Váš pes je prostě labužník. Jeho věčný nezřízený apetit kolem něj obíhá na oběžné dráze jako nějaká družice a pro vás je opravdu těžké odolat, když na vás dělá psí oči? Také máte pocit, že místo toho, aby třeba i ty granule žvýkal a polykal je spíš vdechuje? Střemhlav se vrhá na jakékoli místo, kde cítí byť jen zanedbatelnou možnost něco vyluxovat? Gratulujeme! S tímhle psem a jeho vynalézavými způsoby, jak a kde si dát pořádně do čumáku, se totiž nebudete nikdy nudit. O to větší je ale potřeba mít kontrolu nad jeho energetickými příjmy a výdaji.
Stejně jako u lidí lze totiž říct, že co začíná nevinnými špíčky, může skončit pořádnou psí katastrofou. Pokud se ke gurmánství přidá nedostatek pohybu, je zaděláno na celou řadu problémů. Nadváhou či obezitou trpí více jak jedna třetina českých psů. Kromě energetické nerovnováhy může být způsobena také onemocněním štítné žlázy, metabolickými poruchami, nadměrnou funkcí nadledvin či dalšími onemocněními. K vyšší váze se náš pejsek může dopracovat také po kastraci, protože nedostatek pohlavních hormonů je za tloustnutí nepřímo zodpovědný.
Vaříte svému psovi? A vyznáte se v přílohách?
Začíná jít do tuhého
My lidé často hubneme kvůli estetickému hledisku, které je našim psům naprosto buřt. Horší je, že nadváha má vážně zdravotní důsledky. Štíhlý pejsek má šanci, že bude žít zhruba o dva roky déle než jeho otylý kolega. Obezita zatěžuje kardiovaskulární systém, zvyšuje náchylnost k infekčním onemocněním, zhoršuje hojení ran a jizev a má za následek onemocnění kloubů i kůže. Navíc způsobuje cukrovku, což je pro psy stejná hrozba jako pro lidi.
Lepší pozdě nežli později
Pokud vidíte, že se váš pejsek v poslední době trochu zakulatil, neberte to na lehkou váhu. Včasným zásahem a úpravou pohybu i jídelníčku si můžete ušetřit vleklé, drahé a nepříjemné problémy v budoucnosti. Doporučujeme navštívit veterináře, abychom mohli vyloučit metabolické poruchy. Pokud problém není zdravotní a je spíš způsobený nevhodným krmivem a nedostatkem pohybu, nastupuje dieta. Zvíře na dietě, stejně jako člověk, by nemělo mít pocit, že je něčím omezováno. Veterinář může za pomoci sofistikovaného programu stanovit, jak na tom váš pes je, za jak dlouho by měl zdravě zhubnout do požadované kondice, čím ho máte krmit a jak často. A pokud nejste odborníky na psí výživu, opravdu doporučujeme pomoc veterináře, než experimenty se stravováním, které by mohly vést ke špatně udržitelným výsledkům.
I obezita může být příčinou depresí. Proč ještě bolí psí duše?
Funguje to?
U psů existuje velká spousta kritérií podle kterých poznáte, že na to jdete dobře. Navést vás může třeba celková silueta nebo zda jdou nahmatat žebra. Obecně změnu na svém chlupáčovi poznáte podle toho, že je veselejší, pookřeje, má víc energie a chuť se hýbat. Po navrácení na ideální váhu stanovte pejskovi nový režim, aby nedošlo k propadu do původního stavu. Pro redukci váhy existují na trhu velmi sofistikovaná krmiva. Sehnat jdou i léky na úpravu metabolismu, vnímejme je spíš jako krajní řešení pro ty pejsky, u kterých se úprava váhy konvenčními metodami nedaří.
Pozor!
Množství doporučené krmné dávky je vysoce individuální, záleží na metabolismu, stáří, množství pohybu či v jakém klimatickém pásu pes žije.
Ach ty pamlsky
Obvykle jich nosíme plné kapsy. Připadají nám titěrné a zanedbatelné, ale představte si, že jeden piškot je pro desetikilového psa asi stejně, jako když si dospělý člověk dá porci dortu. A dorty také nenosíme po kapsách, že? Pamlsky by měly tvořit maximálně 10 % z celkové stravy psa. Vsaďte na zdravější formy pamlsků. Vaše důslednost znamená zdraví vašeho psa. A to je důležité. Věděli jste například, že větší procento obézních psů se vyskytuje mezi těmi, kteří jsou krmeni domácí stravou. Buďte silní a vytrvejte, i když váš pes vypadá, že půl dne bez jídla nepřežije.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Juan Gomez on Unsplash