Obojek, nebo kšíry? Jednoduchá odpověď neexistuje

Pořídit svému mazlíčkovi obojek, nebo radši kšíry? Otázka, rozděluje pejskařskou komunitu na dva tábory. Podobné to bude, když se v Kersku zeptáte, jestli kance se šípkovou, nebo na smetaně. Pátrali jsme proto po výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení, abychom vám co nejvíc usnadnili rozhodování.

I obojek i kšíry mají něco do sebe a hodí se pro různé plemena psů a hlavně aktivit. Je proto možné, že budete mít doma obojí. Kšíry třeba na sport určitě je využijete, pokud máte doma znuděného psa a pevný obojek na výcvik.

Co víme o obojcích?

V první řadě obojek není tak bezpečný jako kšíry. Pes s atypickým tvarem hlavy, špatným typem obojku a trochou neštěstí se z něj snadno vyvleče. Což třeba u frekventované silnice zavání katastrofou. U obojků je také nutné dávat větší pozor, aby nedošlo k poranění krku a krční páteře.

Skvěle se naopak hodí pro malá štěňata, a dobrý je také při základním výcviku. Pejsek s obojkem se dobře ovládá, takže pomocí obojku se dobře naučí chůzi na vodítku bez tahání. A pokud je váš miláček z divokých vajec a s taháním má problém, výměna obojku za kšíry problém obvykle nevyřeší.

Pozor!

Škubání za obojek může mít pro psa závažné zdravotní důsledky, snažme se mu proto vyvarovat.

Obojek je levnější varianta, dá se rychle nasadit a sundat. Pokud žije pes v bytě, doporučujeme obojek kvůli pohodlí sundávat po dobu, co pes není venku, zvýší se tak i životnost obojku. Naopak pokud žije na zahradě, kde je riziko, že uteče, měl by mít obojek neustále nasazený spolu s identifikační známkou a kontaktem na majitele. Pod nasazený obojek by se měly vejít dva prsty.

Základem je pevný, ideálně kožený, dostatečně široký obojek, který psa nedusí. Majitelé dnes populárních chrtů a vipetů, kteří mají velmi drobný krk, si oblíbili takzvané polo stahovací obojky, u kterých nehrozí vyvléknutí psa. Od celo stahovacích obojků se dnes už naštěstí většina chovatelů odvrací a až na výjimky je můžeme považovat za přežité.

Pořizujte vždy obojek vhodný pro věk psa. Nesmí být moc velký, hrozí, že se pes vyvlékne. Dbejte také aby nebyl moc těžký a psovi nepřekážel.

Co víme o kšírech?

Říká se, že se nehodí pro psi, kteří nemají zvládnutou základní poslušnost. Pejskovi kšíry uleví na krku a má tendenci v nich tahat. Obyčejně je používají majitelé aktivních a temperamentních psů pro různé sportovní aktivity.  Jsou přívětivější pro krční páteř psa, pokud pes na vodítku více táhne, tato síla se rozkládá a nehrozí dušení psa.

Hodí se pro sport, jízdu na kole, koloběžce a jízdu autem, kdy je potřeba psa zapásat do bezpečnostního postroje.

Všechno, o psech a jízdě autem už jsme shrnuli do samostatného článku.

Pokud máte vyloženě tahacího psa, zvažte norský postroj, má zapínání dole nebo z boku, snadno se nasazuje a uleví tlaku na krk psa. Kšíry dle některých nutí štěňata nepřirozeně přenášet váhu a mohou vést k nedobrému vývoji kloubů.Tahání je nejspíše způsobeno nedočkavostí a velkým nadšením. Pokud pes tahá, začněte s výcvikem, přechod na obojek tahání nezmírní.

Při venčení ve tmě lze kvůli větší bezpečnosti zviditelnit psa pomocí reflexních prvků, ať má kšírek nebo obojek.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Alvan Nee on Unsplash

Jak trávíme víkend se psem?

O výcviku vodicích psů

Epilepsie u psů – mohou s tímto onemocněním žít normální život

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz