Když jste si domů přivedli štěňátko a začali s ním sdílet svoje první chvíle, vašemu pocitu blaženosti se jen těžko mohlo něco vyrovnat. Ihned si ho každý zamiloval a často stačilo jen pár roztomilých pohledů, abyste mu snesli modré z nebe.
Jak ale šel čas a štěně se začalo měnit v psa, vaše iluze se možná rozpadly. Jakmile váš pejsek začal ztrácet svoje mléčné zuby, něco se stalo. Udeřila totiž psí puberta.
Z nevinného štěňátka se vyklubal neposlušný pes, který trhá, na co přijde, dobrovolně vstupuje do konfliktů a vaše povely jakoby úplně ignoroval.
Co je to psí puberta?
Podle je tato fáze tím vůbec nejnáročnějším obdobím v životě psa. V tomto období se z nich stávají teenageři a prochází řadou hormonálních změn podobným způsobem, jako tomu je u lidí.
Může se zdát, že zapomněli snad vše, co se za svůj krátký život naučili. Jejich chování se natolik mění, že se mohou stát dočista nezvladatelnými, což u páníčků vede nejen k frustraci, ale bohužel také k tendencím psa opustit.
Každé plemeno vstupuje do puberty v trošku jiném čase. Zpravidla to ale funguje tak, že menší plemena se v ní ocitnou rychleji než větší plemena, která se vyvíjejí pomaleji. U menších plemen se můžeme setkat s prvními náznaky pubertálního chování již od 4. měsíce, kdežto u těch větších zhruba od 6. až 9. měsíce.
Psí puberta trvá tak dlouho, dokud pes nedosáhne fyzické, sexuální a emocionální dospělosti. Menší plemena psů jsou zpravidla dospělá okolo přibližně jednoho roku, větším plemenům tento proces může zabrat déle – i více.
Projevy puberty
Že máte doma puberťáka, poznáte snadno, protože jeho způsob chování bude v této fázi dost podobný, jako je tomu u lidí.
Jedná se o období, kdy se pes (a i člověk) začíná stávat nezávislejším a dospělejším, což znamená, že než aby se ohledně bezpečnosti spoléhal na vás, získá pocit, že se o sebe zvládne postarat sám.
Tato fáze tedy může mít tyto klíčové projevy:
- náladovost
- testování hranic
- neposlušnost
- nevyzpytatelnost
Váš pes se tedy konkrétně může chovat např. takto:
- poslouchá jen, když se mu to hodí
- ztrácí porozumění jednoduchým povelům, které ještě před pár týdny či měsíci zvládal
- jeho schopnost koncentrace se zhoršuje
- v rámci jeho revolty se může občas uvnitř vyčůrat nebo i něco horšího
- mnohem častěji poskakuje, štěká a kouše
- roste mu sebevědomí, a to v interakcích s jinými psi, mazlíčky, dětmi i dospělými
Jak zvládnout pubertu se psem?
Trpělivost růže přináší
Nejedná se o období, jehož průběh by se dal jako lusknutím prstu zvrátit. Nezapomínejte dýchat – váš pes prochází razantními změnami a i přes to, že to tak nevypadá, se spoléhá na vás, že mu toto období pomůžete překlenout.
Cvičte, cvičte, cvičte
To, že udeřila psí puberta, by v žádném případě nemělo znamenat, že vašeho psa přestanete cvičit. Právě naopak. A to i v případě, že byste ho měli úplně znovu učit základní povely.
Mimo jiné se v tomto období psovi vyvíjí také mozek, takže s mírnou dávkou autoritativity a kreativity z vaší strany ho můžete naučit povely, které si dlouhodobě zapamatuje.
Hrajte si
Hraní je skvělým prostředkem pro utužování vztahů mezi psy a páníčky. Bylo také prokázáno, že psi jsou po hraní více učenliví.
Dopřejte vašemu psovi dostatek pohybu
Pubertální pes mívá hodně energie, kterou má potřebu někde vybít. Není tedy nic lepšího, než mu poskytnout prostor, kde se bude moci volně pohybovat, a tak se patřičně vyřádit. Ideální bude, když se psem začnete sportovat, velice populární aktivitou je např. canicross.
Psí puberta je velice náročné období, s troškou trpělivosti a snahy se vám však podaří ji hravě překonat. Pouto s vaším chlupáčem se tak ještě posilní a jakmile bude puberta u konce, budete moci vyjít do světa plného dobrodružství jako semknutá dvojka.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pexels – Kat Jayne