Existuje doslova tisíc způsobů, jakým nám psi mohou zachránit život. Jedí naše jídlo, takže nás chrání před obezitou, vycházkami se starají o náš pravidelný pohyb a jejich blízkost jako by od nás odháněla všechen stres a chmury, což má vynikající vliv na naše zdraví. A aby toho, co pro nás psi dělají dobrého, nebylo málo, zjistilo se, že jsou také schopní včas rozpoznat rakovinu a zachránit lidský život. Zase. Neumí to samozřejmě všichni a jde to jde v několika specifických případech, i tak je to ale úžasné. Pojďme se podívat, co o tomhle fenoménu víme.
Specializované, dlouhodobé (to je ve vědecké práci velmi ceněný atribut) výsledky publikované v odborných článcích ukazují, že pes opravdu dokáže rozpoznat rakovinu. Speciálně vycvičení psi dokonce dokáží odhalit rakovinu v počátečních fázích, kdy je ještě velmi těžké odhalit nemoc běžnými medicínskými metodami. Tyto metody nemoc odhalí až ve chvíli, kdy je často pozdě. Výsledky studií naznačují, že výcvik tzv. signálního zvířete je mnohonásobně levnější než analýza na nejmodernějších a drahých přístrojích.
V ČR probíhá specializovaný výcvik těchto zvířat od roku 2016, o rok později je založeno výcvikové centrum: České centrum signálních zvířat, které se zaměřuje na diagnostiku dvou nejhůře diagnostikovatelných nádorů v počátečním stádiu – rakoviny vaječníků a plic. Psi se zde cvičí pomocí mezinárodních metod.
Věděli jste, že střevní mikrobiom ovlivňuje třeba psí náladu?
Od očichání nádoby se vzorkem, až k úspěšné diagnostice
Jestli se pes hodí pro tento druh výcviku moc nezáleží na plemeni. V současné době jde zejména o Německé ovčáky, Border kolie, Labradory, Australské honácké psy nebo křížence. Díky spolupráci s onkology mají k dispozici vzorky nádorových buněk a zároveň vzorky kontrolní (zdravé) populace. A pes se trénuje, aby od sebe vzorky rozpoznal. Důležitá je pravidelnost výcviku, každý pes má individuální výcvikový plán.
Výcvik probíhá tak, že pejsci očichávají nádoby se vzorky a dostávají čím dál složitější úkoly. V pozdější fázi jsou umístěny čtyři nádoby, přičemž jeden vzorek je právě pozitivní na onkologický nález. Je stejně důležité aby pes dovedl bezpečně poznat, ve které nádobě je vzorek s onemocněním a ve které je vzorek zdravý. Výcvik probíhá na principu hry, odměny a pozitivní motivace. V závěrečné fázi prochází pes atestací, kdy rozhodčí komise složená z různých odborníků zkoumá způsobilost zvířete.
Už jste slyšeli o myoterapii pro psy? Třeba by udělala dobře právě vašemu chlupáčovi.
V Toskánsku najdeme specializované vojenské výcvikové centrum pro psy, kteří se zaměřují na výskyt nádorového bujení prostaty. Tam na základě vzorků z moči pacienta psi detekují toto bujení. Psi uspěli i v případě, že lékaři o rakovině nevěděli a také zvládli odhalit rakovinu úplně jiného orgánu (v tomto případě močového měchýře a ne prostaty, což následně potvrdilo vyšetření). Skvělé výsledky psí diagnostiky se v Itálii postupně zařazují po bok klasických lékařských metod.
Psí čich je přibližně dvakrát až pětkrát citlivější než přístroje
Psi mají čichovou sliznici až čtyřicetkrát větší než člověk. Ve výsledku to znamená, že psi cítí mnohem lépe než lidé. Psi tak velice dobře znají pachovou stopu svého majitele. Pokud je něco v nepořádku, dokáží na to velmi přesně a citlivě reagovat. Existují příběhy, kdy psi odhalí rakovinu prsu dříve než majitel.
Výskyt nádorového bujení je doprovázen přítomností chemických látek, které psi cítí. Stejně dobře dokážou reagovat na nízký cukr v krvi či zjistit přítomnost nádoru v plicích za pomocí přičichnutí k dechu pacienta. A to jsou úžasné výsledky!
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by