Ve světě lidí je očkování aktuálně velmi výbušné téma. U psů to rozhodně tak složitě nevypadá. Díky tomu, že máme možnost psi naočkovat kombinací těch nejmodernějších vakcín, podařilo se nám už téměř vymýtit všechny závažné psí choroby, které po stovky let kosily psí populace. Připomeňme si, co o psím očkování vlastně víme.
Očkování je základní prevence bez ohledu na to, k jakému účelu si psa pořídíte, kolik jich máte jaké je to plemeno. Jedná se o naprosto základní zdravotní úkon, většinu štěňat se podaří naočkovat ještě před tím než přijdou do nové rodiny. Základní očkování proti vzteklině je povinné pro všechny psy. Stejně tak jako čipování. Zjistěte, co ještě ukládá zákon majitelům psů v České republice a buďte bez starostí.
Očkování má spoustu nesporných výhod. Třeba to, že se koná jen jednou ročně a krom zmíněné včeličky, které si většina psů ani nevšimne, dojde i k preventivnímu vyšetření psa a jeho případných nemocí. Máte tak jistotu, že je váš pejsek zdravý a prospívá.
Očkovací látky nejsou volně prodejné. V místě, kde je pro obyvatele očkování hůře dostupné, může hromadné očkování psů organizovat obecní úřad. Stejně jako očkování psů těch majitelů, kteří nejsou v dobré sociální situaci a očkování psa pro ně představuje velkou zátěž. Proočkovanost psí populace je totiž pro města priorita číslo jedna.
Očkování je cesta ke psímu zdraví
Nejobvyklejší je kombinovaná dávka proti psím nemocem. Jedná se o vakcínu proti psince, parvoviroze, zánětu jater a taktéž také proti leptospiróze a infekční laryngotracheitidě. Očkuje se proti nemocem, které mohou být nebezpečné také pro člověka. Při soužití se čtyřnohým přítelem v jedné domácnosti, někdy dokonce v jedné posteli, se tak nemůžeme navzájem ohrozit.
Psinka je vysoce nakažlivé onemocnění, které může být pro psa i smrtelné. Objevuje se také u ostatních psovitých a také lasicovitých šelem. Čechách dlouho nevyskytla, je proti ní totiž naočkováno 70 % psů. Jedná se o základní očkování. Obvykle se používá živá vakcína obsahující oslabený virus. Očkované feny předávají imunitu v omezeném množství přes placentu a ve velkém v prvotním mateřském mléku svým štěňatům.
Dle situace se štěňata začínají očkovat od šestého týdne věku. Následuje jedno až dvě přeočkování a poslední by se mělo udělat po 12 nebo lépe po 16 týdnech věku. Ceny očkování se liší podle typu přípravku a veterinární ordinace. Za první očkování zaplatíte asi 300 Kč, povinná vakcína proti vzteklině stojí od 200 do 800 Kč a vícesložkové kombinované očkování pořídíte od 500 Kč do 1000 Kč. Investice do kolektivního zdraví českých psů je ale k nezaplacení.
TIP!
S očkováním můžete pejskovi pořídit rovnou odčervovací tabletu, ať vás paraziti doma nezaskočí.
Autorka: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash