Plánované psí těhotenství 1. část

Následující povídání je určeno především pro začínající chovatele. Zkušený chovatel zde jistě najde náměty, které dobře zná, ale i tak stojí za to porovnat zkušenosti. Také se zde nechceme bavit o přístupu k případným štěňatům spočívajícím ve vystrčení gravidní fenky na dvůr nebo do stodoly a ať se stará sama. Toto je kapitola sama o sobě, kterou chceme a budeme řešit jinde v našich článcích o právních aspektech vlastnění a chovu zviřat a povinnostech chovatelů, ne zde. Naším cílem je majiteli psí holky, který ještě nikdy štěňata doma neměl, nastínit pár prvotních otázek, na které si musí předem odpovědět.

Pár otázek do začátku – na Vás i budoucí maminku

Jaké  otázky bychom si měli položit před rozhodnutím o chovu štěňat? Základní předpoklady pro rozhodnutí o odchovu vlastních štěňat vidíme následující (kromě vlastnictví psičky.

a)      Časové

Musíme si odpovědět na otázku, zda máme dost času, který můžeme odchovu štěňat věnovat. Kromě pravidelné péče o naší psí holčičku zde mluvíme o nadstandardní péči o ní, v době březosti a následně v době odchovu štěňat. Počítejte určitě s týdnem dovolené po porodu štěňat, někdy 14 dní i více. Většinou lze také domluvit příbuzné, kamarády a tak, ale první týden je to jen na Vás. Také následné přikrmování malých povstalců zabere poměrně dost času, nemluvě o udržování čistoty místa odchovu.

b)      Finanční

Zcela jistě se finanční náklady tohoto období zvýší. Ať už v oblasti krmení, veterinární péče a přípravků, navíc pro začínajícího chovatele zde budou i náklady jednorázové jako např. vybavení místa pro fenku se štěňaty. V neposlední řadě jsou zde i náklady na úřední činnosti (krycí list, poplatky za krytí, čipování, PP pro štěňata, atd.)

c)       „Prostorové“

Musíme si říci, kam vlastně umístíme místo odchovu. Samozřejmě podle plemena psa bude na místě rozhodnutí o místě odchovu od pelíšku pro odchov přes speciální bednu v rohu pokoje po dobře vybavený kotec na dvoře a varianty mezi tím. Základním předpokladem podle nás je vybavenost tohoto místa, dobrý přístup do tohoto místa jak pro dodržování čistoty tak pro kontrolu osazenstva, klid, dostatečná teplota, světlo a další parametry, o kterých budeme podrobněji mluvit v kapitole odchovu.

d)      Zdravotní

Musíme mít na paměti minimálně: Fenečka musí být dospělá. Dospělost každého plemene je dána a pohybuje se cca od 10 měsíců u nejmenších plemen až do 2 let u plemen největších. Pokud nevíte přesně, máte mnoho možností jak to zjistit. My jako nejvhodnější variantu preferujeme navštívit veterinárního lékaře a ten kromě „papírové“ dospělosti se vyjádři i k momentální zdravotní kondici.

Fenečka musí být zdravá. To většinou v dobře vedené psí domácnosti tak bývá, jde však i o skrytá nebezpečí. Zde opět doporučujeme se poradit s veterinářem. Nezapomeňte na platnost očkování a odčervení.

e)      Úřední

Pokud máte psičku s „papíry“ (PP), je nutno dodržet chovatelské řády a postupy pro plemeno.

f)       Osobní

Vy musíte mít pevné nervy a bezpodmínečně optimistický pohled na svět.

Pokud vás výše uvedené neodradilo, ve všech bodech si dokážete představit přijatelné řešení a navíc už vidíte tu radost co to přinese, můžete se pustit do příprav. O dalším možném postupu na cestě k báječným štěněcím lotříkům budou pojednávat navazující články, které najdete na našem serveru v průběhu příštích týdnů.

 

Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z PUPPYDU

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz