fbpx

Co dělat, když má pes průjem?

Nic neuvede páníčky rychleji do pohybu, než když vidí jejich mazlíčka, který se chystá vykonat velkou potřebu uprostřed obýváku. Že mu není dobře však často poznáte mnohem dříve. Posedává u dveří, ukazuje se vám na očích, kňučí a je na něm vidět, že mu není dobře. Teprve poté, co se nad vaším chlupáčem slitujete a vezmete ho ven, se ukáže, oč tu běží – že má pes průjem.

I když se trávicím obtížím u svého psa snažíte předcházet sebevíc, můžete si být jisti, že jim dříve či později budete muset čelit. Pokud však budete předem vědět, jak se zachovat, když má pes průjem, můžete vašemu mazlíčkovi rekonvalescenci podstatně usnadnit.

Proč má pes průjem?

Důvodů, proč má pes řídkou stolici, může být mnoho – od nejméně závažných až po ty nejzávažnější. Schopnost trávit potravu může narušit už jen stres či úzkost, například když má pejsek trávit čas v neznámém prostředí nebo je odloučený od páníčka.

Nejčastěji je však na vině dieta, tedy že váš chlupáč snědl něco, co mu tak úplně nesedlo. Zkuste si vzpomenout, zda vám doma nevlezl do odpadků nebo si nenašel nějakou „dobrůtku“, když jste ho byli naposledy venčit.

Psi mají mnohem méně chuťových buněk než my, a tak nedovedou rozpoznat, zda jejich úlovek není zkažený nebo neobsahuje plísně. Přestože je jejich trávicí systém na takové počínání částečně připravený, není úplně všemocný – zhruba deset hodin po procházce se tedy objeví obávaný průjem.

Když je na vině jídelníček

Nemusí se ale jednat pouze o potravu, kterou si váš chlupáč ulovil v parku. I drobné změny v jeho dietě mohou jeho trávení výrazně narušit. Změnili jste značku granulí? Začali jste pejskovi z ničeho nic dávat konzervičky? I to může být příčinou toto, že má pes průjem.

Na vině často bývá také alergie nebo potravinová intolerance, kterou podle průzkumů trpí každý třetí pes. Jestliže jste mu tedy chtěli udělat radost a při vaření se s ním podělili o některou z vašich dobrot, ke špatné reakci dost možná došlo právě kvůli tomu. Psi nejčastěji špatně reagují na kravské mléko, vejce, pšenici a sóju.

Pozor na zákeřné nemoci

Stejně jako u lidí, i u psů může být průjem známkou toho, že se o ně pokouší nějaký bacil. U štěňat a dospělých psů s oslabenou imunitou potíže nejčastěji způsobují paraziti – zejména škrkavky, měchovci, bičíkovci nebo kokcidie. Může se však jednat i o bakteriální či virovou infekci.

Průjem se ale bohužel objevuje také na seznamu příznaků mnohem závažnějších potíží. Zejména u starších psů k němu může docházet v důsledku onemocnění ledvin a jater, kolitidy či zánětlivých onemocnění střev.

Co dělat, když má pes průjem?

Jestliže je průjem u psa pouze jednorázovou záležitostí a jinak nevykazuje žádné zvláštní známky chování, obvykle se nejedná o důvod k obavám. Potřebuje jen nějaký čas na zotavení, které mu můžete usnadnit tím, že ho necháte 12–24 hodin půstovat.

I po skončení půstu můžete chlupáčovi pro jistotu naordinovat lehčí stravu. Uvařená dýně, mrkev, zelené fazolky nebo brokolice mu dodají slušnou dávku vlákniny, která udělá dobře jeho střevní mikroflóře. Jakmile uvidíte, že už se cítí dobře, můžete mu postupně začít dávat jeho běžné krmivo.

Kdy navštívit veterináře?

Ať už je průjem jakkoli silný, vždy je nutné při venčení sledovat konzistenci jeho stolice, dokud se nevrátí do normálu. Pokud má pes průjem opakovaně, je na místě navštívit veterináře.

Obzvlášť to platí v případech, kdy v podřepu usilovně tlačí, ale vychází z něj jen malé množství vodnatého průjmu. Jedná se totiž o jeden z příznaků, který může znamenat, že došlo k ucpání střev cizím předmětem, který není určený k jídlu. V takové situaci je třeba pejskovi poskytnout okamžitou veterinární péči.

Návštěvu veterináře neodkládejte ani tehdy, když průjem vašeho pejska doprovází i jiné nepříjemné symptomy. Může se jednat například o:

  • zvracení
  • celkovou slabost
  • nechutenství
  • krev ve stolici
  • nadměrné slinění
  • příznaky dehydratace (zapadlé suché oči, vyschlý čumák či suché lepkavé dásně)

Nikdy pejskovi nedávejte žádné léky bez předchozí konzultace s veterinářem. Dokud ho řádně nevyšetří, nemůžete s jistotou vědět, co je skutečnou příčinou průjmu. Podáváním nevhodných léčiv byste pak mohli jeho stav ještě zhoršit.

Když má pes průjem, je třeba zapojit především vnímavost. Nenechávejte ho doma samotného a pozorujte jeho chování i samotné vyprazdňování. Pokud už se svým chlupáčem nějakou dobu žijete, určitě rozpoznáte, zda se jedná o jednorázovou záležitost, nebo něco vážnějšího. Hlavně pejskovi ani v tomto období nezapomeňte projevovat vaši náklonnost – když se bude cítit v klidu a bezpečí, zotavení pro něj bude mnohem jednodušší.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Matthew Henry — Unsplash

Můj pes jí vlastní zvratky! Je to bezpečné?

Jak fungují trávicí enzymy psa?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz