Torze žaludku: jak předejít katastrofě

O přetočení neboli torzi psího žaludku už jste pravděpodobně někdy slyšeli. Je to závažná psí diagnóza, která bez operace končí téměř bez výjimky smrtí pejska. A není vůbec lehké ji odhalit. Proto jsme v tomto článku shrnuli všechno podstatné, co byste o ní měli vědět. Prevencí se totiž riziko torze dá výrazně snížit. Jak torzi žaludku poznat, jak jí předcházet a co dělat, když na ni dojde?

Při venčení v jednom z pražských parků mi moje známá vyprávěla historku, které mě celkem vyděsila. Její fence irského setra se kombinací náhody a špatných stravovacích návyků stala torze žaludku. Příznaky ale byly tak plíživé, že než ji majitelé odhalili, málem bylo pozdě. Při takhle akutním problému mohou rozhodovat minuty a fenka přežila hlavně díky štěstí, podle veterinářů měla na mále. Vzpomněla jsem si na svoje psy Zuzku a Maisona, hluboký hrudní koš a hltání, což jsou rizikové faktory, můžu pozorovat u obou z nich a jsou tedy v potenciálním nebezpečí. A tak jsem si o diagnóze zjistila co možná nejvíc informací, abychom mohli problémům nejen předcházet, ale také je poznat.

Torze žaludku, co se při ní vlastně děje?

Žaludek pejskům normálně visí v horizontální poloze. Je to takový balón přichycený na dvou koncích. Když se přetočí a zauzluje, zablokují se oba východy a tedy i obsah uvnitř, sníží se krevní tlak a brzy dochází k šoku oběhového systému a bez operace pejsek umírá. Odumírá také žaludeční stěna, což může po i úspěšné operaci způsobit sepsi a ohrožení života. Po rakovině jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí psů.

Postihuje hlavně větší plemena s hlubokým hrudním košem. Nejčastěji to odskáčou dogy, setři, labradorové, ovčáci nebo vlkodavové, ze středních plemen se onemocnění může vyskytnout třeba u basetů. Roli hraje kvalita, čas a množství krmení spojené s pohybem, dědičnost a náhoda.

Jak poznat, že je zle

Když vidíte, že pes není ve své kůži a nemůžete přijít na zjevnou příčinu, přesvědčte se, že nemá zvětšené a nafouknuté břicho bolestivé na dotek. Pejsek s torzí žaludku se také může neúspěšně pokoušet o zvracení, nadměrně polyká a sliní. Hodně pije a odmítá přijímat potravu. Dásně mají místo zdravé narůžovělé barvy odstíny tmavě fialové, mohou být i nepřirozeně bledé. Pes také chodí zvláštně nahrbený, svíjí se a hledá pozice, ve kterých by si ulevil, obvykle se snaží zadek výš než zbytek těla. Pokud pozorujete jakékoli z těchto příznaků, snažte se k veterináři dostat co nejdříve. Diagnóza se potvrdí pomocí rentgenu.

Na veterinárním stole

Uvádí se, že až polovina psů uhyne dřív, než se k veterináři vůbec dostane. Ty, které měli víc štěstí, čeká operace, při které se ze žaludku odstraní přebytečný vzduch, vrátí se do původní polohy, kontrola polohy sleziny, a nakonec se žaludek několikrát vypumpuje. Zvláštní pozornost se věnuje kontrole nekróz žaludeční stěny a odstranění nekrotických částí. Kdyby se tyto části nechaly být, hrozí pejskovi akutní sepse.

Menší krmné dávky a odpočinek po jídle

I když v případě torze žaludku hraje víc faktorů dohromady, pro prevenci můžeme udělat významné kroky. Alfa a omega jsou kvalitní granule. Ujistěte se, že ingrediencí číslo 1 je masová moučka a neškodlivé obiloviny. Sója nebo pšenice totiž kvasí a způsobují tvorbu plynů, které riziko zvyšují. Ostatně o kvalitních granulích už jsme se rozepsali tady. Granule také můžete pejskovi namáčet. Doporučuje se pejskovi rozdělit krmnou dávku alespoň na dvě části, aby nesnědl velkou dávku najednou, hlídat množství vypité vody po jídle a zkusit zamezit hltání. U nás třeba pomohlo krmení v oddělených místnostech.

Po jídle je důležitý klid, alespoň dvě hodiny by pejsek neměl mít žádný intenzivní pohyb. Nekrmte také před spaním nebo jízdou autem. Misky místo na zem umístěte do výšky hrudníku. U granulí hlídejte, jestli je nemáte doma moc dlouho, protože kvasné procesy, které ve starších granulích probíhají, by torzi žaludku mohly také vyvolat.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Ryan Stone on Unsplash

Můžou tukové bulky ohrozit psa na životě?

Vozíček může být šance na život

Experimentální myoterapie už v Čechách pomáhá i psům

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz