vlákniny ve stravě jsme si již vysvětlili. Pakliže však pro vás z nějakého důvodu není snadné její poměr zvýšit, podívejte se po doplňcích stravy. Také sledujte složení granulí, které kupujete, a vybírejte takové, které jí obsahují dostatek. 

Velmi vhodnými zdroji v rámci celistvých potravin je pak například dýně, mrkev, batát nebo brokolice. Vždy si předem zjistěte, které druhy je potřeba před podáváním tepelně upravit.

Zlepšení pitného režimu

Kolik by měl pes vypít vody denně? Univerzální rady uvádí, že zhruba 30 až 60 mililitrů na kilogram váhy. Tato hodnota je však ovlivněna různými faktory, jako je věk, míra aktivity nebo klimatické podmínky.

Ujistěte se, že váš pes má neustálý přístup k čerstvé vodě. Každý den ji pravidelně měňte. Také kontrolujte, kolik jí chlupáč vypije a podávejte ji ve vhodné teplotě. Zatímco někteří psi preferují teplejší vodu, jiným je sympatičtější chladná.

Pokud je váš pes fyzicky vysoce aktivní, příjem vody je potřeba navýšit. To stejné platí v případě horkých letních dní, kdy voda představuje klíč k tolik potřebnému vnitřnímu ochlazení.

Dostatečná fyzická aktivita

Frekvence výskytu zácpy u psa je značně ovlivněna také mírou fyzické aktivity. Pakliže pes celé dny polehává, jeho střeva a trávicí enzymy nemusí pracovat tak, jak by měly. Tělo je v takovém případě pasivní, což se odráží i na orgánech.

Pro podporu zdravého vyprazdňování pes potřebuje pravidelně chodit, běhat, klidně i skákat. Cokoliv, co mu pomůže vybít energii. To má blahodárný účinek nejen na trávení, ale také psychickou pohodu. Při pohybu se totiž uvolňuje hormon endorfin, který tlumí bolest a zlepšuje náladu.

Nezapomínejte na poctivé venčení – alespoň hodinu denně. Jednou za čas vašeho chlupáče vezměte na výlet. Dlouhý pobyt na čerstvém vzduchu prospěje vám oběma.

Návštěva veterináře jako jistota

Příčina zácpy u psa mnohdy nemusí být zjevná. Návštěvu veterináře sice naši parťáci většinou nesnáší, ale je nutná. Díky důkladné prohlídce zvířecí lékař stanoví diagnózu a vy získáte jistotu, proč psovi nejde jít na velkou. Neodkládejte ji.

Zácpa může výrazně zkomplikovat život, což potvrdí každý, kdo ji někdy zažil. O to horší je, když postihne naše psy. Ti si totiž nedokážou pomoci sami – jsou odkázáni na vás. Pevně věříme, že vám náš článek celou problematiku více osvětlil, a vy tak můžete začít podnikat kroky k nápravě. Vašemu chlupáči se doslova uleví a získá energii pro další každodenní radosti a dobrodružství.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Robert Larsson – Unsplash.com

Pes na pastvě: proč psi jedí trávu?

Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz