O psech a klimatizaci

Klimatizace je celkem výbušné téma. Boj pro nebo proti jejímu používání rozděluje partnery i kolegy na nesmiřitelné tábory. Kdo má ovladač od klimatizace, je polobůh. Klimatizace nám pomáhá přežít horké letní měsíce, ale může se klidně stát příčinnou zánětu spojivek nebo letní angíny. A napadlo vás někdy, jak ji snáší váš pes? Může mu ve vedrech opravdu ulevit, nebo je lepší zvířecí přátele radši neklimatizovat? Podívali jsme se na tuhle problematiku zblízka.

Letní maratony z vedra do zimy bývají celkem náročné. Hodně lidí při kontaktu s klimatizací trpí bolestmi hlavy, nachlazením nebo rozhozenou imunitou. A pejskové to mohou mít podobně, záleží jen na vnímavosti jejich organismu. Vyhýbat se se psem klimatizovaným prostorám úplně asi nepůjde. Třeba při letní cestě na výlet autem ji asi zapne i zapřisáhlý odpůrce uměle ochlazovaného vzduchu. Pokud se ale bude používat s citem, může některým psům, kteří horko špatně snáší, pomoci.

Jak přežít vedro

Všimli jste si někdy, že když je vedro, váš pes se snaží vyhrabat si díru v hlíně, do které by si mohl lehnout a ochladit se. To je vlastně taková primitivní forma klimatizace. Pes reaguje na zvýšenou teplotu zrychleným dýcháním, nemá potní žlázy. Majitel by měl znát tyto projevy, aby věděl, jak psovi pomoci. Pozor na náhubky, třeba v hromadné dopravě. Náhubky na suchý zip, které se používají třeba u veterináře, psovi čumák stáhnou a pes se pak ochlazovat nemůže. Používejte takové, ve kterých má váš parťák dostatek místa, aby se mohl ochlazovat.

Je potřeba, aby klimatizace nefoukala přímo na psa a aby přechod do chladnějšího prostředí byl postupný, což lze i zařídit regulací teploty na klimatizaci. Klimatizaci nastavte tak, aby uvnitř bylo maximálně o 5 až 8 °C chladněji, než je venku. Pokud rozdíl bude vyšší, hrozí problémy. Vyskytnou se může i alergie. Někteří majitelé ale mají dobré zkušenosti s klimatizací doma, zejména, pokud jsou psi dlouhosrstí, ti ochlazení místnosti ocení. Vyzkoušejte, co vašemu pejskovi sedne.

Cestou na výlet

Letní cesty za dobrodružstvím většinou psi lépe snáší s čumákem přitisklým na sklo nebo rovnou s hlavou vystrčenou z okénka. Kdyby si mohli vybrat, klimatizace by pro ně asi byla až druhá volba. Vzduch, který proudí otevřeným okénkem do plic nebo citlivých uší může ale nadělat pěknou paseku. Velmi bolestivý zánět zvukovodu by si mohli uhnat celkem snadno. Mírně puštěná klimatizace je v autě rozhodně ta lepší volba, pokud to jde. Doporučuje se psa umístit do zadní části vozu a přizpůsobit tomu i to, že se nehýbe jako venku a může snadněji prochladnout.!

Pozor, pokud je venku víc než 25 °C, nenechávejte psa v zaparkovaném autě, a to ani s pootevřeným okénkem. O vážných případech přehřátí, dehydratace nebo dokonce úhynu slýcháme bohužel každý rok.

Pozor si dejte také, pokud s pejskem absolvujete přesuny mezi horkým exteriérem a příliš vychlazeným interiérem. Velký teplotní rozdíl může způsobit třeba zánět spojivek. Na suchých očích z klimatizace se totiž lépe daří různým druhům bakterií, které jsou stejně nebezpečné pro člověka i zvíře.

 

Autorka: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Nima Sarram on Unsplash

Proč můj pes neustále kýchá?

Svrab – postrach městských parků

Může pes dostat koronavirus?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz