Pes v útulku a jak se z něho dostane ven

Jak se pes dostane do útulku? Někomu uteče, někdo se ho z různých důvodů zbaví, tyto důvody bývají nejčastější: narození dítěte, stěhování, různé formy problémového chování psa, nedostatek času, nemoc majitele a podobně. Slušný majitel psa do útulku přivede, jsou ale mezi námi takoví, kteří ho vyhodí z auta u silnice. K nám se převážně dostávají psi týraní nebo problémoví. Pojďme se podívat za oponu, jak to celé probíhá a jak se pejsek dostane formou adopce zase k jinému, již milujícímu páníčkovi.

Psí život v útulku

Pes je odchycen a umístěn do útulku. Je hladový, vyděšený a zmatený. Není dobré psa nakrmit plnou dávkou kvalitního krmení, protože nevíme, na co byl zvyklý. Je třeba mu dát několik  menších dávek a na kvalitní krmení přejít postupně během několika dnů při sledování jeho zažívání. Pokud má pes průjem, je třeba navštívit veterináře a prodloužit přechod na kvalitní krmení.  Psa odblešíme vhodným přípravkem. Po uklidnění psa zjistíme, jestli má nebo nemá čip. Pokud ano a čip je registovaný, dohledáme snadno původního majitele. Pokud registrovaný není, je dobré psa nafotit a fotky umístit na internet, nástěnky, sloupy, oznámit nález psa policii, myslivcům a velmi dobře se majitel hledá pomocí poštovních doručovatelů.

Jestliže se původní majitel nenajde, po třítýdenní karanténě psa necháme naočkovat, očipovat a vystavit očkovací průkaz. Jestliže pes potřebuje nějaké veterinární zákroky, můžeme se s veterinářem na nich domluvit. Praxe dnešních tzv. Záchranářů zvířat  vzít psa a tentýž nebo následující den ho nechat uspat, podrobit různým, mnohdy zbytečným, veterinárním zákrokům a hlavně ho nechat vykastrovat. Takto postupují někteří tzv. záchranáři i pro odběru zbídačených psů z množíren a různých osad.  Tento postup je nutné odsoudit.  Pokud pes nějaký zákrok potřebuje, jsou nutná předoperační vyšetření. Po zákroku ošetřování a pooperační péče. Je zcela nevhodné dát psovi límec a zavřít do klece nebo do kotce.

Psa připravujeme postupně na novou rodinu.  Se psem komunikujeme, sledujeme jeho řeč těla, ze které poznáme nejistotu, strach, případně agresi.  Psa nikdy neutěšujeme, i když ho litujeme, že se bojí. Mluvíme klidným, normálním tónem, trošku tišeji. Nechlácholíme, nepoužíváme přehrávané jásavé pochvaly, které jsou neupřímné a psa mohou pořádně vylekat. Používáme řeč vlastního těla. Bázlivému psovi se nedíváme na hlavu, ani mu na hlavu nesaháme. Dbáme na to, aby pes pořád viděl naše ruce, pohybujeme se klidně, žádné rychlé pohyby. Držíme se k psovi spíš bokem, tzv.  Nastrčení ramene psovi říká, že mu nechceme nic udělat. Saháme na psa sdola nahoru, ruku s otevřenou dlaní.  Nehladíme psa na místech, kde  mu to není příjemné. Snažíme se být čitelní a předvídatelní, můžeme nastavit určité šablohy – nesu misku, jde se jíst, nesu lopatku, bude se uklízet a podobně.

Dbáme na psí signály těla – odvracení hlavy, nastavení ramene, stažený ocásek, přikrčení znamenají nejistotu, strach, konejšení. Pes může ze strachu i kousnout, pozor na to. Dbáme na to, aby měl pes vždy ústupovou cestu, tedy nechodíme k psovi krčícímu se v koutě tak, abychom mu odřízli možnost ústupu, vyhneme se tak možnému útoku. Nad psem se nikdy nenakláníme. Pokud potřebujeme psa ošetřit, uděláme to bez hysterie, rychle, pokud ho potřebujeme fixovat, před uvolněním fixace ho uhladíme do klidu, pak teprve pustíme.  Postupně psa učíme na obojek a vodítku, obojek přiměřeně utažený, nestahovací, dostatečně pevný. Vodítko můžeme nechat trvale připnuté a ovládat psa vodítkem. Učíme chůzi na vodítku, socializujeme, učíme nové jméno a přivolání. Můžeme používat odměny, ale pes by měl přicházet k vám, ne k obsahu vašich kapes. Kdykoli se na vás podívá, vidí úsměv a pohlazení očima. Pak bude sám oční kontakt vyhledávat.  Při socializaci pejska napovídáme, jdeme příkladem, nečekám, až si na to „správné“ chování příjde sám a my klikneme a odhodíme pamlsek. Nejistý pejsek potřebuje vedení a oporu člověka.

