Všimli jste si, že váš pes nervózně přechází z jednoho místa domácnosti na druhé? Naříká bez zjevného důvodu? Nebo snad dokonce kouše do věcí, u kterých to má zakázáno? Toto chování nemusí být příznakem nedostatku pohybu, ale spíše nudy. Stejně jako my totiž i naši parťáci potřebují mentální stimulaci k tomu, aby byli šťastní a vyrovnaní. Bez ní mohou být neklidní, frustrovaní, ale dokonce i vykazovat známky destruktivního chování.
Dostatek mentálních výzev je jedním z klíčových prvků celkového zdraví vašeho chlupáče. Pokud se mu jich nedostává, bude volit kompenzaci ve formě nežádoucího chování, což ve finálním měřítku může přinést další, mnohdy i závažné, problémy. V našem článku se podíváme na 7 základních příznaků, že váš pes nutně potřebuje potrápit mozkové závity. Současně si uvedeme několik možných řešení, jak mu v tomto ohledu pomoci.
1. Destruktivní chování
Kouše váš pes do nábytku, bot nebo jiných předmětů ve vaší domácnosti, když se nedíváte? Tak to se určitě nudí a potřebuje vypustit přebytečnou energii. Čtyřnozí parťáci jsou od přírody zvědaví, a tak potřebují neustále něco zkoumat. Když se jim nedostává dostatek mentální stimulace, mohou začít ničit věci, aby se zabavili.
Možná, že to „schytal“ váš oblíbený polštář nebo váš pes začal prohrabovat odpadky. Nemá smysl ho trestat, to totiž vždy nadělá více škody než užitku. Jedná se pouze o impulz, že byste vašemu parťákovi měli do života nachystat více mentálních výzev. A počkejte, jak se mu rozsvítí oči, až ho před ně postavíte! Už jen pro tento pohled stojí za to se vašemu psovi více věnovat.
Možné řešení
Pořiďte vašemu parťákovi interaktivní hračky, jako je například interaktivní krmítko, které ho přiměje pracovat s vidinou odměny. Také buďte konzistentní v pravidelných výcvicích, kdy ho budete učit nové povely a triky. Mentální stimulace formou hry může pomoci přeměnit destruktivní tendence v něco produktivního.
2. Nadměrné štěkání a naříkání
Štěká váš pes snad na všechno nebo bezdůvodně naříká? Zatímco vokální projevy jsou přirozeným způsobem, jak chlupáči komunikují, v nadměrné míře mohou být příznakem, že pes nedostatečně zapaluje své mozkové závity. V takovém případě si může začít doslova stěžovat, a i když ne formou slov, jistě poznáte, že má problém, se kterým chce pomoci.
Svým hlasem se snaží získat vaši pozornost a informovat vás, že se nudí a hledá něco, čemu by se mohl věnovat. Dávejte si v rámci tohoto signálu pozor hlavně na to, když vás pes štěká, i když pro to není žádný objektivní důvod.
Možné řešení
Zkuste si s vaším psem zahrát na schovávanou, kdy bude mít za úkol najít pamlsky, nebo vytáhněte interaktivní puzzle, díky kterým bude muset logicky uvažovat. I pravidelný výcvik pak může vašemu psovi dodat důvod k „práci“. Váš parťák je plný energie, kterou potřebuje někam vyslat, a podobné aktivity mohou vytvořit mnohem klidnější prostředí ve vaší domácnosti. Tréninku nemusíte věnovat spoustu času proto, abyste vašeho parťáka psychicky unavili tak, že bude večer jen spokojeně odfukovat na pelíšku.
3. Hyperaktivita a neklid
Nedokáže se váš pes uklidnit nebo se horlivě dožaduje vaší pozornosti? Pokud je hyperaktivní i po pořádné fyzické aktivitě, jedná se o další znamení, že se mu nedostává mentální stimulace, kterou tolik potřebuje. Svou hyperaktivitou vám dává najevo, že pro jeho klid na duši vyžaduje více mentálních výzev.
Pejsek může mít problém odpočívat – neustále bude vyhledávat nové aktivity, kterým se může věnovat. Možná si všimnete, že běhá po domácnosti, skáče po vás nebo dokonce vykazuje známky obsesivního chování, jako je honění za ocasem nebo točení do kolečka. V takovém případě je jasno – potřebuje zabavit svou mysl.
Možné řešení
Abyste vašemu psovi pomohli se uklidnit, věnujte se aktivitám, které po něm budou vyžadovat soustředěnost a přemýšlení. I v tomto případě ho vezměte na cvičák a učte nové triky a povely. Vhodný je i agility trénink, který angažuje jak fyzickou, tak mentální rovinu, ale pomocnou tlapku vám mohou podat i čichové hry.
4. Hrabání a honění všeho, co se hýbe
Stal se váš parťák zahradníkem, který vyhrabává na zahradě díry nebo záhony? Nebo pronásleduje snad všechno, co se pohybuje? I toto chování proudí z nudy a nedostatečné mentální stimulace. Samozřejmě, hrabání a pronásledování je pro naše psy instinktivním chováním, ale v momentě, kdy jsou u nich tyto činnosti nadměrné, značí, že jejich každodenní rutina nepodporuje zdraví jejich mozku.
Psi, kteří se trápí nudou, mohou hrabat, protože se zoufale snaží zabavit. Na procházce pak mohou honit veverky, ptáky nebo dokonce stíny. Jde o způsob krácení času, kdy nejsou dostatečně stimulovaní.
Možné řešení
Abyste vyřešili nadměrné hrabání a pronásledování, musíte mu poskytnout alternativní způsoby, jak vyjádřit své instinkty zdravě. Zvažte hry, kdy bude mít váš parťák za úkol vyčmuchat schované pamlsky nebo hračky. Tato aktivita perfektně mimikuje jeho přirozenou potřebu lovit. Také vám mohou pomoci interaktivní hračky, kdy bude řešit puzzle nebo pracovat pro chutné odměny.
5. Ztráta zájmu o oblíbené hračky a aktivity
Dříve se jednalo o jeho nejlepší kamarády, nyní o ně ani nezavadí čumákem. Řeč je o jeho oblíbených hračkách, které ve vašem psovi dříve probouzely nadšení. Také však může ztrácet zájem o aktivity, do kterých se dříve pouštěl s neoblomným entuziasmem. I tento typ chování je příznak nedostatku mentální stimulace. Stejně jako lidi se totiž i naši psi mohou cítit ubíjeni stereotypem. Pokud váš pes najednou nemá zájem o to, čeho se dříve nemohl nabažit, potřebuje nové mentální výzvy.
Váš parťák se může dokonce stát kompletně letargickým. Prostě se bude povalovat a nereagovat na to, co se děje v jeho okolí.
Možné řešení
Abyste znovu zažehli nadšení vašeho psa, zkuste vyměnit jeho hračky za nové. Opět můžete volit například různé interaktivní puzzle nebo plnicí hračky, kdy bude muset vynaložit úsilí k tomu, aby se dostal k dobrotám. Také můžete vymýšlet nové hry nebo vašeho psa naučit novým trikům. Pro maximální efekt můžete udělat také lehké změny v jeho rutině, na které se bude muset adaptovat, a tak zaměstná svůj mozek.
6. Olizování a kousání sebe sama
Olizování tlapek nebo břicha není ničím neobvyklým, ale pokud se mu váš miláček věnuje přehnaně, je jasné, že je něco špatně. Chování může zajít tak daleko, že dokonce začne sám sebe kousat. Obě aktivity mu poskytují určitou formu úlevy a je jeho způsobem, jak se vyrovnat s nedostatkem podnětů.
Olizování a kousání pak také značí úzkost, která přichází společně s dlouhodobou frustrací. Může se stát, že si pes vytvoří stereotypní repetitivní vzorce chování, protože nezná jinou cestu, jak svou mysl zaměstnat. Ale pozor – tyto příznaky nemusí značit pouze nedostatečnou mentální stimulaci, ale také zdravotní problém. V tomto případě se pro jistotu poraďte s vaším veterinářem.
Možné řešení
Do vaší denní rutiny zařaďte hry, které vyžadují, aby pes zapojil své čichové a koncentrační schopnosti. Čmuchací dečky nebo různé hry na hledání pamlsků jsou vynikajícími způsoby, jak limitovat obsesivní chování vašeho chlupáče.
7. Zvýšená úzkost při vašem odchodu
Projevuje váš pes extrémní úzkost, když odcházíte z domova, i když dříve zůstával klidný? Potýká se se separační úzkostí, o které jsme se více rozpovídali v tomto článku. I tento emoční stav však může být příznakem, že je parťák nedostatečně stimulován. Je potřeba zajistit mu dostatek podnětů, které bude moci o samotě zkoumat – v opačném případě může nadměrně štěkat nebo ničit věci.
Separační úzkost často pramení z toho, že pes nevnímá čas o samotě jako příležitost k odpočinku, ale spíše jako trápení. Jelikož se nemá čemu věnovat, jeho mysl i tělo jsou kompletně ponořeny ve stresu z vaší nepřítomnosti.
Možné řešení
Zajistěte, aby se váš parťák měl čím zabavit v období vaší absence. Hádáte správně, vhodnou volbou jsou interaktivní hračky, ale také můžete zvážit puštění televize nebo rádia, aby získal pocit, že není tak sám.
Mentální stimulace je zásadním prvkem zdraví chlupáče
Rozpoznat znaky, že váš pes potřebuje více přemýšlet, je naprosto klíčové k tomu, aby si udržel svou dlouhodobou pohodu. Výše uvedené známky chování jsou způsoby, jak se vám snaží dát najevo, že se nudí. V momentě, kdy si jich všimnete, jednejte rychle. V opačném případě totiž může problém narůst do rozměrů, které budou hůře zvladatelné.
Mentální stimulace by měla být stejně přirozenou součástí života vašeho psa jako fyzická aktivita. Když jí získá dostatek, bude mnohem spokojenější a hlavně také poslušnější. Váš pes vám za to svým roztomilým a vděčným pohledem poděkuje, a tak bude vaše společné soužití o to harmoničtější!
Autor: Jakub Janíček
Foto: DALL·E 3