Ztratil se nám pes, co máme dělat?

V téhle nezáviděníhodné situaci se jistě ocitla velká spousta pejskařů a věru není o co stát. Stačí malá chvilka nepozornosti, díra v plotě, leknutí nebo další okolnosti, kterou nemůžeme ovlivnit a náš čtyřnohý přítel je pryč. Nemá cenu se nechat chlácholit pocitem, že nám se to stát nemůže. I sebe vychovanějšího psa může zlákat vůně hárající feny, srnka na výletě, případně krysa ve městě. Co tedy dělat, když se vám ztratí pes? Dali jsme dohromady pár základních rad i míst, na něž se obrátit, abyste se s svým pejskem co nejrychleji shledali.

Když už se taková situace stane, zkuste zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Pejskové nás obvykle nechtějí opustit a dřív nebo později nás začnou sami hledat. Jde o to jim to co nejvíce usnadnit. Zuzka se mi takhle zaběhla několikrát, většinou šlo o nějaké krysy nebo veverky. Jednou dokonce proběhla z pražské Folimanky korytem potoku Botiče až na Náplavku, což je tak kilometr a půl podzemním korytem. Tam jí našli policisté, kterým jsem asi hodinu po ztrátě zavolala a za 20 minut už jsme se shledaly. Moje vyděšení ale v tomhle případě bylo obrovské. Podzemní koryto je velmi členité, a z představy, že se tam Zuzana ztratí, se mi dodnes dělá mdlo. Poučení pro příště je, že už ji na podobných místech nepouštím.

Pokud zaregistrujete čip vašeho psa v databázi, máte v takové situaci mnohem větší šanci na úspěch. Přečtěte si o tom víc.

Dobrá pátrací akce

V prvních hodinách (třech) zůstaňte v lokalitě, kde se pes ztratil a hledejte ho v nejbližším okolí. Pokud místem prochází i další lidé, proste je, ať mají oči na stopkách. Můžete rozdávat i svoje telefonní číslo. Pes se většinou do několika hodin po tom, co se zatoulá, vrací na místo. Pokud nemůžete na místě zůstat doporučuje se zanechat kus vašeho oblečení. Je šance že pes se bude čekat u oblečení, které je po vás cítit. Toto místo choďte kontrolovat v krátkých intervalech.

Desatero efektivního hledání

Pokud je váš pejsek ztracený už delší dobu, doporučuje se přistoupit k akcím, které jsou popsané níže. Ideálně k jejich kombinaci. V Čechách se informace o ztracených pejscích šíří sociálními sítěmi jako lavina. Jsme národ milovníků psů a takováhle zpráva u nás nenechá nikoho v klidu. Tohle jsou věci, které šanci na nalezení ještě zvyšují.

 

1.     NRMZ
Národní registr majitelů zvířat, non-stop služba, obraťte se na ně s údaji o ztrátě psa, číslem jeho čipu a vaším telefonní číslem. Základní služba je zdarma, informace se zveřejní na příslušných stránkách. Služba jde placením rozšířit na informace útulkům, veterinářům atd.

2.     Městská Policie
Jde o první kontakt, na který se majitelé ztracených psů běžně obrací. Vezmou si vaše číslo a zavolají vám, pokud o vašem psovi dostanou jakékoli zprávy. Pomohou vám také, pokud se pes ztratil v okolí např. rušné silnice a hrozí srážka s autem.

3.     Myslivecké sdružení
V lese na příslušné myslivecké sdružení, snížíte riziko zastřelení psa a s pátráním mohou pomoci i psi myslivců.

Věděli jste, že jsou bohužel situace, kdy vám myslivci mohou psa odstřelit? Přečtěte si o tom víc.

4.     Útulky
Obvolejte všechny útulky v okolí místa, kde se pes ztratil. Rozešlete také e-mail s informacemi a fotkami psa.

5.     Registry a databáze
Kontaktujte registry a databáze, tyto stránky sdružují více jak 200 útulků a můžete hledat v inzerátech, nebo přidat vlastní.

6.     Úřady
Zavolejte na příslušný obecní úřad a informujte se, zda neproběhl odchyt zvířete, který obecní úřady mívají obvykle na starost a budou o něm vědět nejvíc.

7.     Letáky
Vylepte letáky na frekventované místa s fotkami a odměnou. Leták si lze zdarma vygenerovat na příslušných internetových stránkách. Vhodnými místy na vylepení je okolí parku, hospody, nebo škola.

8.     Doga/jezevčík/pitbull v nouzi
Tak se obvykle jmenují weby, které se specializují na jednotlivá plemena. Pokud byl pes určité rasy, či křížencem určité rasy, lze přímo přidat inzerát na konkrétní weby psů v nouzi.

9.     FB skupiny zabývající se ztracenými psy
Inzerování tady má sice svá pravidla, ale s hledáním to pomůže.

10.  Psí detektiv a spol.
Placené služby, které se na ztracence zaměřují a aktivně se podílejí na jeho hledání. Služba detektiva stojí od 1000 Kč, nejefektivnější balíčky stojí cca 4000 Kč a zahrnují e-maily veterinářům, databázím, pet-shopům, starostům a jiným. Pošlou za vás stovky SMS a spustí cílenou FB kampaň. Můžete se rozhodnout ale i pro psího detektiva v terénu, nebo hledání psa letadlem.

Přejeme všem psím tulákům a jejich páníčkům hodně štěstí a brzké šťastné shledání.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Justin Veenema on Unsplash

Kam se psem, když jedete na dovolenou?

Malá škola první pomoci pro psy

Plavci a ti druzí

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz