Při pohledu na psa, který se pase, je docela těžké uvěřit tomu, že jeho přímým předkem je krvelačný vlk. Jedení trávy je častějším fenoménem, než by se mohlo zdát, a to nejen u psů, ale dokonce i u koček. Někteří psi se nadlábnou trávy, kterou v okamžiku vyvrhnou, ale pak v tom stejně pokračují. Až na pár výjimek se ale většinou nejedná o důvod k panice. Proč to ale dělají?
Když chybí vláknina
Stejně jako je tomu u lidí, trávicí trakt každého psa vyžaduje pro svůj plynulý chod jistou míru vlákniny. Obecně se doporučuje, aby tvořila cca 2 – 4 % podíl z celkové denní spotřeby jídla. Nicméně psi, kteří trpí zácpou či jinými trávicími obtížemi, by do sebe měli dostat až 10 %.
Psi jsou „všežravci“, což znamená, že jejich zdraví závisí jak na kvalitních rostlinách, tak i mase. Pokud jejich jídelníček neobsahuje žádnou vlákninu, nebo pouze její zanedbatelné množství, kompenzují si tento deficit právě hodováním na zeleni.
Obavy jsou na místě, pokud váš pes žere trávu, ale i tak projevuje známky nevolnosti, mezi které se řadí zvracení, průjem, zácpa nebo nechuť k jídlu. Tyto symptomy mohou naznačovat, že trpí např. refluxní chorobou jícnu, zánětem slinivky břišní nebo Crohnovou chorobou. V takovém případě rozhodně neváhejte a navštivte vašeho veterináře.
Instinktivní chování
Pokud jste složení stravy jako důvod zavrhli, protože s jistotou víte, vašemu psovi zajišťujete vyvážený jídelníček, pojídání trávy může souviset spíše s jeho instinkty. Vlci totiž jedli různá zvířata včetně obsahu jejich žaludku, který byl často plný trávy a jiných rostlin. Kvůli tomu si zvykli přijímat živiny i z těchto zdrojů.
Psi, co pojídají trávu instinktivně, ji potom zpravidla nezvracejí. V tomto případě obavy o jejich zdraví nejsou na místě. Prostě dělají jen to, co dělali jejich předci.
Na vině může být i psychika
Psi také trávou mohou zajídat psychologické problémy, v tomto případě může jako důvod být na vině i nuda nebo úzkost. Pokud tedy váš pes nejeví žádné známky nevolnosti, ale i tak vytrvale pojídá trávu, určitě stojí za to věnovat pozornost jeho emočnímu stavu. Nuda se dá celkem snadno vyřešit, když se psovi například dostane delších či intenzivnějších procházek. Pak také roste šance, že s jedením trávy přestane.
Někteří veterináři také věří, že psi jedí trávu, aby si získali pozornost páníčka, po čemž samozřejmě bezprostředně touží. Jako projev pozornosti vnímají totiž i to, že jim dáte příkaz, ať něčeho nechají – a tato forma je pro ně často naprosto dostačující.
Prostě na ni mají chuť
Černé na bílém to zní jako ten nejlogičtější důvod, avšak páníčka často vůbec nenapadne a v chování svého psa hledá nějakou složitou příčinu. A to nejen co se týče pojídání trávy.
Psi se mohou i zachovat jako býložravci, kterým prostě vyhovuje chuť a konzistence trávy, zejména, když ze země vyrůstá nová tráva během jarních měsíců.
Jak už jsme si řekli, ve valné většině případů pro psy jedení trávy není v zásadě nebezpečné, ale je potřeba myslet na to, že pokud bylo místo jejich momentální hostiny kontaminováno fekálními bakteriemi výtrusů jiných zvířat, váš pejsek by do sebe poměrně snadno mohl dostat nějakého parazita. Také berte na vědomí, že používané herbicidy a pesticidy nejsou bezpečné pro nikoho, tudíž ani pro vašeho čtyřnohého kamaráda.
Takže: pokud váš pejsek jí trávu, zpozorněte, pozorujte ho a snažte se odhadnout, proč to dělá. Přejeme vám pouze zdravé a veselé psí kamarády.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Photo by Benjamin Ilchmann on Unsplash