Medicína se za posledních několik dekád vyvíjí přímo raketově. A naštěstí se tento vývoj týká také moderní veterinární péče. Kloubní protézy ani náročné operace dnes nejsou výjimkou ani ve psím světě a my jsme za to neskonale vděční. Dnes jsme se zaměřili na jednu, na pohled trochu bizarní ortopedickou pomůcku, která může pejskům s nevyléčitelnými chorobami pohybového aparátu či páteře poskytnout i několik šťastných a aktivních let navíc. Řeč bude o psích vozíčcích.
Kondice pohybového aparátu se dá do jisté míry ovlivnit výživou a péčí, ne ale na 100 %. Každé plemeno je háklivější na jiný druh onemocnění a je docela možné, že i ten sebeopečovávanější německý ovčák, který jedl chondroprotetika už od štěněte a nikdy nešel po schodech, za sebou nakonec začne tahat nohy a trpět bolestí páteře. Pohyb mohou psům znepříjemňovat vrozené vady, úrazy a ve stáří také opotřebení.
Je velmi tenká hranice mezi správným dávkováním pohybu a udržováním psa v kondici a rizikovou zátěží, kterou pejskovi na podobný problém v budoucnu můžeme založit. Myslíme tím hlavně extrémní sporty s každodenním tréninkem nebo třeba pracovní zvířata.O psí pohybovém aparátu komplexněji se dočtete tady.
Pomoc, můj pes má problém!
Péče o ochrnutého psa je náročná, je představitelná, když se psovi stane nehoda a je často vyvážená veselým pocitem psa, který je vděčný a svoje postižení nevnímá. Existují ale i lidé, kteří se starají o několik ochrnutých psů zároveň. Klobouk dolů a děkujeme! Přečtěte si více o psím stárnutí.
Velká plemena často trpí na srůstání obratlů, u menších plemen jsou to spíše vyhřezlé plotýnky. Dysplazie loktů se objevuje u středních a velkých plemen. Na předních (hrudních končetinách) je to onemocnění loktů a ramen, na zadních (pánevních končetinách) je to kyčel nebo koleno. Problémy s postižením pohybového aparátu samozřejmě závisí taktéž na individuálním stavu a kondici toho kterého psa.
Míra postižení může být různá, ortopedické pomůcky také, ale pokud váš pejsek ochrne úplně, může mu vozíček vrátit elán do života.
Péče o ochrnutého psa zahrnuje mimo jiné také:
- nekontrolovatelné vylučování: svěrač je ochrnutý, močový měchýř je naopak potřeba vymačkávat
- cvičení, masáže, protahování ochrnutých končetin z důvodu fyziologie nebo nácviku chůze a prevence proleženin
- je naprosto nutná pravidelná kontrola u veterináře, aby nedošlo “šetřením” jedné části těla k přetěžování jiné
- nutnost bezbariérového prostředí, neustálá kontrola a odstraňování překážek
- další mimořádné výdaje za pleny, ubrousky, přebalovací podložky, podpůrné veterinární léky, přípravky k okyselení moči, testy pro testování přítomnosti krve v moči
Pamatujme si tedy, že kromě nutné péče a trpělivosti budeme muset počítat i se zvýšenými náklady na život takového pejska.
Vozíček pomůže vrátit elán do života
Pokud váš pes částečně ochrne, zní to, že s tím bude spousta práce a výdajů s nejistým výsledkem. Představte si ale, že byste měli s dispozici pomůcku, která vašemu pejskovi znovu pomůže na nohy. A nebudou to jen nějaké rozpačité krůčky. Když se na to bude cítit, může se prohánět jako za starých časů. Westík od nás z ulice takový vozík má a jeho páníčci mu často nestačí.
Na trhu existují firmy, které se specializují na výrobu pomůcek pro ochrnuté psy. Takový psí vozíček zahrnuje sklopná ramena, opěrky nohou či popruhy. Vozíčky se vyrábějí buď tradiční metodou z různých kovových/umělohmotných materiálů. V poslední době se ale objevily i nové technologie, například prostřednictvím tisku na 3D tiskárně se vozíček optimalizuje přesně na míru jedince. Takový vozíček nejen přesně vyhovuje potřebám konkrétního pejska a výrazně mu zvyšuje komfort žití. Samozřejmě existují i jiné orthopedické pomůcky, ale ty dnes nejsou předmětem našeho článku. V tomto případě nemluvíme pouze za pejsky, ale i za jiná handicapovaná zvířata. V současné době existují i v české republice firmy s tímto výrobním programem a zajisté se vám budou rády věnovat. Lze najít i levnější vozíky z druhé ruky, pak ovšem míra individualizace je minimální. Šikovný páníček může vyrobit vozíček i svépomocí, návodů na internetu je více.
Díky invalidnímu vozíčku můžeme pejskovi vrátit radost z aktivního života.
Cookie také ví, že to má smysl
Možná jste zaznamenali příběh štěněte s přeraženou páteří zaviněné člověkem. Incident z roku 2019, kdy obyvatele Krupky děsil nářek štěněte s následným předáním policií a pracovníků útulku byl mediálně známý. Ujal se jí manželský pár, u kterého přes původní dočasnou pomoc nalezla domov trvalý. Podívejte se na celý její příběh.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Adobestock
Chronické drbání: může ho působit alergie i psychická nepohoda