Průvodce psím očkováním: Která byste neměli opomenout?

Když si domů přinesete vašeho společníka, musíte počítat s tím, že odpovědnost za jeho zdraví padne na vaše bedra. Úkolů je najednou celá spousta – musíte sehnat kvalitní krmivo, najít si čas na venčení, výcvik a hraní a také pejskovi zajistit řádnou veterinární péči, jejíž nedílnou součástí je i psí očkování.

Opakované návštěvy veterináře kvůli očkování a následnému přeočkování, které vás čekají po celý život psa, vás budou stát čas i peníze. Avšak vzhledem k závažnosti nemocí, před kterými vakcíny chrání nejen vašeho mazlíčka, ale často i vás, se tato investice rozhodně vyplatí.

Vakcíny jsou založené na principu přirozené imunity těla. Obsahují malé množství oslabeného či usmrceného viru či bakterie, na kterou začne imunitní systém po vpravení do těla okamžitě reagovat a postupně vytvoří protilátky. Díky této reakci pak bude pejsek schopen danému patogenu čelit bez toho, aniž by onemocněl.

Některá psí očkování jsou povinná, jiná dobrovolná a pro nováčka může být těžké se vyznat v tom, která by měl jejich chlupáč absolvovat. Abychom vám pomohli se zorientovat, připravili jsme pro vás komplexní přehled dostupných vakcín.

Povinné psí očkování je základ

Co se týče povinných vakcín, Česká republika má jednoduchá pravidla – páníčci jsou povinni své mazlíčky očkovat proti vzteklině od šestého měsíce věku, a to standardně jednou ročně. Někteří výrobci však vyrábějí očkování s delší účinností, které vyžaduje opakování pouze jednou za dva nebo tři roky.

Vzteklina je virové onemocnění savců, které napadá centrální nervový systém a nejčastěji se přenáší kousnutím nakaženým zvířetem. Pokud pes trpí vzteklinou, objeví se u něj nadměrné slintání, bolest hlavy, úzkost, strach z vody nebo paralýza některých částí či celého těla. Pokud mu není poskytnuta v rámci několika hodin patřičná léčba, nemoc obvykle končí smrtí.

Vzteklina se u nás už od roku 2004 oficiálně nevyskytuje, a to z velké části právě díky očkování. Nikdy však nevíte, zda pejsek nepřijde do střetu s infikovaným zvířetem, a tak je lepší být připraven – zatoulaní psi a divoká zvířata hranice států přece jen vůbec neřeší.

Na jiná psí očkování se u nás zákonná povinnost nevztahuje. Pokud však se psem budete chtít vyrazit do zahraničí, s velkou pravděpodobností ho budete muset naočkovat vakcínami, které u nás sice nejsou povinné, ale ve vaší cílové destinaci ano.

Většina zemí Evropské Unie má stejná pravidla jako Česko a vystačíte si tedy pouze s vakcínou proti vzteklině. Obvykle je však podmínkou, aby před vycestováním uplynulo alespoň 21 dní od poslední dávky, díky čemuž vzniká větší jistota, že skutečně začala působit.

Základní nepovinné očkování

Lidé v dětství dostávají hexavakcínu, která je chrání proti šesti různým nemocem. Pro psy existuje podobné očkování. To je nepovinné a podporuje obranyschopnost proti pěti infekčním chorobám:

    • psinka – virus napadající dýchací systém, který kromě respiračních potíží vyvolává symptomy jako ztluštění polštářků na čumáku a tlapkách, horečku a střevní potíže;
    • parvoviróza – virové onemocnění trávicího ústrojí a střev, které se přenáší nejen při osobním kontaktu, ale například také skrze hračky, oblečení či jiné předměty;
  • parainfluenza – opět se jedná o virus, který postihuje dýchací cesty a vyvolává psí kašel a mimo to také ucpaný nos, horečku, letargii a ztrátu chuti k jídlu;
  • infekční hepatitida – zjednodušeně řešeno zánět jater způsobený virem, který sice napadá psí organismus, ale ten lidský ho nezajímá, jedná se totiž o jiný virus, než v případě klasické hepatitidy;
  • leptospiróza – bakteriální choroba typická pro myši a potkany, která se přenáší močí a výrazně zatěžuje ledviny.

V očkovacím průkazu či pet pasu se tato vakcína označuje zkratkou DHPPi + L. Pokud k očkování dochází souběžně s vakcínou proti vzteklině, doplňuje ji ještě písmeno R (z anglického „rabies“).

I když se jedná o nepovinné psí očkování, odborníci jej doporučují všem psům, kteří nemají žádná zdravotní omezení. Po základních třech dávkách, které se aplikují v rozestupu necelého jednoho měsíce, je třeba provádět přeočkování po jednom roce až dvou letech.

Další speciální varianty

Kromě výše zmíněných vakcín jsou k dispozici další varianty. První z nich je vakcína proti lymské borelióze, což je bakteriální onemocnění, jehož nejčastější příčinou bývá kousnutí klíštětem. Obvykle probíhá bez příznaků, avšak některé mutace mohou vyvolat silné neurologické křeče, ochrnutí a v nejhorších případech i smrt.

S kousnutím klíštěte se pojí i takzvaná babesióza, proti které taktéž existuje psí očkování. Hlavním příznakem tohoto infekčního onemocnění je vysoká horečka, a pokud se neléčí, může v rámci několika dnů dojít k rozpadu červených krvinek, který by bylo pro pejska fatální. U nás je však babesióza velmi vzácná, takže očkování není vyloženě nutné.

Setkat se také můžete také s vakcínami proti plísňovým infekcím a leishmanióze, nicméně tyto problémy pejskům v domácích podmínkách a našich zeměpisných šířkách obvykle nehrozí.

Kdy očkování psa provádět?

Základní psí očkování obvykle probíhá ve štěněcím věku a následně už se vakcinace pouze obnovuje, aby si mazlíček zachoval obranné látky.

Konkrétní načasování se liší podle vybrané vakcíny. U očkování DHPPi a leptospirózy se doporučuje začít již v 8. týdnu života štěněte, zatímco proti vzteklině se očkuje teprve v 16. až 18. týdnu.

Následně je třeba vakcinaci opakovat v závislosti na době účinnosti použitého preparátu. U vztekliny se přeočkování opakuje po roce až třech letech, zatímco vakcínu proti DHPPi a leptospiróze je třeba pejskovi podávat každých 12 až 24 měsíců.

O konkrétní volbě vakcín je nejlepší se poradit s veterinářem, který zhodnotí celkový zdravotní stav vašeho pejska a navrhne řešení s ohledem na jeho predispozice. Také mějte na paměti, že pro zamezení nežádoucích účinků vakcíny je třeba očkování provádět, když je pejsek zcela zdravý a řádně odčervený.

Psí očkování sice představuje určitou finanční investici, zejména pak ze začátku, kdy se dávky musí opakovat častěji, stále však vyjde mnohem levněji než samotná léčba případného onemocnění. I když jsou vakcíny účinné, rozhodně to s nimi příliš nepřehánějte a volte jen ty, které jsou pro vašeho pejska nejdůležitější. Základem dobrého zdraví není žádná zázračná injekce, ale především láskyplná každodenní péče – tak ji všemu chlupáčovi nezapomeňte dopřát!

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Tima Miroshnichenko – Pexels

Srovnání veterinárního pojištění pro psy v České republice

Psi a paraziti

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz