Vybíráte pejska?
Uvažujete o malém společníkovi pro své děti? Nejste sami! V našem seriálu vám rádi poskytneme naše vlastní zkušenosti i jistou formu systematického přístupu „jak vybrat a nepřebrat“ a na tuto životní změnu se důkladně připravit.
Většina z nás během svého života dojde do okamžiku, kdy se rozhoduje, zda si domácího mazlíčka pořídí či ne. Věnujme se nyní pouze otázce pořízení psa. Důvodů může být mnoho – od „chci psa pro sebe nebo rodinu“, někdy jsme k rozhodnutí nuceni okolnostmi – děti prosí a chtějí psa, někdo z jakýchkoliv důvodů zůstane sám a hledá věrného parťáka, možná bychom chtěli společníka pro staré rodiče na odpočinku a mnoho dalších. Záměrně se tu vyhýbám pořízení pracovního psa ať už pro myslivost nebo ochranu osob a majetku a samostatnou kapitolou jsou pak asistenční psi.
Klíčové otázky při výběru psa
Jestliže si chci pořídit psa, je jasné, že si musím položit několik otázek a také si na ně ve vší upřímnosti odpovědět. Podle nás je těch okruhů několik:
Dlouhodobý časový závazek
Pokud si pořizuji psa, musím si uvědomit, že to není „záležitost“ na týden nebo čtrnáct dní. Je to závazek v řádu let, některá plemena se dožívají až 15 let. Z vlastního chovu rádi vzpomínáme na psičky, které se dožily osmnácti let, a až téměř do konce bez výrazných zdravotních komplikací. Pořídit si psa jednoduše znamená přizpůsobit chod své domácnosti tomu, aby i pejske měl vše, co potřebuje.
Denní časový závazek
Je nutné zvážit i denní rutinu a najít u sebe nebo u členů domácnosti časový prostor na krmení, procházky, výchovu, česání, hraní, lenošení a tisíce dalších pravidelných aktivit, které soužití se psem vyžaduje. Kladu důraz na pravidelnost, protože pejsci jsou zvířata velmi pořádkumilovná a pokud si zvyknou například na krmení ráno v 7 hodin, pak ho budou v tuto dobu někdy velmi důrazně vyžadovat. Váš způsob života velmi silně ovlivňuje výběr pejska. Jaký je můj pracovní úvazek? Jak často cestuji? Mám, kdo by mi jej pohlídal?
Finanční závazek
Krmení, pravidelná preventivní a další nutná veterinární péče, poplatky za psa a další nutné záležitosti stojí peníze. Pokud se chceme do budoucna věnovat chovu plemene, pak je zde také řada poplatků, které mě čekají například za výstavy a vlastní chov. S tím vším musíme počítat a zvážit v rodinném rozpočtu.
Fenka nebo pejsek
Každý nový majitel psa se nutně musí rozhodnout, zda chce fenku nebo pejska. Argumenty pro či proti mohou být jednak ovladatelnost – fenka mají povahu většinou přizpůsobivější a pes tvrdší, ale může být také tvrdohlavější. Hárání fenky dnes už takovou roli nemusí hrát, jsou na trhu kalhotky, které pomohou udržet hygienu.
Jakého psa si pořídit
Jako nový majitel psa musím zvážit, proč pejska chci, a jaké mám pro něj další předpoklady – kromě těch uvedených v předchozích bodech. Kromě času a financí musím vědět, že a jakého psa zvládnu fyzicky a výchovou, jestli mi vybrané plemeno vyhovuje svojí povahou (pokud jsem flegmatik, pak mi možná nebude vyhovovat velmi aktivní pes). Povahu a plemeno psa vybírám s ohledem na rodinu s dětmi, na domácnost a velikost bytu, někde může být alergik a dalších mnoho požadavků, které každý může vyjmenovat (typ srsti, aktivita, povaha, zdraví, tělesné charakteristiky, určení některá plemena jsou náchylnější k určitým zdravotním komplikacím atd.). Je asi jedno, jestli si pořídíte psa čistokrevného nebo voříška z útulku. Jedině mějte na paměti, že voříšek z útulku má nějakou svou minulost a ta se může promítnout do jeho chování i u vás doma.
Na konec – čím odpovědněji se postavíme k výběru nového psího člena rodiny, tím víc si budeme užívat jeho přítomnosti a radosti ze společného užívání si života.
Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu