Když se řekne svrab, spoustu lidí má pocit, že je to problém spíš vesnice a velkých hospodářství plných zvířat než města. A proto vás možná překvapí, že nejčastějším místem, kde váš pes může k tomuhle záludnému parazitovi přijít, je městský park. Třeba zrovna ten, který máte na rohu a jste tam třikrát denně. Díky tomu, že si tam spolu psi hrají a jsou v kontaktu, šíří se taková nákaza velmi rychle. Co vlastně o svrabu víme? Může být opravdu nebezpečný? A jak ho poznat a léčit?
Dostat se pod kůži
Svrab neboli Zákožka svrabová se může přenést na psa, fretku, koně, kočku a další zvířata. A přenosný je tento parazit také na člověka, což z něj činí celkem nebezpečného návštěvníka. Jde o nejčastější kožní problém u psů. Malý parazit je 0,2-0,6 milimetru velký a okem ho zahlédnete jen těžko. Má bílou barvu a vyvrtává si chodbičky pod kůží, kde klade vajíčka. Přestože nežije dlouhou dobu, velmi rychle se rozmnožuje. Toxické jsou také jejich výkaly, které mnohdy způsobují hypersenzitivní reakci. Psi jsou často podráždění, ve stresu, hubnou, jsou apatičtí, při onemocnění můžeme u psů také pozorovat změny v povaze psa.
Zákožka svrabová je schopná přežít zhruba týden bez hostitele a nejčastěji se šíří přímým kontaktem. Onemocnění také možná znáte pod starším názvem prašivina. Ve většině případů vypadá srst nejprve tam, kde je kůže nejtenčí, a to na hrudi, často na uších, v oblastech břicha, na hřbetu nosu nebo v oblasti kloubů končetin. Jde o začarovaný kruh, pes se drbe a líže, a tak si do rány zanese infekci, vznikne zánět, množí se bakterie a tím vzniká další a další svědění.
Přítomnost svrabu ověříte jednoduše doma
Určitým diagnostickým měřítkem může být, když se psovi začne jemně mnout ucho. Pokud na stejné straně těla začne natahovat končetinu a drbat se, či končetinu směřuje k podrbání ucha, jedná se ve většině případů o tohoto parazita. Účinnost bývá 80 %. Jde o rychlejší a levnější variantu než stěry u veterináře. Pokud vám domácí test vyjde pozitivně, zamiřte rovnou k němu.
Svrab se léčí speciálními antiparazitiky. Oblíbené jsou kapky kapané přímo na kůži psa, tzv. spot-on, které vyřeší všechny vnější parazity. Některé obojky proti klíšťatům také obsahují účinnou látku proti Zákožce svrabové.
Důležité je také zbavit se parazita v prostředí, kde pes žije. Pokud se u vašeho pejska projevil svrab, čeká vás důkladná očista domácnosti. Svrab ničí vysoká nebo extrémně nízká teplota. Parazita zabije i nepřítomnost hostitele. Nejefektivnější bude vyčistit všechny psí věci a domácnost parním čističem.
Ušní svrab
Způsobuje ho malý roztoč Strupovka ušní, kterého lze zahlédnout okem. Jedná se o častého parazita bílé barvy, rozšířeného po celém světě. Nejčastěji dochází k přenosu mezi matkou a štěňaty, zřídka mezi dospělými psi.
Napadení ucha tímto parazitem vede k rozvoji tmavého ušního mazu a k zánětlivému onemocnění, které při neřešení může závažně poškodit sluch psa. Pes má tendenci potřásat hlavou, či si ušima jezdit po koberci a intenzivně si je škrábat. Léčba probíhá pomocí speciálních ušních kapek nebo podáváním tablet či spot-on přípravku.
A až vyléčíte svrab, připravte vašeho pejska na klíšťovou sezónu.
Autorka: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Chewy on Unsplash
Epilepsie u psů – mohou s tímto onemocněním žít normální život