Adopce pejska

Když je pejsek připravený do nové rodiny, můžeme ho nabídnout k adopci. Nové majitele vybíráme pečlivě. Vyptáváme se, kde bude pejsek chován, jaký bude mít režim, proč si ho pořizují, co mu nabízejí. Vybíráme odpovědně, protože to ovlivní celý zbytek pejskova života.  U nás nedáváme psy vyznavačům tzv. Pozitivní motivace, výcvikářům vyznávajícím teorii dominance a pevné ruky, kšeftařům a lidem, kteří pejska sice chtěji, měli by ho rádi, ale neumí se o něj postarat. Nedáváme množitelům. Trváme na osobním příjezdu osvojitele, společné procházce, na které sledujeme reakci psa na nové lidi a jejich kompatibilitu.  Podmínkou adopce je adopční smlouva, která obsahuje detailní popis psí povahy, chování, případných zdravotních problémů,  ve které se osvojitel zavazuje se o psa určitým způsobem starat, že na psovi nebude množit a v případě,  že se o pejska nebude moct adekvátně postarat, vrátí k nám. My se zavazujeme pejska přijmout, případně ho pohlídat, poskytnout poradenství. Pejsek od nás dostane obojek a vodítko a jídlo na 3 dny, na které je zvyklý, očkovací průkaz a  kopii veterinárního záznamu.  Adopční poplatky nevybíráme, od veřejnosti peníze nežádáme.

Jestliže jste se rozhodli adoptovat pejska z útulku, požadujte po útulku uvedenou dokumentaci a očkovák. Do útulku dojeďte osobně, abyste viděli psovu reakci. Vybírejte rozumem, nenechte si od nikoho namluvit, že pejsek chudáček, my jsme nad ním plakali a tak dále. Když uvidíte psa u ohryzané boudy, nenechte si namluvit, že vám doma nebude ničit. Prostě použijte selský rozum, cit je až druhořadé kritérium. Pečlivě zvažte, jestli  máte na chov pejska opravdu vhodné podmínky. Například – máte fenu a chcete adoptovat psa. Máte možnost je oddělit v době hárání? To jen jen jeden z příkladů. Rozhodně si neberte psa někde na benzínce, kam ho nezodpovědní lidé přitáhli z Rumunska, Bosy či ze Slovenska. Pečlivě si přečtěte adopční smlouvu. Pokud vás budou nutit ke kastraci, se kterou nesouhlasíte, nepodepisujte. Pejsek bude ve vaší péči, ne v péči útulku a případné pokastrační problémy, o kterých se nemluví, ale které se mohou projevit, budete platit vy, například inkontinenci, záněty ledvin, močových cest a další problémy, které s sebou kastrace může přinášet. Možná vás zahrnou spoustou slov o odpovědnosti, ale právě kastrace je nahrazení odpovědnosti a usnadnění si života.

Rady do života

Pejska si jištěte, jste pro něho noví, není na vás zvyklý, nové je i prostředí. Na místě je pevný obojek nebo kšíry, pevné vodítko držené v lastkavé a jisté ruce. Dokud na vás pejsek nebude zvyklý, nepouštějte ho na volno. Pokud chcete navštěvovat nějaké cvičiště, pečlivě ho vyberte. Uvědomte si, že vy jste platící klient a že vy o vašem psovi rozhodujete. Když uslyšíte – pes musí, pes nesmí, ukaž mu, kdo je tady pánem, tady  máš stahovák, cukni s ním, jděte jinam. Stejně jako když uslyšíte, že ho máte zavírat do klece, jídlo a další normální věci dávat jako odměny, když trenér kolem sebe hází spoustou odborných termínů, jděte jinam. Všechny rady přefiltrujte přes větu: CO NECHEŚ ABY DĚLALI TOBĚ, NEDĚLEJ PSOVI. A hlavně ho mějte rádi, i když ho nikdy nebudete mít rádi, jako on vás.

Redakce Puppydu by tímto chtěla moc poděkovat naší milé čtenářce, která investovala svůj čas a podělila se s námi o své letité zkušenosti s chovem a adopcí pejsků. My tak máme společně možnost nahlédnout za oponu a vidět, jak se pracuje a přemýšlí nad celým psím údělem v útulku. Děkujeme za článek.

 

Autor: Věra Waltrová

Foto: Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Ztratil se nám pes, co máme dělat?

Malá škola první pomoci pro psy

O canisterapii aneb léčba psem

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz