fbpx

Stařecká demence u psa (CCD): Jak ji poznat a řešit?

Zdá se vám, že se váš pes chová jinak než dřív? Zapomíná, kde má pelíšek, nevítá vás u dveří jako dřív nebo v noci zmateně bloudí po bytě? Stařecká demence se může objevit i u psa, odborně se však nazývá kognitivní dysfunkční syndrom. Jak vypadají první příznaky a jak svému parťákovi můžete pomoci?

Co je stařecká demence u psa?

Kognitivní dysfunkční syndrom (CCD), neboli zjednodušeně stařecká demence, je neurodegenerativní onemocnění, které se objevuje hlavně u starších psů. Jeho hlavní projevy se dají přirovnat k Alzheimerově chorobě u lidí a zahrnují například zmatenost, změny chování nebo potíže s učením. 

Dříve se demence u psů považovala za projev „přirozeného stárnutí“. Dnes už ale víme, že jde o reálný zdravotní problém, jehož průběh lze alespoň částečně zmírnit nebo minimálně snížit riziko jeho rozvoje.

Jak poznat, že váš pes trpí CCD?

Demence se u psa bohužel rozvíjí pomalu a nenápadně, a tak lze její příznaky snadno přehlédnout. Pokud si u vašeho chlupáče všimnete následujících příznaků, určitě alespoň zpozorněte.

  • Dezorientace – vypadá zmateně, zírá do prázdna a ztrácí se i ve známém prostředí.
  • Poruchy spánku – v noci je neklidný, chodí po bytě, kňučí nebo štěká bez zjevné příčiny.
  • Změny chování – může být méně přátelský, někdy apatický, nebo naopak úzkostný.
  • Zapomínání návyků – přestává si pamatovat základní povely nebo například zapomíná, kde je jeho miska s vodou.
  • Hygienické nehody – dělá loužičky doma, přestože byl vždycky čistotný.
  • Ztráta zájmu – dříve aktivní pes začne odmítat pohyb i socializaci.
  • Přehnané štěkání nebo kňučení – štěká bez důvodu, jako by volal o pomoc.

Máte podezření, že se u vašeho psa rozvíjí CCD? V tom případě se neprodleně poraďte s veterinářem. Změny v jeho chování mohou mít různé příčiny, a pokud by se přece jen jednalo o psí demenci, včasným zásahem můžete její průběh zpomalit.

Jak můžete svému parťákovi pomoci?

Bohužel demenci u psa nelze zcela vyléčit. Se správnou péčí ale můžete její rozvoj zpomalit a hlavně vašemu parťákovi umožnit, aby si navzdory omezením mohl naplno užívat života. Na co se zaměřit?

1. Usnadněte pejskovi orientaci

Psi s demencí mají problém s orientací v prostoru, a proto potřebují stabilní prostředí. Udržujte nábytek na stejných místech a minimalizujte překážky. Pokud váš pes špatně vidí, nechte rozsvícené noční světlo, aby se po domácnosti mohl bezpečně pohybovat i v noci. 

A důležitá je i orientace v čase, se kterou mu pomůže pravidelný režim. Krmení, venčení i spánek by měly každý den probíhat zhruba ve stejnou denní dobu, což mu dodá pocit jistoty.

2. Vsaďte na mentální stimulaci

I starší pes potřebuje zaměstnat mozek. Hlavolamy na pamlsky nebo čichové hry mu pomohou udržet mysl aktivní, a tak i v dobré kondici. Krátké, nenáročné tréninky navíc posílí jeho soustředění a velkou měrou přispívají k jeho psychické pohodě. A nezapomínejte ani na mazlení – fyzický kontakt s páníčkem totiž vašemu pejskovi dodá tolik potřebný pocit bezpečí.

3. Správná výživa dokáže divy

Pokud chcete rozvoj demence u psa co nejvíce zpomalit, budete se muset zaměřit i na stravu. Klíčové je hlavně krmivo a případně doplňky bohaté na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, které mohou pomoci zpomalit degeneraci mozku. Tyto látky totiž působí protizánětlivě a podporují správnou funkci nervové soustavy. 

O jídelníčku vašeho parťáka se můžete poradit i s veterinářem, který vám nejspíš doporučí speciální krmiva pro seniory nebo doplňky podporující kognitivní funkce.

4. Nepodceňujte dostatek pohybu

Fyzická aktivita je nesmírně důležitá pro psy v každém věku, a to včetně seniorů. Krátké procházky pomohou udržet psa v kondici a zabrání ochabnutí i úbytku svalové hmoty. Pokud má váš pejsek potíže s pohybem, zkuste mu pomoci ortopedickými pomůckami.

Může se demenci u psa předejít?

Úplná prevence stařecké demence u psa neexistuje, můžete ale významně snížit riziko jejího vzniku. Důležitá je především pravidelná mentální stimulace, kvalitní strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a dostatek pravidelného pohybu. A nezapomínejte ani na pravidelné veterinární prohlídky, které vám mohou pomoci odhalit první příznaky a včas zasáhnout.

Nezapomínejte na sebe

Stařecká demence bývá náročná nejen pro pejsky, ale také jejich páníčky. Pamatujte na to, že na péči o vaše mazlíčka nejste sami, a pokud se cítíte vyčerpaní, neváhejte se obrátit na rodinu, přátele nebo odbornou pomoc

Vždy je důležité najít rovnováhu mezi péčí o psa a vlastním duševním zdravím. Jedině tak tu pro vašeho parťáka můžete být skutečně naplno. Ať už je na tom jakkoliv, pořád potřebuje vaši bezpodmínečnou lásku a podporu. 

 

Autor: Kateřina Janíčková

Foto: Ledonardo.ai

 

Onemocnění pohybového aparátu – léčba je nesnadná, zaměřme se na prevenci

Psí eutanázie: zbytečné zabití, nebo šance na důstojný odchod

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.