fbpx

Starého psa novým kouskům nenaučíš: pravda, či mýtus?

Zásadní životní moudra se často vyjadřují pomocí jednoduchých a trefných frází — neboli pořekadel. Ta se mohou v závislosti na své pravdivosti držet v běžné komunikaci mezi lidmi i stovky let. A jistě se s námi shodnete na tom, že pořekadlo „Starého psa novým kouskům nenaučíš“, které se poprvé objevilo roku 1523 v knize o chovatelství, je jedním z nejznámějších. To jistě musí znamenat, že je na něm něco pravdy, nebo snad ne?

Ne tak docela. Váš čtyřnohý kamarád se může učit novým kouskům nehledě na jeho věk — a možná je i kompletní převýchova psa. Starší psi dokonce často mohou být mnohem učenlivější než štěňata, protože se nenechají jen tak rozptýlit a tím pádem dokážou udržet pozornost po delší dobu.

Všichni psi jsou od přírody dobrými studenty, kteří jsou velice zvědaví a neustále dychtiví po nových zkušenostech. Pokud je pes vzhůru, tak se vždy učí. Neustále totiž pozoruje své okolí a vyhodnocuje adekvátní reakce na to, co slyší, vidí nebo samozřejmě cítí.

Je možné staršího psa něco odnaučit?

I přes to, že jsou starší psi schopni učit se novým kouskům, s výcvikovým procesem je vždycky nejlepší začít co nejdříve. Štěňata můžete trénovat hned od momentu, co si je k sobě nastěhujete — klidně ve věku pouhých dvou měsíců, kdy standardně probíhá odstavení od matky.

Cvičit štěně má jednu velkou výhodu: pracujete s čistým štítem. Štěně je totiž zkrátka moc mladé na to, aby získalo špatné návyky, které byste ho museli odnaučit.

Na druhou stranu starší psi mohou disponovat naučenými vzorci chování, které páníčci často chtějí odstranit. Je potřeba si uvědomit, že se nejedná o nic, co by psi dělali naschvál — za ty roky života si zkrátka vytvořili navyklé reakce na své okolí. Pokud si tedy adoptujete staršího psa, nedivte se, že nedokáže přestat kousat boty nebo třeba vytahovat odpadky z koše.

Naštěstí se však převýchova psa dá realizovat v každém věku. Psi se neužírají minulostí a ani se nestrachují, co bude v budoucnosti – zkrátka žijí v přítomném momentu. S trochou trpělivosti se tedy dá odstranit jakýkoli naučený vzorec chování. Čerstvě adoptovaní psi se navíc chtějí zalíbit svým novým páníčkům, a tak se stávají ještě učenlivějšími.

Jaké jsou další důvody, proč se vyplatí cvičit i staršího psa?

Výcvik je obecně prospěšný pro všechny psy hned z několika důvodů. Mezi nejpodstatnější z nich patří poskytování fyzické i mentální stimulace a utužování vztahu s páníčkem.

Dalšími duvody, které by vás mohly přimět začít s intenzivním cvičením vašeho psa (ať už staršího či mladšího), jsou:

  • zvykání bývalého venkovního psa na domácí prostředí
  • příprava na nové zážitky, jako je například cestování
  • zavedení fyzické aktivity pro zlepšování kondice
  • předcházení nudě a poklesu kognitivních funkcí

Tipy na výcvik staršího psa

I když jsou mladší i starší psi šikovnými studenty, pokud má pes svůj věk, výcvik tomu budete muset lehce uzpůsobit. Štěňata jsou plná energie, a tak nemají problém ani s fyzicky náročnějšími úkoly. Starší psi už však mívají slabší klouby, pro které mohou být namáhavější aktivity obtížnější.

Je tedy rozhodně na místě volit ty správné triky, které budou odpovídat zdravotnímu stavu vašeho čtyřnohého kamaráda.

Opakované sedání může být velkou zátěží pro kyčelní klouby. Prosení o pamlsek zase pro záda. O chytání frisbee ani nemluvě.

Také byste měli brát na vědomí, že starší pes může mít větší potíže porozumět vašim instrukcím. Spousta psích seniorů má totiž problémy se zrakem či sluchem. Pokud je to případ i vašeho psa, tyto bariéry můžete překonat změnou způsobu, jakým s vaším psem komunikujete. Pokud má tedy váš pes již slabší sluch, hojně využívejte signálů rukama. A pokud má zhoršený zrak, postavte se do jeho přímého zorného pole a zvyšte svůj hlas.

Běžte na to pomalu, ale jistě

Pravidelný výcvik má blahodárné účinky na mozkové funkce vašeho psa. Začněte s jednoduššími triky a jakmile je bude mít chlupáč stoprocentně zvládnuté, nebojte se experimentovat i s těmi komplexnějšími.

Pokud se vám cvičení nedaří, většinou bude chyba na vaší straně — důvodem může být například nejasná komunikace, spěch nebo kombinování příliš mnoha učebních aspektů.

Pokud na to půjdete pomalu a budete vašeho psa odměňovat za každý krok, jeho motivace k učení bude stále vyšší. Trpělivost a soucit jsou naprosto klíčovými aspekty úspěšného učení nových triků a v případě psů, kteří trpí poklesem kognitivních či fyzických funkcí, to platí dvojnásob.

V případě potřeby nechte posoudit zdravotní stav vašeho psa

Pokud má váš pes problémy s učením i naprosto banálních cviků, nebude na škodu vzít ho na návštěvu k veterináři, který kompletně zkontroluje jeho zdravotní stav — nemoci totiž mohou hrát významnou roli v psí učenlivosti.

A v neposlední řadě bychom vám ještě doporučili nevzdávat to. Cvičení je důležité v každém věku — a několik minut denně si na něj může najít každý páníček. Jedná se o jeden z dalších prostředků, jak utužovat vaše pouto — a ve spoustě případů je se správným výcvikem možná i naprostá převýchova psa. Pevně věříme, že vás náš článek inspiroval vzít pamlsky, hodit se do dobré nálady a jít se společně učit novým věcem!

Autor: Jakub Janíček

Foto: Jean Alves — Pexels

O výcviku vodicích psů

Můj pes přece nestárne

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz