Proč můj pes neustále kýchá?

Hepčí! Netrvá dlouho, než si začínající pejskař uvědomí, že psi, stejně jako lidé, kýchají. Jistě jste si už položili otázku, zda k tomu mají stejné důvody jako my?

Ano i ne.

Důvodů, proč pes kýchá, může být obrovské množství – od naprostých banalit po závažnější záležitosti, které vyžadují okamžité vyšetření veterinářem.

Držte se ale základním pravidlem – pokud pes kýchne jednou za čas, obvykle se není třeba čeho obávat. V takovém případě se totiž asi jen nadýchal prachu či cigaretového kouře nebo se mu do nosu dostalo například stéblo trávy z usilovného venkovního hrabání a čmuchání.

Pokud však pes dostává vyloženě „kýchací záchvaty“, jistě stojí za to bádat po příčině, abyste mohli vyloučit vážnější potíže. Klíčovým ukazatelem, který vám v takovém případě pomůže, je prostředí, ve kterém se nachází.

Kýchání jako forma komunikace při hraní

Přiznám se, že když jsme si adoptovali našeho pejska a já si s ním užíval první momenty při hře, překvapilo mě, jak moc u ní kýchá.

Později jsem však zjistil, že se jedná o naprosto normální jev, který jen značí jeho nadšení.

Podle expertů na psí chování je tento typ kýchání formou komunikace, který slouží k signalizaci, že je vše v pořádku. Pes vám tak dává najevo, že to s vámi při hraní myslí dobře a s nejvyšší pravděpodobností se neuchýlí k žádným agresivnějším projevům chování.

V případě hry s jiným psem se jedná o ten samý případ. V takových situacích mohou kýchat oba. Komičnost takové situace vykouzlí úsměv na tváři nejednomu pejskaři.

Pokud tedy váš pes kýchá pouze během hry, nemáte se čeho obávat. Pro jistotu ale radši zkontrolujte, zda jeho projevy za sebou nezanechávají stopy krve. To už by mohlo značit závažnější problém.

Zaseklý předmět v nosních dutinách

Pokud si všimnete, že váš pes nadměrně kýchá, sahá si na nos nebo jej tře o zem (častěji nebo intenzivněji než jindy), pravděpodobně se mu něco zaseklo v dutinách.

Může se jednat například o již zmíněné stéblo trávy, chlup nebo částici jídla. V takovém případě se psovi jistě brzy podaří objekt vyloučit bez větších problémů, dejte si však pozor na vdechnutí psárky luční, což je typ luční trávy, která je pro psy vysoce nebezpečná.

Psárka luční má ostrá, ozubená semena. Ta se velice snadno rozptylují a vašemu psovi neublíží jen v případě vdechnutí nosem. Cestu do jeho těla si může najít i přes oči, ústa nebo například genitálie. Poté putuje i do jiných částí těla, kde může způsobit trvalou újmu na zdraví a dokonce i smrt.

Pokud máte podezření, že se váš pes dostal do úzkého kontaktu s psárkou, je třeba jednat. Navštivte tedy vašeho ošetřujícího veterináře, který situaci posoudí a zajistí, aby se nedostala dále do těla.

Psí alergie

Epidemie alergií, které v posledních letech čelíme, se netýká jen nás, ale i našich čtyřnohých parťáků. Tento typ autoimunitní reakce tedy může být dalším z důvodů, proč pes kýchá.

Projevovat se může přecitlivělostí na prach, pyl, plíseň nebo dokonce kousnutí blechou. Stále častěji se u psů vyskytují také potravinové alergie.

Mimo nadměrné kýchání alergii poznáte tak, že na psovi zpozorujete:

  • neustálou potřebu škrábat se (na celém těle nebo v jeho specifické partii)
  • výtok z očí nebo nosu
  • kašel
  • sípání

Pokud máte podezření, že je váš pes alergik, navštivte veterináře. Ten udělá test jednotlivých alergenů a pak navrhne vhodnou metodu léčby.

Obrácené kýchání

Pokud váš pes náhle začne dělat zvuky, které připomínají dušení, určitě se vylekáte. Vůbec se vám nedivíme, nicméně za tímto děsivým projevem se často skrývá jednoduchá příčina: „obrácené kýchání“.

Jedná se o situaci, kdy se pes hlasitě a křečovitě nadechuje přes nos. Může vám tak připadat, že nemůže lapnout po dechu. Jedná se o velice častý reflex, který specialisté považují za reakci na podráždění nosních sliznic – ta pak může pomoci vašemu psovi odstranit z nosu cizí objekty, alergeny nebo jiné iritanty.

Obrácené kýchání většinou není důvodem k obavě. Pokud vašemu pejskovi chcete pomoci, můžete mu začít jemně masírovat krk, což aktivuje polykací reflex, který zmírní křeče. Čerstvý vzduch v tomto případě funguje také dobře.

Pro klid na duši ho ale i tak můžete vzít k veterináři, který zjistí, zda obrácené kýchání není projevem alergie. V takovém případě by mu pak předepsal pravidelné užívání antihistaminik.

Příznaky vážnějších potíží

Pokud si všimnete, že váš pes vydává zvuky připomínající spíše troubení (než klasické či obrácené kýchání) a těžko se mu dýchá, nemá zájem o fyzickou aktivitu nebo jeho dásně mají jemný nádech modré, neváhejte a co nejdříve navštivte vašeho ošetřujícího veterináře.

Může se totiž potýkat se zúžením průdušnice, jehož následky mohou být fatální.

Důvodem, proč pes kýchá, může být také chřipka, která se, podobně jako u nás, projevuje:

  • kašlem
  • únavou
  • nechutenstvím
  • výtoky z očí a nosu
  • horečkou

Pejskův imunitní systém chřipku většinou překoná během týdne až dvou. Pokud se mu však nedostane potřebné péče, může přerůst v nebezpečný zápal plic.

V tomto období také dávejte pozor, aby pes co možná nejméně šířil nákazu. Psí chřipka je velice nakažlivá a snadno přeskočí z jednoho psa na druhého.

Kýchání u psů není nic neobvyklého a jak jste se dnes mohli přesvědčit, většinou se nejedná o nic závažného. Tak na vaše společné zdraví!

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels.com

Může pes dostat koronavirus?

Vitamíny – klíč ke zdravému životu

Jak připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz