Jaká má být psí miska? Čistá a z kvalitního materiálu!

Psi jsou oproti nám lidem celkem minimalisté. Zatímco naše kredence a příborníky často praskají ve švech, oni si v pohodě vystačí s jednou miskou na vodu a jednou na jídlo. Právě proto, že pejsek moc nádobí opravdu nespotřebuje, nemusíme se bát sáhnout po opravdu kvalitním, i když dražším, materiálu a kvalitním provedení. Ale jaké vlastně materiály a typy misek máme na výběr? A když už vybereme tu pravou, jak ji udržovat, aby byla opravdu hygienická a zdravotně nezávadná?

Psí misky patří mezi to úplně nejzákladnější vybavení. Zpravidla ji rodina pořídí ještě dříve, než jim chlupáč do rodiny přibude. Stejně jako třeba vodítko nebo obojek. Psích misek je aktuálně na trhu nepřeberné množství. Existují různé materiály a druhy. Posvítili jsme si na ně, abyste se mohli snáze rozhodnout, která bude pro vašeho psa ta pravá.

Čistota, víc než půl zdraví

Tedy alespoň pokud jde o psí misku. A i když to většina z nás dělá naprosto automaticky, není od věci si to čas od času připomenout. Psí misky se doporučuje umývat každý den a nejen opláchnout, ale poctivě horkou vodou se saponátem. Ten pak pořádně opláchněte. Můžete tak zabránit šíření bakterií. To platí zejména pro domácnosti, kde jsou děti.

V misce se mohou množit bakterie salmonely nebo e-coli, což může způsobit závažné zažívací obtíže.  V misce na vodu pak nejčastěji Serratia marcescens, která může psovi způsobit pneumonii.

Misku je potřeba uzpůsobit velikosti psa a také jeho jídelním návykům, případně zdravotním komplikacím. Důležité také je, jakým způsobem psa krmíte. BARFaři vědí, že misku je při tomto stylu stravování udržovat tím častěji.

Pokud jde o velikost, je lepší, pokud je miska pejskovi velká, než aby byla malá. Běžná dávka krmení by se do misky měla vejít zhruba čtyřikrát. Samozřejmostí je samostatná miska na vodu. Voda v misce by se měla denně měnit. Důvodem je množení mikrobů a bakterií. Každý, kdo takovou misku čistil, si mohl všimnout mazlavé usazeniny na dně. Takové nečistoty právě mohou způsobovat neplechu.

Miska a něco navíc

Celkem šikovná pomůcka je podložka pod psí misky. Udržuje čisté prostředí v okolí, dobře se udržuje a v interiéru může udělat celkem parádu. Zamezuje také pohybu misek po podlaze, když pejskovi hodně chutná.

Užitečnou pomůckou je stojan na misky. Zvýšená miska zaručuje zdravější krmení a možná i vymizení zdravotních obtíží, pes správně tělo drží při polykání. Výšku dle typu stojanu lze upravovat a taktéž zabraňuje pohybu misek. Měříme ho podle výšky v kohoutku.

Stojan na misky se často používá pro psy s dlouhýma ušima.

Materiály budoucnosti

Asi nejběžnější variantou je miska nerezová, která se velmi snadno čistí. Dobrá varianta je tzv. miska dvojitá, která se skvěle čistí a je hygienická. Takové misky bývají často s gumovým obvodem, takže na podlaze nekloužou a dají se mýt v myčce.

Misky z umělé hmoty jsou lehké a vhodné na přepravu, také často opatřeny protiskluzovým povrchem. Je zde větší variabilita barev, můžou být skvělým doplňkem do interiéru. Taktéž se snadno udržují v čistotě, existují varianty s plovoucí membránou, které zamezují rozlití vody. Nicméně se snadno poškrábají a ve spárách se mohou uchytit bakterie, které se hůře likvidují.

Keramické misky jsou klasikou, výrobci uvádějí plnou chuťovou neutralitu, kvůli glazuře, otázkou je, zda je to atribut, který u psí misky vyžadovat. Bývá často vybavena obrázkem, nebo potiskem. Disponuje větší hmotností čili stabilitou, bývá nevhodná na převážení.

Protihltací miska je pro speciální potřebu psů, kteří jídlo při pozření nekoušou a dochází tak často k trávicím obtížím. Je vybavena vyvýšeným středem uprostřed, který tomuto negativnímu fenoménu zamezuje a vyrábí se z různých materiálů.

Další je cestovní skládací, nebo silikonová miska, která téměř nic neváží a nezabírá prostor v batohu při cestování.

Vybírejte misku pro vašeho pejska pečlivě, ještě pečlivěji ji udržujte v čistotě. Pejsek se vám odmění radostí z každého krmení a co je nejdůležitější i zdravím.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Karsten Winegeart on Unsplash

 

Letní menu pro čtyřnohé

Promluvme si o hovězím

Psi, ovoce a zelenina: jde to vůbec dohromady?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz