Možná, že se vám zdá tato otázka absurdní, ale věřte, že téma je častější, než se může zdát. V naší společnosti s sebou rozporuplné reakce přináší i když maso ze svého jídelníčku vypustí člověk. Ten se ale na rozdíl od psa může svobodně rozhodnout, jestli, jakou měrou případně zda vůbec bude podporovat špatné zacházení se zvířaty ve velkochovech, a podle toho upravit svůj jídelníček a poměr živin v něm. Někteří páníčci se ale rozhodnou bezmasou stravou krmit také svého psa. Je to proti přírodě, nebo to za jistých okolností může fungovat?
Otázka nedobrovolného psího vegetariánství za sebou nechává velmi vyhrocené debaty a lidi rozdělené na dva nesmiřitelné tábory. Téměř ve všech případech se jedná o člověka, který sám volí tento způsob stravování a přenáší ho tak na svého psa. Protipól argumentuje, že bezmasá strava čtyřnohým přátelům svědčí a vede k delšímu a spokojenějšímu životu bez krutosti. Kdo má ale pravdu?
Dlážděno dobrými úmysly
Pokud je vaše motivace dobré zacházení se zvířaty, je to šlechetný postoj, nicméně touto stravou lze psovi snadno ublížit a je obtížné ji sestavit tak, aby obsahovala potřebné látky. Veterinární lékaři se shodují, že strava založená na mase je naprostým základem psí stravy. Je zdrojem aminokyselin. Navíc bílkoviny rostlinného původu nejsou tak dobře stravitelné a zatěžují organismus psa, což se můžete dočíst i v našem článku o bílkovinách.
Z rostlinných bílkovin jako je sója nebo lepek pes využije asi polovinu. Navíc nutno zdůraznit, že se jedná o časté alergeny způsobující nevolnost nebo svědění kůže. Pes sice může na bezmasém jídelníčku prosperovat, navrhnout ho ale tak, aby v něm nic nechybělo, je u psa extrémně náročné. Zpracování živočišného materiálnu je pro psa snazší. Ovoce a zelenina sice představuje skvělý zdroj vitamínů.
ale chybí pak potřebné tuky a bílkoviny. Kolagen, elastin, kreatin jsou bílkoviny získávané z živočišné stravy. Jsou velmi důležité pro dobré fungování kloubů a svalů. Čili je velmi snadné psovi touto stravou ublížit.
Jak vyřešit dilema?
U psů jsou časté alergie na konkrétní druh masa, nejčastěji kuřecí. To ale nemusí být důvod pro vyřazení veškerého masa. Dá se nahradit méně alergenní variantou, jako je třeba kachní nebo jehněčí. Pokud jste pevně rozhodnutí, že maso musí z vašeho domu pryč, lze tohle dilema vyřešit kompromisem – stravou založenou na rybách, vejcích nebo mléčných výrobcích. Důkladná porada s několika veterináři ale bude v tomto případě nezbytná.
Odborníci se shodují, že bezmasá strava je spíše komerčním výstřelkem, který reaguje na současný zajímavý trend rozšířený i v jiných zemích. Na rozdíl od člověka, který je všežravec a bezmasou stravu zvládne, psí ústrojí je masožravé a je tomu přizpůsobeno i rozkládání živin a chrup.
Motivace lidí k vyřazení masa a ostatních živočišných produktů z lidského jídelníčku je celkem pochopitelná. Neochota podporovat velkochovy, které se ke zvířatům zpravidla chovají otřesným způsobem a také ekologické hledisko je více než jasné. U lidí nelze snahu o snižování dopadů živočišné produkce než chválit. Psi ale nemají na výběr a ani svým chováním nejsou za naši spoušť nějak zodpovědní. Takže za nás – pokud nejde o zdravotní doporučení veterináře, psovi maso patří.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by siddharth narsimhan on Unsplash