Pokud máte doma takového strašpytla jako my, pravděpodobně je pro vás stříhání drápků dramatická aktivita plná potu a slz. Obecně se doporučuje začít s domácí péčí o drápky už od štěněte, protože si na ni zvykne a v budoucnu si ji nebude spojovat s nepříjemnými pocity. Ale ani u starších pejsků není pozdě začít. Při dodržování základních zásad si skoro nevšimne, že se něco děje.
Pedikúru se vyplatí nezanedbávat, protože přerostlé drápky mohou vést k mnoha zdravotním komplikacím. Při chůzi po tvrdých površích se drápek může zarážet do nehtového lůžka, což je pro psa velice bolestivé. To je ale to nejmenší.
Ve volné přírodě psi trávili celé dny aktivním pohybem a lovením, takže se jejich drápky přirozeně zabrušovaly. Do přímého kontaktu se zemí přišly jen při výstupu na kopec, což měnilo držení těla – a to se děje i dodnes, když se drápky dotýkají země. Z dlouhodobého hlediska pak vzniká deformace páteře a končetin, které pejskovi znemožní běžné běhání, chůzi a v podstatě jakýkoliv další pohyb.
Zastřihování by mělo probíhat zhruba jednou za dva týdny, v závislosti na genetických faktorech, rase, způsobu stravování a míře aktivity vašeho psa. Pokud si na to sami netroufáte, chápeme – vždy je možné domluvit se s ošetřujícím veterinářem.
Jak na to?
Pokud chcete vašemu pejskovi stříhání drápků opravdu co možná nejvíce zpříjemnit, doporučujeme ho s touto aktivitou seznamovat už několik dní předem. To znamená – první den vašeho psa nechte očichat si nůžky na drápky. Druhý den se nůžkami lehce dotkněte každého drápku. Třetí den nůžky u drápku lehce sevřete, aby si pes na tento pocit zvykl a další dny už můžete pomalu začít stříhat – začněte na špičkách drápků a podle možností rozšiřujte jak rozsah stříhání, tak počet zkrácených drápků. Nezapomeňte ho odměňovat pamlskem.
Stříhání by mělo vypadat takto:
- Zvedněte psovi tlapku a pevně, ale jemně dejte váš palec na bříško prstu a váš ukazováček na na kůži nad drápkem. Ujistěte se, že vám nepřekáží srst.
- Zatlačte váš palec trošku nahoru a dozadu na bříšku a současně tlačte váš ukazováček dopředu. Tento úkon drápek prodlouží.
- Odstřihněte pouze špičku drápku. Nezapomeňte na paspárky, které jsou na vnitřní straně drápku.
- Vyhněte se stříhání za křivkou drápku – v takovém případě riskujete, že střihnete do masa (jedná se o tu růžovou oblast, ve které se nacházejí krevní cévy). Pak byste psovi způsobili bolest a krvácení. V případě tmavých drápků nestříhejte za křídově bílým prstenem.
Také je možné použít brousek na úpravu psích drápků, který psi nevnímají tak invazivně, a rychleji si na něj zvykají. Navíc působí tak, že nad zkracováním máte více kontroly, což snižuje riziko, že zasáhnete krevní cévy v drápku. Počítejte však s tím, že v případě používání brousku budete muset drápky zkracovat mnohem častěji.
Co když začne téct červená?
Hlavně nepanikařte. Radši zastavte krvácení a postarejte se o to, aby se do rány nedostala žádná špína. Můžete i ledovat. Pokud krvácení nepřestane do 30 minut, kontaktujte vašeho veterináře. Pokuď si nejste jistí, tak využijte služby vašeho veterináře nebo profesionálního salónu.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash by Erda Estremera