Pandemie koronaviru otřásla celým světem. V mnoha lidech probudila obavy o jejich zdraví a v páníčcích často i o zdraví svých čtyřnohých přátel.
Jednou z hlavních teorií ohledně vzniku COVID-19 je přenos z netopýra na člověka na čínské tržnici. Dávalo by tedy jistě smysl, že hlavními přenašeči tohoto viru jsou zvířata. To je sice pravda, ale případů výskytu koronaviru u domácích mazlíčků je zdokumentováno minimum.
Koronavirů je na světě celá řada a některým se víc jako hostitelé líbí lidé, zatímco jiným zvířata – tady se však bavíme hlavně o zvířatech, která žijí ve volné přírodě. Co se týče druhu SARS-CoV-2, o kterém v médiích slyšíme téměř neustále, ten se radši drží nás. Koronavirus u psa je tedy raritním jevem – nemusíte se obávat, že by zdraví vašeho psa nějak významně ovlivnil.
A pokud by přece koronavirus přece jen chytl, jeho průběh by s největší pravděpodobností byl mírný.
Máte podezření na koronavirus u psa?
Jak jsme již zmínili, i kdyby váš pes covid dostal, pravděpodobně by si toho ani nevšiml. Valná většina nakažených psů, u nichž byl virus potvrzen, totiž nevykazovala téměř žádné symptomy.
Pokud však máte podezření na koronavirus u psa, vaše obavy jistě vychází z pozorování symptomů, kterými trpí i valná většina nakažených lidí. V tomto případě se jedná o správnou úvahu, protože když má pes covid, vykazuje v podstatě totožné symptomy jako lidé.
Jedná se tedy o:
- horečku
- únavu, letargii
- kašel a kýchání
- dechovou nedostatečnost
- rýmu
- nadměrné hnisání očí
- zvracení
- průjem
V takovém případě byste ihned měli zavolat svému veterináři, a pejskovy potíže mu přiblížit více do detailu. Někteří veterináři nebudou mít problém s osobní návštěvou, jiní poskytnou alespoň konzultace po telefonu.
Psovi byste v takovém případě měli co možná nejvíce zamezit kontakt s veřejným prostranstvím – pokud nemáte zahradu, dobu procházek co možná nejvíce zkraťte a vašeho psa při venčení držte minimálně dva metry od ostatních lidí a psů.
Ideální také bude, když vašeho psa přesunete do jiné místnosti, aby s lidmi přicházel do kontaktu co nejméně. Při starání o něj je vhodné mít nasazenou roušku či respirátor.
Dbejte také na zásady hygieny – sbírejte po vašem psovi výkaly, a to ideálně v rukavicích a pravidelně dezinfikujte jeho misky a hračky. Po takové činnosti si vždy důkladně umyjte ruce.
Může na mě pes přenést koronavirus?
Podle CDC, neboli Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je pravděpodobnost, že na vás pes přenese koronavirus, opět minimální.
A co já na psa?
V tomto případě už je pravděpodobnost vyšší – v případě většiny zdokumentovaných případů nákazy covidem u našich čtyřnohých přátel bylo dokázáno, že jej s nejvyšší pravděpodobností chytli od svých páníčků.
Pokud tedy máte covid, zkuste se co možná nejvíce izolovat i od svého psa. Doba rekonvalescence bývá většinou rychlá, během několika dní si tedy budete moci znovu užívat společných chvil.
Koronavirus u psa není zdaleka jediným strašákem
Psi mají pověst přenašečů různých onemocnění, a to oprávněně. Člověk si tedy musí uvědomit, že soužití s čtyřnohým miláčkem vždy přináší určitou míru rizika. Na místě je tedy jistě osvojení lepších hygienických návyků.
Váš pes může onemocnět různými neduhy, tím nejaktuálnějším je například lymská borelióza, kterou mohou chytit od klíšťat.
V případě, že si u vašeho psa všimnete změn chování, vše radši vždy prokonzultujte s vaším veterinářem. To vám zabere jen pár minut, kdybyste to však neudělali, následky by mohly být tragické. A zdraví je přece základním předpokladem pro to, abyste si se svým čtyřnohým parťákem mohli užívat spokojený život.
Přesto všechno nám naši milovaní můžou pomoct s touto záludnou chorobou.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash – Ying Ge