Máme za sebou důležitou část porodu, jak jsme si již prošli v minulém díle naší cesty psím těhotenstvím. Pokud si někdo myslí, že jeho úloha jako chovatele přivedením štěňat na svět skončila, že se fenka postará o vše a štěňata pak předá novým majitelům, tak se obrovsky mýlí.
Jak jsem říkala v předchozím článku, začala hlavní doba vaší supervize, pomoci pokud je potřeba a uklízení, uklízení a zase uklízení. Ze začátku tolik ne, fenka se o všechno postará, ale asi tak po 10 dnech to začne.
Péče o fenku
Kojící fenka potřebuje hlavně přísun kvalitní stravy, klid a pohodu. Fenečka odevzdává spoustu živin štěňatům a pokud nemá odpovídající krmení pro sebe, strádá nejen ona ale ani mléko pro štěňata není dostatečně nutričně bohaté. Přísun minerálních látek je nezbytný, může nastat jejich deficit v důsledku kojení. Na trhu je dostatek různých krmiv pro kojící feny, vždy bych se dívala na jejich složení. Navíc je vhodné snažit se dodržet typ krmení, jaký byl před porodem. Pokud jste krmili granulemi nevidím dobře ostrý přechod na vařenou stravu a podobně.
Fenku se štěňaty musíte častěji venčit, nejméně 4 x denně, lepší jsou krátké procházky ještě častěji. Někdy se stává zejména ze začátku, že fenka nechce od štěňat odcházet, ale je to nutné, projít a proskočit se musí nejen kvůli vyvenčení.
Péče o štěňata
O štěňata se fenka většinou stará velmi dobře a v prvních týdnech je schopna se o štěňata postarat sama. Na vás je hlídat, že se všechna štěňata dostanou ke krmení, případně ostatními odstrkované štěně častěji přiložit, aby mělo možnost se v klidu napít. Je dobré štěňata pravidelně vážit a váhu zapisovat ( k rozeznání vám slouží ony stužky, ale pozor, kontrolujte je, aby nebyly těsné). Zvyšující se váha štěněte je z počátku jedním ze základních ukazatelů prospívání.
Přikrmování štěňat
Od třetího týdne je vhodné štěňata přikrmovat. Kromě granulí a krmiv na trhu je možné přidávat kaši, ze začátku řidší, později hustší a nato i syrové maso. Kupovali jsme u řezníka libové hovězí a ze začátku jsme ho škrabali jako na tatarák. Ale zase, nemůžete začít tím, že štěněti dáte masa tolik masa kolik by chtělo. Dávali jsme zkusmo jednu kuličku velkou jako hrášek a teprve když jsme si byli jistí, že štěňata jsou v pohodě a bez komplikací, mohli jsme přidat víc. Zrovna tak kaše a další dobroty. Od pátého týdne jsme štěňata přikrmovali tak, že mělo každé svojí misku. Alespoň tak byla kontrola, kolik toho které přesně snědlo.
Vývoj štěňat
Štěňata jsou asi do 10-12 dne hluchá a slepá. Do té doby pouze spí, přijímají potravu a vylučují a případně jemně vřískají, když se v bedně ztratí. Po otevření očí postupně začínají vidět, pokouší se vstát, si začínají hrát mezi sebou i s mámou a pokouší se vrčet !!! Štěně se začíná seznamovat se svým okolím, sourozenci a lidmi. Máma je začne vychovávat a také začne opouštět bednu častěji než na pouhé venčení a procházku. Od doby, kdy si štěňata začnou hrát, vrnící klubíčko se změní ve značně hlasitou partu, která o sobě dává hodně vědět a nastane nová fáze vašeho i jejich života. Nejen, že budete pořád zvyšovat jejich původní bednu, ale:
- začnete přikrmovat a tím i více uklízet, psí máma už to nestihne. Přikrmování u nás probíhalo od brzkého rána. Pro nás to znamenalo vstávat ráno se světlem, což je v létě poměrně brzo.
- začnete uklízet prostor i kolem bedny, protože štěňata čas od času utečou
- začnete dělat spoustu jiných věcí, jako například hledání zkušeností na internetu a u známých, což vám zabere hrůzu času. Ovšem váš osobní čas je vymezen přestávkami mezi přikrmováním a uklízením.
- Že chodíte i do práce? Kde na to vůbec berete čas a sílu?
- Ale: začnete se opatrně a zvolna zapojovat do jejich her a to je pro vás odměna za spoustu práce a nevyspání
Odčervení štěňat
Často jsou štěňata napadena vnitřními parazity, většinou se nakazí z mateřského mléka. První odčervení by mělo být ve 14 dnech věku a pak pravidelně vždy po 2 týdnech až do 12 týdnů, to už jsou většinou u nového majitele. Společně se štěňaty by se měla odčervit i jejich máma.
Očkování štěňat
Většinou se doporučuje první očkování od 6.-7. týdne věku štěněte, pak následují přeočkování podle očkovacího plánu, který vám sdělí veterinární lékař.
Čipování štěňat
Podle posledních právních úprav a jejich návrhů by štěně mělo být čipováno před předáním novému majiteli.
To je tak asi vše. Příště o přípravě štěňat na předání novému majiteli.
Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu