Ztratil se pes? Zde je návod, jak ho přivést zpět domů

Ztráta chlupáče je pro všechny páníčky jednou z největších nočních můr. Může se to přihodit každému – na procházce, při hře na zahradě nebo kdekoliv jinde. Pakliže se vám ztratil pes, plně chápeme vaši paniku, nenechte se jí však paralyzovat. Je nutné, abyste postupovali rychle a klidně.

Dobrou zprávou je, že většina psů se s trochou úsilí vrací domů ke svým páníčkům. V našem článku se podíváme na metody, jak zvýšit pravděpodobnost, že se znovu setkáte u příležitosti válení se na gauči nebo podniknutí pořádného výletu. Na základě našich tipů také razantně snížíte riziko, že se vám něco podobného stane v budoucnosti.

Co udělat jako první?

V momentě, kdy zjistíte, že se vám ztratil pes, pracujte co nejrychleji. Následujte tyto kroky:

1. Držte se v klidu

Panika je naprosto pochopitelná, ale může vám zabránit v racionálním smýšlení. Vypusťte ze sebe všechny negativní emoce, které přijdou. Následně se zhluboka nadechněte a pevně se rozhodněte, že uděláte vše pro to, aby se váš pejsek vrátil domů.

2. Prohledejte místo, kde se ztratil

Běžte na místo, kde se vám váš parťák ztratil z dohledu. Začněte hlasitě a jasně zvolávat jeho jméno a pak nastražte uši – můžete zaslechnout štěkot nebo šustění, které prozradí jeho lokaci. Také využívejte další zvuky, které mohou zaujmout jeho pozornost, může se jednat například o pískot jeho oblíbené hračky nebo otevírání pamlskovníku.

3. Zeptejte se lidí v blízkosti

Zajděte za sousedy a kýmkoli v blízkém okolí a zeptejte se jich, zda vašeho psa neviděli. Může pomoci i ukázka jeho fotky z vašeho mobilního telefonu, kterých máte určitě spoustu. Čím dříve je informujete o tom, že se vám ztratil pes, tím spíše vám mohou pomoci. 

Pokud byly tyto kroky dostačující k nalezení vašeho kamaráda, gratulujeme. Často je však potřeba jít dále, na což se zaměříme v dalších krocích.

Získejte další pomoc

V této fázi bude na místě požádat o pomoc mnohem více lidí. Čím více jich o vaší ztrátě bude vědět, tím větší je pravděpodobnost, že se s čtyřnohým kamarádem znovu setkáte.

Využijte sílu sociálních sítí

Na sociálních sítích spousta lidí spíše krátí dlouhou chvíli, můžete je však využít i perspektivně. Zveřejněte na vaší zdi fotografii vašeho psa a uveďte detaily o tom, kde jste ho naposledy viděli, jaké je plemeno či jak je velký. To samé pak udělejte v lokálních facebookových skupinách a stránkách zaměřených na záchranu mazlíčků. V rámci tohoto kroku také požádejte své přátele a rodinu, aby příspěvek přesdíleli.

Staré dobré letáky

Tato strategie je populární už desítky let z dobrého důvodu – je velmi efektivní. Vytiskněte letáky s fotografií vašeho pejska, jeho krátkým popisem a vašimi kontaktními informacemi. Také uveďte, zda je pes očipovaný nebo nosí obojek s jeho jménem. Abyste zvýšili motivaci druhých, můžete nabídnout také finanční odměnu. Letáky následně vyvěste ve vašem sousedství, lokálních obchodech, parcích či ve veterinárních ordinacích.

Požádejte o pomoc lokálních útulků

Kontaktuje blízké útulky, záchranné stanice a veterinární kliniky a informujte je o tom, že se vám ztratil pes. Poskytněte jim také jeho fotografii. Často se stává, že nálezci psy přináší právě na tato místa. Pakliže vašeho pejska nemůžete najít po delší dobu, neváhejte se jim ozvat znovu, zda nemají nějaké novinky.

GPS a mikročipy

Pokud má váš pes obojek s GPS, máte vyhráno, protože jeho polohu dokážete detekovat s přesností. Snazší to mají i páníčci, jejichž psi jsou očipováni, protože pokud někdo přinese vašeho psa do lokálního útulku, zaměstnanci mohou mikročip naskenovat a rovnou vás kontaktovat. I proto je čipování v dnešní době povinné, o čemž se můžete více dočíst v tomto článku.

Zkontrolujte bezpečnostní kamery

Zeptejte se vašich sousedů, zda mají nainstalovány bezpečnostní kamery, které mohly zaznamenat pohyb vašeho parťáka. Vhod přijdou kamery zabudované v domovních zvoncích, ale také venkovní bezpečnostní systémy. Mohou vám totiž dodat indicíii, jakým směrem se váš pejsek vydal. 

Stále nic? Nevzdávejte to!

Vzdávat naději není na místě ani v případě, že váš miláček není k zastižení už několikátý den. Spousta psů se nachází až po delší době, proto je zapotřebí vytrvat.

Psi mohou putovat daleko, ale vždy mají tendenci vracet se do známých prostředí. Navštěvujte místa, kam jste často s parťákem chodili, jako jsou parky nebo různé pěší trasy. Stále volejte jeho jméno, přinášejte s sebou jeho oblíbené pamlsky nebo hračky a na místech také zanechávejte něco s vaším pachem, jako je staré tričko nebo deka.

Také buďte vytrvalí v rámci kontaktování lokálních útulků, nové psy totiž přijímají na denní bázi. Navštěvujte je osobně, protože popisy ztracených psů se mohou často poplést. Tak stejně dále vyvěšujte letáky ve vašem okolí, abyste se lidem pravidelně připomínali.

V některých městech pak také fungují profesionální stopovači domácích mazlíčků, kteří využívají nejrůznější techniky a spolupracují s dalšími psy, kteří dokážou vašeho miláčka najít. 

Jestliže se vám ztratil pes, jedná se o velký nápor na vaše emoce, ale klíčem je držet se v klidu a postupovat racionálně. Využívejte stále dokola všech dostupných zdrojů, je totiž možné, že se váš parťák ukáže až po několika dnech, někdy dokonce týdnech. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vůbec neztratil, na což se zaměříme v další sekci.

Prevence do budoucna

Pejsek se může ztratit i těm nejobezřetnějším páníčkům. Je však klíčové posvítit si na několik preventivních opatření, která sníží hned dvě rizika:

  • Že se váš pejsek ztratí.
  • Že se váš pejsek už nevrátí.

1. Mikročipy jsou základ

Zmiňujeme to znovu, protože důležitost mikročipů se nedá dostatečně zdůraznit. Očipování je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se znovu setkat se ztraceným psem. Ujistěte se, že jsou na něm uvedeny vaše aktuální informace poté, co jste se přestěhovali nebo změnili své telefonní číslo.

2. Přidejte na obojek vaše telefonní číslo a jméno psa

Když někdo najde vašeho ztraceného psa, bude mu stačit podívat se na jeho obojek pro to, aby vás dohledal. Toto opatření nepodceňujte ani v případě, že je váš parťák očipován, v budoucnu totiž může spoustu věcí usnadnit.

3. Trénuje vašeho psa pokyny „pojď“ a „zůstaň“

Tím také můžete předejít budoucím únikům. Návod, jak vašeho psa naučit „zůstaň“, jsme si do detailu popsali v tomto článku. Parťák by měl na základě obou příkazů jednat bezpodmínečně, tedy i v prostředích, která jsou rozptylující nebo stresující.

4. Zabezpečte váš domov a zahradu

Zkontrolujte mezery v plotech a nikdy nezapomínejte kompletně zavírat bránu a dveře. Venku pak vždy vašeho psa střežte jako oko v hlavě, a to hlavně v neznámých prostředích.

Hodně štěstí!

Ztráta psa je neuvěřitelně stresující, ale díky rychlé akci, těm správným zdrojům a hlavně vašemu odhodlání jsou šance na jeho návrat vysoké. Pevně věříme, že vám náš přehledný návod pomohl k tomu, abyste se mohli znovu radovat ze společných zážitků.

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Proč pes utíká a jak ho to odnaučit: 5 praktických tipů

 

Máme doma psího puberťáka: jak toto období zvládnout?

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz