fbpx

Psí oči: Nejčastější problémy, prevence a kdy k veterináři

Psí oči jsou velmi citlivá a zároveň dost namáhaná část psího těla. Když váš chlupáč čmuchá v trávě, hrabe záhony nebo prozkoumává svět, jeho oči jsou neustále v první linii. Prach, drobné nečistoty nebo podráždění dokážou rychle způsobit problémy, ať už jde o zarudnutí, výtok nebo jiné nepříjemnosti.

Možná si říkáte, že občasné slzení není nic vážného – a často tomu tak opravdu je. Jenže i drobné potíže se mohou zhoršit, například v zánět spojivek nebo vřídek na rohovce. V takových případech už nejde jen o nepohodlí, ale o problémy, které mohou psovi znepříjemnit život nebo ohrozit jeho zrak.

Pokud váš pes nemá něco v pořádku s očima, dá vám to rychle najevo. Nejčastější signály? Zarudnutí, bílý výtok nebo hnis v oku.

Zjistěte, jaké jsou nejčastější oční problémy psů, jejich příčiny a kdy už je čas vyrazit na návštěvu k veterináři.

Nejčastější problémy psích očí: Příznaky a řešení

Alergická reakce

Příznaky: Nejčastěji se objevuje v létě, kdy je ve vzduchu hodně pylů. Oči psa mohou slzet, být zarudlé a podrážděné. Typické je i jejich zčervenání a časté mnutí tlapkami.

Příčiny: Alergie na pyl, prach, trávy nebo jiné vzdušné alergeny.

Léčba: Pokud se objeví výtok z očí u psa, oči jemně otřete vlhkým hadříkem. U závažnějších reakcí veterinář doporučí protizánětlivé kapky nebo antihistaminika.

Zánět rohovky u psa (keratitida)

Příznaky: Rohovka přestává být průhledná, objevují se rudé cévky, zarudnutí a postupně může vzniknout bílá skvrna v oku u psa. Často dochází k vysychání oka a tvorbě bílého výtoku z oka.

Příčiny: Infekce (bakteriální nebo virové), mechanické podráždění, alergie nebo chronický nedostatek slz. Některá plemena s vypouklýma očima (např. mops, buldoček) jsou k tomuto problému náchylnější.

Léčba: Léčba spočívá v aplikaci protizánětlivých kapek a zvlhčování oka pomocí umělých slz. V pokročilých případech je nutná veterinární kontrola a dlouhodobá terapie.

Zánět spojivek

Příznaky: Zarudnutí oka, slzení a hnisavý výtok z očí u psa (může být vodnatý, zelený či krvavý). Oko může být později polozavřené.

Příčiny: Cizí těleso, mechanické podráždění, špatně rostoucí řasy nebo vchlípené víčko.

Léčba: Odstranění příčiny – cizí těleso, infekce nebo deformace víček. Veterinář předepíše kapky, masti nebo v případě potřeby provede chirurgický zákrok.

Vchlípené víčko

Příznaky: Chronické slzení, podráždění oka a opakující se zánět spojivek.

Příčiny: Vrozená vada, úraz nebo věkem způsobené ochabnutí tkáně.

Léčba: Problém je nutné řešit chirurgickým odstraněním vchlípeného víčka, aby se předešlo dalším komplikacím.

Vřídek na rohovce

Příznaky: Zarudlé oko, drsný povrch rohovky, pes si oko neustále otírá tlapkou. Může se objevit hnisavý výtok z očí a bílá skvrna v oku.

Příčiny: Mechanický úbytek rohovky, infekce nebo poranění.

Léčba: Nutné je vyhledat veterináře. Léčba zahrnuje oční kapky a masti, v těžších případech je nezbytné sešití víčka po dobu 10 dní pro zahojení.

Uveitida – zánět duhovky a okolí

Příznaky: Zarudlé oko, malá zornička, bolestivost a citlivost na světlo.

Příčiny: Infekce, autoimunitní onemocnění nebo trauma.

Léčba: Kapky na snížení zánětu a protizánětlivé léky.

Glaukom – zelený zákal

Příznaky: Zvětšená oční bulva, zhoršené vidění a silná bolest. Může se objevit zelený výtok z oka u psa.

Příčiny: Zvýšený nitrooční tlak, který poškozuje oční nerv.

Léčba: Okamžitá návštěva veterináře, aby se zamezilo trvalé ztrátě zraku.

Bílý zákal

Příznaky: Postupné zakalení čočky, které způsobuje bílou skvrnu v oku u psa a zhoršené vidění.

Příčiny: Věk, genetické predispozice nebo metabolické poruchy.

Léčba: Chirurgické odstranění zakalené čočky.

Jak na zdravé psí oči: Tipy pro prevenci

Oči jsou jednou z nejcitlivějších částí psího těla, a proto si zaslouží pravidelnou péči. Nejde jen o kosmetickou záležitost, ale hlavně o prevenci nepříjemných problémů.

Pravidelná kontrola očí

  • Oči svého parťáka kontrolujte každý den, nejlépe ráno po venčení. Dávejte si pozor na příznaky, jako jsou červené oči, bílý nebo zelený výtok z oka, zarudnutí nebo otok.
  • Dávejte pozor, zda si pes nemne oči tlapkami nebo jestli nepřivírá jedno oko – to může naznačovat podráždění nebo bolest.
  • U plemen s dlouhou srstí (např. shih-tzu, maltézák) pravidelně zastřihávejte srst kolem očí, aby nedocházelo k dráždění a zanášení nečistot.

Jak správně čistit psí oči

Správné čištění očí je základem péče, která pomáhá předcházet vzniku problémů, jako je zánět rohovky u psa nebo hnis v oku.

  1. Použijte měkký hadřík nebo vatový tampon navlhčený vlažnou převařenou vodou nebo speciálním očním roztokem pro psy.
  2. Jemně otírejte oko směrem od vnějšího koutku k čenichu. Nikdy netlačte a vyhněte se agresivnímu tření.
  3. Pokud si všimnete hnisavého výtoku nebo jiných známek infekce, oči pouze očistěte a neprodleně kontaktujte veterináře.
  4. Nepoužívejte lidské kapky ani borovou vodu, pokud vám to výslovně nedoporučí veterinář – mohou oči psa vysušovat a zhoršit problém.

Správná výživa pro psí oči

Kvalitní strava je klíčová nejen pro celkové zdraví psa, ale i pro zdraví jeho očí. Správná výživa pomáhá předcházet onemocněním, jako je bílý zákal, a posiluje zrak.

  • Zařaďte potraviny bohaté na vitamin A (podporuje zrak a zdraví rohovky). Mezi skvělé zdroje patří vejce, maso nebo játra.
  • Omega-3 mastné kyseliny, obsažené v rybím oleji nebo lososovém krmivu, pomáhají bojovat proti zánětům a podporují správné fungování oka.
  • Antioxidanty, jako je vitamin C a E, chrání oči před poškozením volnými radikály a zpomalují degeneraci zrakového aparátu.
  • Doplňky s luteinem a beta-karotenem pomáhají předcházet vzniku bílých skvrn v oku psa a podporují průhlednost rohovky.

Kdy vyhledat veterináře

Některé oční problémy vyžadují okamžitou návštěvu veterináře. Pokud si všimnete kteréhokoli z následujících příznaků, neváhejte jednat – i drobný problém může rychle přerůst ve vážné onemocnění.

  • Hnisavý výtok z očí u psa, který přetrvává.
  • Krusta tvořící se kolem očí.
  • Zelený výtok z oka nebo výrazná tvorba žlutých ospalek – může signalizovat infekci nebo zánět.
  • Červené oči u psa nebo zarudnutí celé oční bulvy – příznak zánětu spojivek či jiného podráždění.
  • Viditelné skvrny na rohovce nebo bílá skvrna v oku psa – tyto změny mohou být známkou zánětu rohovky, vřídku na rohovce nebo bílého zákalu.

Psí oči jsou oknem do jejich duše – a zaslouží si vaši pozornost a péči. Ať už jde o každodenní kontrolu, správné čištění nebo vyváženou stravu, starost o psí oči je starostí o jejich zdraví a spokojenost. Všímejte si změn, dopřejte jim láskyplnou péči a nezapomínejte: včasná návštěva veterináře může vašemu chlupatému parťákovi ušetřit spoustu trápení. Díky zdravým očím bude váš pes svět kolem sebe zase objevovat s radostí – a s pohledem, který vás vždycky zahřeje u srdce.

 

Autor: Jakub Janíček

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.