Se psem pod stan? V pohodě!

Možná už jste si nějaké ty prázdniny s chlupáčem vyzkoušeli a pokud jde o společné cestování, jste si celkem jistí v kramflecích. Jak ale přizpůsobit dovolenou, když se svým psem jedete poprvé pod stan? Prázdniny pod stanem jsou v lecčems specifické pro lidi i psy. Zjistěte, jak se na ně připravit a na co nezapomenout. Dobrá zpráva je, že se dá obecně říct, že váš pes bude šťastný a v pohodě, kdekoli budete šťastný a v pohodě i vy. Není tedy třeba se ničeho bát.

Období zavřených hranic ukázalo, že i prázdniny v Čechách mají co nabídnout. Přípravy na cestu začněte tím, že se ujistíte, jestli je váš vysněný kemp dog-friendly. V Čechách jich otevřená psím hostům bývá většina. Pokud jde o zahraniční kempy, tam se to může lišit v závislosti na sezóně. Obětovat pár minut na mail či telefonát vám může ušetřit nepříjemnosti. Pokud cestujete autem, mějte na paměti pár základních pravidel, aby se letní přesun pro vašeho parťáka nestal rizikem.

Pejskaři, nejsme tady sami

Pokud vyrazíte do kempu, tak by váš pes neměl obtěžovat ostatní. Například jíst cizí jídlo, značkovat cizí stany, nebo se prát s jinými psy. Kemp poskytuje určité zázemí, je zde ale vyšší počet lidí a tím i případných jiných psů. Berte ohled na ostatní, ne všichni lidé mají rádi psy, někteří se psů bojí. Můžete si zvolit místo ve vzdáleném koutě kempu. V některých kempech vám pejska ubytují zdarma, některé si budou účtovat poplatek.

Není nad to se kochat tím, jak si váš pes užívá svobodný pobyt ve volné přírodě, pozor ale dejte na kontakt se zvěří. Plánujete-li delší výlet s mnoha zastávkami, zjistěte si, zda je stanování v místě výletu povolené. To platí zejména pro zahraničí, v našich podmínkách je to povětšinou benevolentní. Výjimku tvoří chráněné krajinné oblasti, soukromé pozemky, nebo vojenské objekty.

Stanování na zkoušku

Doporučujeme se psem vyrazit na zkušební noc. Na zahradě, nebo poblíž bydliště, každý ze psů se cítí ve stanu jinak komfortně a může rozdílně reagovat. Spaní ve stanu opravdu není pro každého psa. Někteří mají silný lovecký pud a budou celou noc vzhůru a těžko se vyspíte. Podobné to bylo třeba s naší Zuzkou, když vyrážíme na takový výlet, radši jí necháváme na hlídání kamarádům.

Pes by měl ovládat základní povely, a to zejména přivolání. To platí jak pro bezpečnost, tak pro komfort ostatních návštěvníků případně při setkání v přírodě se zvěří. Velikost stanu přizpůsobte čtyřnohému kamarádovi. Zabere podobně místa jako člověk. Takže pokud vyrážíte v páru a máte psa, mějte stan pro tři osoby.

Co nezapomenout zabalit na vysněné prázdniny?

Myslete na bezpečnost, mějte pro všechny případy pro psa lékárničku. Např. silné antihistaminikum typu Dithianden se bude hodit při uštknutí zmijí, a pak musíte okamžitě k veterináři. Mějte tedy povědomí o nejbližší veterinární ordinaci v místě, kde si užíváte dovolenou.

Mimo základní výbavy se doporučuje uvazovací kolík do země, kam psa připnete. Jednoduše se zavrtá do země a pes může být uvázaný i tam, kde nejsou stromy nebo sloupky. Výbavu můžete rozšířit o led obojek nebo psí pláštěnku, chladící podložku, nebo spací vak určený pro psy do chladnějších nocí.

Při cestování do zahraničí je nutností psí pas, čipování, potvrzení o očkování proti vzteklině. Potvrzení o odčervení v pase,vyžadují jen některé země. Na stránkách státní veterinární správy je více informací.

Autorka: Pavlína Jelínková

Foto:Unsplash

Letní menu pro čtyřnohé

Pes a zákon – zjistěte, jaké máte povinnosti

Pes a velká zvířata? Zvládnutá socializace z nich může udělat nejlepší přátele

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz