fbpx

Svrab u psa: Postrach parků, který je třeba léčit

Když se řekne svrab, většina lidí si stále představuje problém venkova nebo hospodářských zvířat. Pravda ale je, že dnes už postihuje psy i ve městech. A jedním z nejčastějších míst nákazy je obyčejný městský park.

Právě tam, kde si psi společně hrají a přicházejí do kontaktu, se tento nepříjemný parazit šíří rychleji, než byste možná čekali. Svrab může způsobit nepříjemné příznaky, jako je svědění, zarudnutí nebo ztráta srsti, a v některých případech se dokonce přenese i na člověka. Víte, jak vypadá svrab u psa, jak ho léčit a jak před ním vašeho parťáka ochránit?

Co je svrab a jak se přenáší?

Svrab, odborně označovaný jako zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), je jedním z nejčastějších kožních problémů u psa. Tento drobný parazit, který měří pouhých 0,2–0,6 milimetru, dokáže napadnout nejen psy, ale také fretky, kočky, koně a další zvířata. A přenos na člověka? Ano, i to je možné.

Zákožka si vyvrtává chodbičky pod kůží, kde klade vajíčka, a její výkaly často vyvolávají silné imunitní reakce, které vedou k nepříjemným příznakům, jako je intenzivní svědění nebo zánět. I když zákožka svrabová nežije dlouho, dokáže se rychle množit a přežít až týden mimo hostitele.

K šíření svrabu u psů dochází nejčastěji přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo skrze kontaminované předměty, jako jsou pelíšky nebo hračky. Onemocnění, které mnozí znají pod starším názvem prašivina, se proto může šířit nejen mezi toulavými psy, ale i v domácím prostředí.

Nejčastější příznaky svrabu u psa

V počáteční fázi je svrab u psa snadno přehlédnutelný, ale jeho příznaky se mohou rychle zhoršovat. Pokud máte podezření, že se váš pejsek nakazil, zaměřte se na následující varovné signály:

  • Nezvladatelné svědění: Pes se neustále škrábe, často na uších, břiše, hrudi nebo kolem kloubů. Kdyby mohl, možná by si vzal i škrabku na záda.
  • Ztráta srsti: Lysiny se objevují tam, kde je kůže nejjemnější – třeba na uších, hřbetu nosu, břiše nebo kloubech. Zarudnutí a šupinky na kůži jsou jasný varovný signál.
  • Podrážděná kůže a infekce: Neustálým škrábáním si pes může způsobit drobné rány, které se rychle infikují. Ty pak svědí ještě víc – začarovaný kruh, ze kterého pomůže jen veterinář.
  • Změny v chování: Psi mohou být podráždění, unavení nebo ztratit chuť k jídlu. Pokud váš parťák ignoruje misku s oblíbenou dobrotou, je na čase zpozornět.

Jednoduchý domácí test

Máte podezření na svrab? Jemně psovi promněte ucho. Pokud na stejné straně začne natahovat nohu směrem k uchu nebo se intenzivně drbat, může jít o příznak svrabu. Tento test má sice přibližně 80% účinnost, ale přesnou diagnózu vždy svěřte veterináři.

A co ušní svrab?

Ušní svrab u psa způsobuje malý roztoč strupovka ušní, kterého lze občas zahlédnout pouhým okem. Tento častý parazit bílé barvy je rozšířený po celém světě. Nejčastěji se přenáší mezi matkou a štěňaty, zatímco mezi dospělými psy k přenosu dochází jen zřídka.

Napadení ušním svrabem vede k tvorbě tmavého ušního mazu, který připomíná kávovou sedlinu, a často také k zánětu ucha. Pokud se však neřeší, může dojít k závažnému poškození sluchu.

Typickými příznaky ušního svrabu u psa jsou:

  • Potřásání hlavou: Pes se snaží zbavit nepříjemného pocitu v uchu.
  • Škrábání uší: Intenzivní drbání, které může vést až k podráždění a poranění kůže.
  • Tření uší o koberec nebo nábytek: Psi si často třou hlavu o povrchy, aby si ulevili od svědění.

Jak léčit svrab u psa?

Léčba je naštěstí dnes mnohem jednodušší díky moderním antiparazitárním přípravkům. Ať už se jedná o klasický svrab nebo ušní svrab, správná diagnóza od veterináře je prvním krokem k rychlému uzdravení.

Jak probíhá léčba?

  1. Antiparazitární přípravky: Nejčastěji se používají spot-on kapky aplikované přímo na kůži psa. Tyto přípravky nejen zlikvidují zákožku svrabovou, ale často účinkují i proti dalším parazitům, jako jsou blechy nebo klíšťata. Pokud je svrab rozšířený nebo způsobuje silné svědění, veterinář může předepsat tablety, které působí rychle a efektivně.
  2. Speciální ošetření uší: Ušní svrab u psa vyžaduje použití speciálních kapek, které zmírní svědění a zlikvidují parazity přímo v uších. Veterinář vám může doporučit také jemné čištění uší, abyste odstranili maz a zbytky svrabu.
  3. Péče o podrážděnou kůži: Pokud má váš pes podrážděnou nebo zanícenou kůži, mohou pomoci léčivé šampony nebo koupele. Tyto přípravky zklidní podráždění, podpoří regeneraci a zároveň odstraní zbytky parazitů.
  4. Úklid domácnosti: Parazit může mimo tělo psa přežít až týden, takže důkladný úklid je klíčem k úspěchu. Perte pelíšky, deky i hračky na vysokou teplotu a používejte parní čistič, aby se zabránilo opětovné nákaze.

TIP: Nezapomeňte také připravit vašeho pejska na klíšťovou sezónu.

Jak chránit svého psa před svrabem?

Prevence je jednoduchá, pokud dodržujete několik základních pravidel:

  • Vyhýbejte se rizikovým místům: Toulaví psi nebo zvířata s viditelnými kožními problémy mohou být zdrojem nákazy. Dávejte pozor zejména v parcích, kde si psi hrají ve skupinách.
  • Pravidelně kontrolujte psa: Po každé procházce si udělejte chvíli na prohlídku srsti a kůže vašeho mazlíčka. Zaměřte se na uši, břicho a klouby. Jakmile si všimnete příznaků, jako je svědění, lysiny nebo zarudnutí, jednejte rychle.
  • Udržujte prostředí čisté: Pravidelné praní pelíšků, dek a hraček je důležité, protože parazit může přežívat i mimo psa. Hygiena je základem prevence.

Rychlá akce je klíčem k úspěchu

Paraziti mohou být pro vašeho psa nepříjemnou zátěží, ale s včasnou diagnózou a správnou péčí je lze rychle porazit. Jakmile si všimnete varovných příznaků, neváhejte jednat – rychlá reakce zajistí vašemu mazlíčkovi brzký návrat do pohody.

Za tým Puppydu přejeme hodně štěstí a spoustu krásných chvil s vašimi čtyřnohými parťáky!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Chewy on Unsplash

 

Epilepsie u psů – mohou s tímto onemocněním žít normální život

Zubní kámen: vše o příčinách a prevenci

Torze žaludku: jak předejít katastrofě

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.