Pes na horách: jak si užít jednodenní výlet i celou dovolenou?

Dovolenou na horách si rok co rok vyráží užívat řada z nás. Možností vyžití v krásných krajinách je široké a žádný páníček by jistě nechtěl svého čtyřnohého kamaráda o tento jedinečný zážitek připravit. Pokud však bude pes na horách s vámi, budete muset zařídit několik věcí, aby vás na cestách nic nezaskočilo. Pojďme se na ně podívat.

Spokojený pes na horách? Zdraví je na prvním místě!

Ještě předtím, než se na dovolenou vydáte, raději zajděte za veterinářem, aby se podíval, jestli je váš pes v kompletním zdraví. Myslet je potřeba také na to, aby měl v pořádku všechna očkování – kdyby došlo k nějakému incidentu, i zpoždění v řádu pár týdnů může představovat problém. Vy byste navíc museli čelit nemalé pokutě.

Pokud máte štěně, poraďte se s veterinářem o tom, zda už má dostatečný věk a kondici na náročné procházky po horách. Může totiž trvat i více než rok, než se psovi kompletně vyvinou svaly, kosti a imunitní systém.

Nezapomeňte si do kufru přibalit také léky pro akutní použití pro případ, že by se váš pes na horách napil z kontaminovaného zdroje vody nebo snědl nějakou jedovatou rostlinu či nemocné zvíře. Velmi časté jsou na horách poraněné tlapky nebo roztřepené drápky.Hodit se vám budou i potřeby k podání první pomoci včetně antibiotických krémů a klasických obvazů.

Bezpečí na cestách

Myslete také na vodu – i pes musí dodržovat pitný režim! Na dehydrataci psa vás nejčastěji upozorní suché dásně, tmavá moč nebo úzkostlivý výraz. Skládací miska je super způsob, jak tomuto stavu předejít. Nečekejte, až ho přepadne žízeň, vodu mu sami od sebe nabídněte každých 30 minut. Nazapomeňte přibalit na výlet i nějaký ten pamlsek na doplnění energie.

Naslouchejte potřebám svého psa. Pokud na něm vidíte, že se necítí dobře – například nadměrně slintá, nemůže popadnout dech nebo se mu únavou třesou svaly, zastavte – dejte si pauzu, aby mohl náročnou fyzickou aktivitu rozdýchat.

Štěstí přeje připraveným

Přečtěte si pravidla stezky nebo místa, kam se chystáte vyrazit. Na spoustu z nich je vstup se psem zakázaný, takže je potřeba jednat s rozmyslem, abyste nemuseli na poslední chvíli vymýšlet alternativní plán.

To stejné udělejte i v souvislosti s ubytovacím zařízením. Kdybyste při příjezdu zjistili, že ve vašem hotelu nebo chatě psy netolerují, vaše dovolená by mohla skončit rychleji, než by vůbec stihla začít. Určitě přibalte pejskovi deku nebo rovnou pelíšek, aby se v cizím prostředí cítil dobře.

Než vyrazíte na výlet zkontrolujte aktuálnost údajů na známce nebo v kapsli zavěšené na obojku nebo postroji pro případ, že by se vám pejsek zaběhnul.

V neposlední řadě si přibalte sáčky, abyste měli do čeho sbírat exkrementy. Ty je neslušné nechávat kdekoliv, ale na horských vyhlídkách a dalších nádherných místech to platí dvojnásob!

Při dodržení těchto tipů jistě budete vy i váš pes na horách spokojení, takže vám nic nebude bránit v tom, aby se vám dostalo nezapomenutelných zážitků. Výlet byste si měli v první řadě společně užít, není tedy třeba se přemáhat. Nejdůležitější je, že jste spolu – už jen to vám přinese plno kouzelných dobrodružství!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash

V čem se liší péče o psa v zimním období?

Páníček i pes v dokonalé kondici – představujeme canicross

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz