Setkat se v dnešní době s alergikem už bohužel není nic ojedinělého. V naší populaci jsou totiž alergie široce rozšířené a jejich výskyt se neustále zvyšuje. Navíc vznikají stále nové — snadno tedy potkáte i člověka, jehož příznaky alergie jsou vyvolávány spouštěči, u kterých byste to snad ani nečekali.
Méně lidí už však ví, že alergie se nevztahují jen na nás, ale také na naše čtyřnohé parťáky. Alergie u psa je v dnešní době naprosto běžnou záležitostí — trpí jí až 20 % psí populace. Mezi nejčastější alergeny pak patří pyl, plísně, roztoči, cigaretový kouř, nejrůznější chemikálie nebo léky.
Nicméně u psů jsou nejrozšířenější alergie potravinové a jedná se zde hlavně o určité druhy masa, obiloviny nebo chemické přísady psího krmiva.
Jakákoliv alergie pak může jak každého páníčka, tak i psa pořádně vyděsit. Pokud je totiž náš pes naprosto v pořádku a ze sekundy na sekundu začne sípat, mít dýchací obtíže nebo třeba otékat, často si nevíme rady. Řešení takových situací je však obvykle velice jednoduché a na základě závažnosti alergických reakcí pak můžeme učit patřičné kroky k její naprosté eliminaci, nebo alespoň dlouhodobému zmírňování příznaků.
Jak alergie u psa funguje?
Alergie nevzniká hned — proto se s ní jen zřídkakdy můžeme setkat u mladých štěňat. Pro to, aby vznikla, je ve většině případů potřeba vystavovat se alergenům po delší dobu — a někdy to můžou být i roky.
Při pravidelném kontaktu s alergeny pak dochází k zatěžování imunitního systému, který je časem stále více zmatený ohledně toho, jak si má s danou látkou poradit. Začíná tedy reagovat přehnaně. Ve spoustě případů se jedná o látky, které jsou pro zdravé jedince naprosto bezpečné (jako například pyl), tělo alergika je však vnímá jako hrozbu pro jeho zdraví. Paradox je, že samotná alergická reakce pro tělo často představuje mnohem větší zátěž než samotný kontakt s alergenem.
Pro ty zvídavější z vás si vysvětleme, co se přesně děje v těle alergika, když přijde do kontaktu s alergenem:
Každá taková látka má molekuly proteinu, které se při kontaktu s tělem spárují s protilátkami v krvi a společně se navážou na tzv. žírnou buňku — ty se vyskytují v celém těle. Při takovém setkání buňky vypouštějí silné chemikálie — tou nejvýznamnější je pak histamin. A přesně ten spouští symptomy jako otoky, svědění, kýchání či zažívací potíže.
I když vědci vznik alergií ještě nemají kompletně prozkoumaný, velkou roli zde hraje dědičnost. Zajímavé však je, že dědičná je pouze odchylka v imunitním systému jedince, nikoliv přecitlivělost na konkrétní alergen.
Symptomy alergie
U psů je nejčastějším projevem alergie svědění kůže — ať už se jedná o jedno specifické místo nebo celé tělo. V takové situaci se pes začne přehnaně drbat, což bohužel často končí podrážděním kůže do krve a ztrátou srsti.
Často se také setkáváme s dýchacími potížemi — kašlem, rýmou a kýcháním, které jsou doprovázeny také hnisáním očí a nosu. V dalších případech se může alergie u psa projevit také na trávicím traktu — v takovém případě se projevuje zvracením nebo průjmem.
Druhy alergií
Jak jsme si již zmínili na začátku, napříč populací se můžeme setkávat s nejrůznějšími typy přecitlivělosti.
Vyjmenujme si však na ty nejčastější:
- pyl
- plíseň
- lupy
- roztoči
- blechy
- úklidové prostředky
- cigaretový kouř
- potraviny — kuřecí, hovězí, vepřové, lepek, kukuřice, sója, vajíčka, mléčné produkty aj.
- peří
- parfémy
- léky
Velice časté jsou také alergie na více látek zároveň.
Mám psa alergika — co mám dělat?
V první řadě nepanikařte. Alergie u psa totiž ve většině případů nebývá závažným problémem.
V případě potravinové alergie není nic jednoduššího než daný alergen z jídelníčku psa kompletně odstranit. Může se zde jednat o téměř jakýkoliv protein nebo sacharid.
Pokud si nejste jistí, jaká potravina vašemu psovi způsobuje potíže, zkuste jej na osm týdnů dát na hypoalergenní stravu. Osm týdnů proto, že přibližně takovou dobu trvá, než se z jeho těla kompletně vyloučí všechny zbytky problémových potravin. Pokud si za tu dobu všimnete pozitivního efektu, zkonzultujte stav vašeho psa s jeho ošetřujícím veterinářem, který vám poradí, jak postupovat dále — pravděpodobně doporučí udělat testy, které přesně určí, na jaké potraviny váš pes reaguje přehnaně.
Pojďme si více rozebrat také alergii na kousnutí blechou. Ta se projevuje zarudnutím a podrážděním daného místa, které vašeho psa neskutečně svědí. Vlivem dalšího dráždění pokožky se pak navyšuje riziko vzniku bakteriální infekce.
V takovém případě je naprosto nutná maximální hygiena a také pravidelné používání přípravků, které riziko střetu s blechami minimalizují — jedná se o specializované obojky, spreje nebo třeba šampony. S dalším postupem vám poradí ošetřující veterinář a na základě závažnosti může také předepsat léky — jako například antihistaminika, které přehnanou imunitní reakci vašeho psa mohou utlumit.
Jednou z nejobtížněji kontrolovatelných alergií je ta, která se vztahuje na inhalování cizích látek. Vašemu psovi tedy mohou působit obtíže pyly ve stromech, trávě a dřevech nebo třeba plísně. Výhodou alergie na pyl je samozřejmě její naprostá absence v zimních měsících, s plísněmi už je to však těžší. Ty se totiž v domácnostech mohou běžně vyskytovat po celý rok.
Alergie na pyl a plísně se u lidí projevuje primárně dýchacími obtížemi, u psů se ale nejčastěji jedná o již zmíněné svědění kůže.
Jelikož se jedná o alergii, která se váže na životní prostředí, často nebývá lehké s ní bojovat. Je samozřejmě možné při venčení volit cesty, kde není tolik stromů a rostlin, co by to ale pak bylo za procházku? Váš veterinář pravděpodobně předepíše tlumící léky, které pes bude muset dlouhodobě užívat. Díky tomu se výrazně zlepší jeho stav, jen zřídkakdy se však setkáme s kompletním vyléčením.
Velice zajímavým způsobem léčby alergií, který také jistě stojí za zmínku, je takzvaná imunoterapie. Pokud se alergie u psa projeví na konkrétní látku, namísto vyhýbání se alergenu veterinář pravidelně zavede minimum alergenu do těla psa uměle.
Proč?
Protože tak ve spoustě případů dochází k přeprogramování imunitního systému — ten si postupně na střet s daným alergenem zvyká, a tak se může stát, že postupem času kompletně „vypne“ přehnané reagování. Přibližně 50 % psů pak z takové terapie může významně benefitovat.
Alergie u psa je sice starostí navíc, ale pokud k ní budete přistupovat zodpovědně, trápení vašeho psa můžete výrazně zmírnit a někdy i naprosto eliminovat. Berte však na vědomí, že jakýkoli zásah do životního stylu vašeho psa byste měli konzultovat s vaším veterinářem. Samozřejmě, psí oči vám sdělí polovinu příběhu a vy pro něj můžete být psychickou podporou, komplexní diagnostické testy však v domácím prostředí neuděláte.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash — Mike Burke