A máme zde poslední článek z naší série o plánovaném psím těhotenství. V minulém článku jsme se podívali na první dny. Nyní již naši psí povstalci mají 50 dnů, mohou tedy do světa. Mají za sebou první očkování, čipování, od 14 dnů jsou pravidelně odčervováni. Stužky na packách už dávno nemají, protože každého z nich už lze dobře rozpoznat i bez nich. Úmyslně se zde nebudu zabývat otázkou jak najít zájemce. Předpokládejme, že pro všechna štěňata máme odběratele. Také se zde nebudeme zabývat „úřadem“ ve smyslu povinností chovatele fenky vůči klubu chovatelů nebo plemenné knize. To bude řešeno jinde. Níže jsou uvedeny body, kterými bychom se měli při prodeji zabývat.
Kupní smlouva
Velmi doporučuji uzavřít s novým majitelem písemnou kupní smlouvu. Jde o základní dokument o předání psa, vzor najdete na internetu nebo vám jej poskytne váš klub chovatelů
Očkovací průkaz
Má každé štěně, které bylo očkováno, takže můžete předat.
Průkaz původu
Pokud předáváte štěně s PP, většinou tento průkaz bude vystaven v době až po předání novému majiteli. Prostě se úřad nedá stihnout. V kupní smlouvě by mělo být uvedeno, že PP bude novému majiteli předán ihned po vystavení.
Rady novým majitelů
Osvědčilo se nám základní zásady a informace o tom, co vlastně s malým štěnětem může a nemůže nový majitel dělat, dát písemnou formou. Nemusí to být sáhodlouhý dokument, ale pomůžete novému majiteli, který třeba nikdy psa neměl v řešení pro něj nových situací. Je dobré uvést, čím bylo štěně doposud krmeno, aby kromě šoku psychického z odchodu nemělo i šok fyzický z přechodu na úplně jiný způsob krmení.
Co by mělo štěně dostat sebou
Většinou jsme dávali (kromě pokynů) malý ručník nebo prostě kus látky, který jsme nechali alespoň jeden den v pelíšku se štěňaty a s mámou. Většinou tento malý kousek domova dokáže divy a štěňátko se u nových majitelů nebude první den cítit tak opuštěně. Někteří majitelé přidávají i pytlík granulí, pokud bylo štěně granulemi krmeno, aby byly tytéž. Také se přidává malá hračka, my jsme od chovatelky dostali i lehoučký látkový obojek, může se totiž stát, že nový majitel naprosto neodhadne potřebnou velikost obojku a štěně by mu mohlo cestou utéct. Trochu vody na cestu a může jet.
Trochu moralizování
Asi si všichni přejeme, aby se naše štěňata dostala do dobrých rukou a dařilo se jim. Vždy jsme si s budoucími majiteli domluvili, že se na štěně přijedeme za měsíc za dva podívat a jeli jsme. Musím říct, že jsme měli štěstí a štěňata také. Byli z nich krásní psí kluci a holky, mnozí s nejvyššími výstavními oceněními. A majitelé je měli rádi. Možná, že to bylo také proto, že většina majitelů se na ně přijela podívat už předem a o to víc se pak na nového člena rodiny všichni doma těšili. Mělo to význam i pro nás, věděli jsme předem, ke komu a kam psiska jdou. My jsme se také na naší Toscu byli podívat předem a jeli jsme kvůli tomu 900 km tam a 900 km zpátky a za 3 týdny jsme si pro ni jeli už s radostí a přesnou představou, kdo na nás čeká. Je to dobré i pro budoucího majitele. Pozná z jakého prostředí štěně přichází a jak s ním bylo zacházeno. Nechápu lidi, kteří si ani pro štěně nepřijedou osobně, kteří se předem nezajímají, jak vypadá jejich budoucí kamarád. To bych o to štěně měla trochu obavy. Takže i na straně chovatele štěňat by měla být odpovědnost za budoucí život štěněte a prostě o kom si myslím, že se k pejskovi nebude chovat dobře, tomu ho neprodám. Tak a je to, prostě jsem to musela říct.
Odcházejí postupně
Osvědčilo se nám, když štěňata odešla během jednoho, dvou dnů všechna kromě jednoho. To jsme nechali fenečce o pár dnů déle. Jednak se lépe smířila s odchodem potomků a také jí to pomohlo zvládnout případné potíže s odstavením kojení.
Může se stát, že po odchodu štěňat naše psí máma pár dní apatická, bude je hledat, případně trochu naříkat. Nejlepší je něčím ji zabavit, procházky, hra a spousta naší pozornosti a lásky ji určitě z toho smutnění brzy dostanou.
Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu