fbpx

Zdají se psům sny?

Pozorování spícího psa je jednou z nejpříjemnějších aktivit, kterou obnáší život se psem. Jedná se o výjimečně roztomilý pohled, který nás zaplavuje láskou a přízní k našemu čtyřnohému příteli. Jistě jste si však všimli, že jeho spánek ne vždy působí zrovna klidně — u spousty psů se totiž za doby zaslouženého odpočinku dají pozorovat různé záškuby, zvláštní zvuky a někdy dokonce i pohyby, které připomínají běh. V takovém momentě jste si jistě položili otázkou, zda mají psi sny.

Zkráceně řečeno — ano! V 50. letech minulého století byl v rámci monitorování spánkových fází u lidí objeven takzvaný REM spánek, jež je tím nejhlubším typem spánku, kterého jsme schopni dosáhnout. Právě v průběhu REM spánku se nám zdají sny, protože náš mozek je v této chvíli skoro stejně tak aktivní jako při bdění.

Bylo zjištěno, že REM spánku dosahuje valná většina savců — a to včetně psů, koček, hlodavců a dalších domácích mazlíčků. Logicky tedy nejsme zdaleka jediní, komu se zdají sny. V současné době také vychází na povrch stále více důkazů, že říši snů navštěvují také ptáci a dokonce některé druhy plazů.

Jak ale konkrétně psí sny fungují?

Jak jsme si už řekli, v průběhu REM (Rapid Eye Movement) fáze spánku, jež je charakterizovaná rychlými pohyby očí, se psům a i nám zdají sny. Jedná se o naprosto klíčovou fázi, protože při ní mozek zpracovává nové informace a v našich tělech probíhá komplexní buněčná regenerace.

Jedna z nejznámějších studií, která se na snění u zvířat zaměřovala, volila jako subjekty laboratorní myši. Ty strávily celý den běháním v kolotoči, zatímco vědci monitorovali jejich mozkovou aktivitu. Poté ji srovnali s aktivitou, která v mozcích myší probíhala za REM spánku, a dostali naprosto totožné výsledky. To logicky naznačuje, že se myším zdálo o běhání v kolotoči.

Nejen díky tomu se potvrdilo, že zvířata sní stejným způsobem jako my. Myším se zdálo o jejich dni — stejně tak jako by se nám mohlo zdát o setkání s přáteli, práci v kanceláři nebo jakékoli jiné aktivitě, které jsme se předchozí dny věnovali.

Psi mohou navíc mít ještě více snů než my, protože spánkem tráví přibližně polovinu každého dne. A v případě štěňat, starších psů a větších plemen může být doba spánku ještě delší.

O čem se psům zdá?

V současné době můžeme jen polemizovat, jaké mají psi sny. Pokud vás to však zajímá, doporučujeme pohnutky vašeho chlupatého přítele za spánku bedlivě pozorovat.

REM fáze u našich chlupáčů typicky začíná přibližně 20 minut po tom, co usnou a trvá dvě až tři minuty. A přesně v této době se váš pes může začít škubat nebo vydávat zvuky. Při pozorování tohoto chování se zamyslete nad tím, zda mají jeho gesta určitou podobnost s jeho aktivitami během dne.

A někdy nám mohou psi dodat ještě více indicií. V jednom rozhovoru s harvardským psychologem páníček projevil podezření, že má jeho pes noční můry spojené s koupáním. Koupání nesnášel a vždy po tom, co si jej protrpěl, se běžel schovat do nohou svého páníčka. V žádné jiné situaci se takto nechoval. Jednoho dne si páníček všiml, že se jeho psovi zdá sen. Když se probudil, běžel se schovat do nohou páníčka. To silně naznačuje, že měl noční můru, ve které se mu dostávalo hygieny.

Hraje zde roli také plemeno?

Každému člověku se sny zdají v jiné míře a stejně tak tomu je u psů. Bylo dokázáno, že menší psi mají více snů než ti větší, ale trvají kratší dobu. Větší plemena pak mají méně snů, zato ale mohou trvat mnohem déle, a to i několik minut.

Budit spícího psa?

Pokud se budete vašeho psa snažit v REM spánku probudit, fyzicky mu to neublíží. Mohlo by to ale ublížit vám.

Po probuzení je totiž potřeba počítat s jistou mírou dezorientace. Ostatně i my, po probuzení se z noční můry, potřebujeme chvíli na to, abychom si uvědomili, že se jednalo jen o sen.

Pokud se vašeho psa budete snažit probudit ze špatného snu, v jeho zápalu by vás mohl kousnout nebo vykázat jiné známky potenciálně nebezpečného chování.

Nicméně pokud na něm budete pozorovat známky úzkosti a strachu, můžete mu k nosu přiložit vaši ruku, aby vás ucítil a tak se ubezpečil, že je vše v pořádku. Díky tomu se vám podaří vytrhnout ho ze špatného snu bez toho, aniž byste ho probudili.

Po přečtení dnešního článku si již můžete být jisti, jestli mají psi sny. Jedná se o jeden z dalších aspektů, který nás s nimi spojuje. Průběhem přibývajících výzkumů se postupně potvrzuje fakt, kterému každý nadšený pejskař skálopevně věří. Se psy toho máme společného mnohem více, než by se mohlo na první čichnutí zdát.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels — Christian Domingues

Tajemství psí řeči těla aneb naučte se číst pocity vašeho mazlíčka

Proč se psi rádi mazlí?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz