Zima už pomalu klepe a dveře, ranní teploty zůstávají na nule a naši čtyřnozí přátelé to cítí víc, než bychom si dovedli představit. Jak se o našeho hafana správně starat v průběhu zimního období? Tak o tom jsme připravili samostatný článek.
Jak říká japonské přísloví „teplý úsměv hřeje celou zimu“. Zima vlastně v psím životě není vůbec k zahození. Mráz totiž má tu moc eliminovat různé choroboplodné zárodky, takže může být prospěšný jak lidem, tak psům. Pokud je váš pes zvyklý žít venku, doporučuje se vystlat mu na zimní sezónu boudu senem a slámou, starými bundami či koberci nebo ovčí vlnou. Sláma je nejlepší materiál na vystlání boudy, jelikož molitany vlhnou. Pokud váš pes nedisponuje hustou srstí, která ho v zimních nocích podrží, měl by mít možnost trávit noc vevnitř, třeba alespoň v o něco méně chladné garáži.
Gaučové v ohrožení
Psi, kteří bydlí v bytě nejsou tak otužilí a na prochladnutí jsou mnohem citlivější. Teplotní šok během některých procházek pro ně může být extrémní. Dvojnásob to platí pro malých plemen a štěňat. Podobně jako v jiných oblastech psího života a zdraví, je i v tomhle případě nutné posoudit situaci podle věku, rasy a zdravotního stavu pejska. Díky tomu dobře nadávkujete četnost i délku procházek v zimním období. Doporučuje se venčit v době poledne, kdy je alespoň větší teplo. Brzké ranní a večerní procházky mohou psa prochladit. Pejsek v zimě ocení také více reflexních prvků, protože je mnohem větší tma.
Pečujte o packy
Psí packy dostávají v zimně také pořádně zabrat. Sůl ledových chodníků jim opravdu nedělá dobře a pro psí paciny představuje hotovou katastrofu. Doporučuje se tlapky mazat před procházkou krémem s kolagenem nebo jakoukoliv mastí a po procházce packy omýt vlažnou vodou, vysušit a opět nanést krém. Radši nepoužívejte teplou vodu, to může být bolestivé. Můžete také zvážit, zde vašemu pejskovi nepořídit psí botky, většinou je naši přátele ale nesnášejí moc dobře. Někdy se zastřihují dlouhé chlupy na packách, u dlouhosrstých plemen, jelikož se pak netvoří sněhové nánosy, které jsou pro psa nepříjemné.
Zimní dress code
A je tedy potřeba, aby měl pejsek na zimní radovánky obleček? Názory se tady dost často různí, v zásadě jde ale říct, že pokud absolvujete procházku v rychlejším tempu a pes na vás nečeká, než si nakoupíte, oblek mít nemusí. Pokud se jedná o choulostivější nebo malá plemena, je obleček vhodnou variantou. Třeba jezevčíci jsou citlivější na prochladnutí. Obleček by měl krýt zejména záda a ledviny, aby nedošlo k přehřátí psa. Pro mladé psy s nedokončenou srstí je obleček více než vhodnou variantou. Koupání v zimních měsících je spíše nevhodné a nedoporučuje se.
Zimní tip!
Zařaďte také výživnější krmivo. Na našem blogu se pár výživných zimních receptů určitě najde. Pes většinu energie ze stravy v zimně používá na termoregulaci a nemusíte se tedy bát mu jí dopřát hodně. Klidně také trochu zvyšte krmnou dávku a přidávejte do krmení lososový olej.
Mnoho krásných procházek a sněhové vločky v kožíšku.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Kameron Kincade on Unsplash