Pokud už s vaším chlupáčem sdílíte domácnost nějaký ten týden, určitě jste si všimli, že většinu dne spokojeně prospí. Dospělí jedinci totiž potřebují 12 až 14 hodin spánku denně a u štěňat je toto číslo obvykle ještě vyšší. Nejde ale jen o spánek, naši čtyřnozí kamarádi běžně stráví přibližně třetinu dne povalováním.
Napadlo vás ale někdy, že by polohy psa při spaní mohly vypovídat něco o tom, jak se právě cítí?
Pozice při spánku vám může mnoho prozradit o jeho fyzickém i mentálním stavu a dovést vás k jeho aktuálním potřebám. Pojďme si představit nejčastější pozice při spánku a co znamenají v rámci psí řeči těla.
Klasika na boku
Psi, stejně jako spousta páníčků, si rádi užívají spánek na boku – s nataženýma nohama před sebou. Jak jste možná vypozorovali, povalování na boku patří mezi nejčastější polohy psa při spaní.
Pokud v této pozici vidíte vašeho chlupáče pochrupovat poměrně často, můžete být v klidu – jedná se o dobré znamení. Psi si při spánku lehají na bok v případě, že mají vyvážené teploty a ve svém prostředí se cítí příjemně a uvolněně. A často v této poloze dosahují nejhlubšího spánku.
Schoulený do klubíčka
Kdybyste si měli představit nejroztomilejší polohy psa při spaní, rozhodně by mezi nimi byla tahle. V této pozici má pes všechny tlapky přitažené k tělu a je schoulený do jednoho chlupatého klubíčka – u větších psů spíše klubka.
Smyslem této polohy je udržet všechny životně důležité orgány schované, v bezpečí a v teple. Psi takto obvykle ulehají ke spánku, když je jim zima, snaží chránit nebo si zvykají na nové prostředí. Spánek v klubíčku je obzvláště oblíbený u toulavých a čerstvě adoptovaných psů.
Pozice sfingy
Když pes zaujme pozici sfingy, leží na břiše a hlavu má položenou na předních tlapkách. Zadní tlapky má buď schované pod tělem, nebo srovnané na jedné straně. Když váš chlupáč dřímá v této poloze, znamená to, že sice odpočívá, ale je stále ve střehu – jakýkoliv prudší pohyb v jeho okolí ho tedy snadno probudí.
Spánek na Supermana
Podobně jako u sfingy, i v případě Supermana pejsek leží na břiše. Rozdíl však spočívá v tom, že nemá packy schoulené pod sebou, ale natažené – na zemi je teda zcela rozplácnutý. V této poloze můžete vidět spát zejména štěňata a velmi hravé a energické psy. Sice totiž značí únavu, ale také to, že je chlupáč připraven okamžitě vstát a zapojit se do hry, pokud se naskytne příležitost.
Břichem vzhůru
Vtipnější polohu byste asi nenašli – pes leží na zádech s vystrčeným břichem, tlapkami ve vzduchu a často i poťouchlým výrazem. I když tato pozice nepůsobí příliš přirozeně, volba této polohy psa při spaní znamená, že má skutečné pohodlí a relaxuje.
Psi mají ke spánku na zádech hned několik důvodů a jedním z nich je ochlazení. Na břiše a v oblasti tlapek mají menší vrstvu srsti, a když je tedy odhalí, přinese jim to příjemnou úlevu od nadměrného horka.
Jak je z této polohy poměrně patrné, psi jsou při ní zranitelní – na rozdíl od klubíčka své životně důležité orgány nechrání a naopak je volně vystavují. Když se tedy váš chlupáč převalí na záda, dává tím najevo, že vám plně důvěřuje a v okolním prostředí se cítí opravdu bezpečně.
S přibývajícím věkem se psi této poloze mohou začít vyhýbat. Pokud je to případ vašeho chlupáče, nemusíte se obávat – neznamená to, že vám přestal důvěřovat. Jen už mu tato pozice prostě není příjemná.
Přitulený k vám nebo jinému mazlíčkovi
Pokud s vaším mazlíčkem sdílíte postel nebo doma máte i jiné chlupaté kamarády, určitě máte zkušenost s tím, že váš chlupáč spí zády přitulený k vám nebo jinému zvířeti. Význam je patrný – pejsek cítí spoustu lásky a absolutní důvěru k tomu, s kým právě podřimuje.
Bez pomůcek ani ránu
V tomto případě nejde ani tak o samotné polohy psa při spaní jako spíše o způsob, jak využívá okolní předměty, zejména pak textilie. Někteří psi si rádi zalézají pod deky, peřiny nebo polštáře. Dávají tak najevo, že hledají pohodlí a bezpečí – a obvykle potřebují cítit vaši náklonnost, aby usnuli.
Někteří psi zase vyhledávají komfortní předměty, na které si při spaní mohou položit hlavu a krk – například polštář, okraj pelíšku nebo loketní podpěrku křesla či gauče. Často jen vyhledávají pohodlí, spánek v této poloze ale může znamenat i to, že si potřebují usnadnit dýchání. Pokud tedy u vašeho pejska zaznamenáte i jiné dýchací obtíže, situaci nepodceňujte a vezměte ho na prohlídku k veterináři.
Jak už jsme si řekli v úvodu, psi potřebují hodně odpočinku. A jakožto jejich páníčci máme za úkol jim zajistit klid a bezpečí, aby se mohli plně uvolnit a načerpat síly na nadcházející dobrodružství. Polohy psa při spaní vám mohou pomoci pochopit potřeby vašeho chlupáče a na této cestě vás posunout o krok dále. Přejeme vám i vašim chlupáčům sladké sny!
Autor: Kateřina Kubíková
Foto: Unsplash.com – Eduardo Casajús Gorostiaga
Tajemství psí mimiky aneb co se honí hlavou vašemu chlupáčovi?