Určitě jste si už všimli, že vašemu psovi nedělá problém dát si šlofíka téměř všude, kde si dokáže udělat pohodlí. A to může být jak na gauči, tak třeba v trávě při opalování na slunci. Naši chlupatí přátelé si rádi zdřímnou několikrát za den — a také pak rádi prospí celou noc. Psí spánek se od toho našeho liší hned v několika aspektech a aby byl vydatný, musí mít mnohem delšího trvání než ten náš.
A i přes to, že se psům dostává obecně více spánku než nám, jsou jejich spánkové cykly mnohem kratší. Najednou dokáže pes spát jen přibližně 45 minut a během této doby projde dvěma spánkovými cykly. Naše cykly jsou mnohem delší — každý z nich trvá 70 až 120 minut.
Psí spánek se od toho našeho liší také svým polyfázickým charakterem. To znamená, že váš chlupáč spí střídavě během celého dne. Lidé jsou monofázickými spáči, takže spí 7—9 hodin na jeden zátah.
Kolik hodin denně potřebuje dospělý pes spát?
Celkový počet hodin, který dospělý pes potřebuje strávit v říši snů pro zachování optimálního zdraví, se u každého jedince lehce liší. V potaz je potřeba vzít více faktorů, těmi nejzásadnějšími pak jsou:
- míra aktivity,
- věk
- zdravotní stav
- plemeno
V průměru by však měli spát přibližně 12—14 hodin denně. Z našeho pohledu to zní jako opravdu dlouhá doba, pro psy však naprosto přirozená. Geneticky se vyvinuli tak, aby svou energii vynakládali pouze pro případ lovení, hraní nebo socializace.
Některá větší plemena pak mohou spát i déle, a to až 18 hodin.
A co štěňata?
Vydatný psí spánek, stejně jako ten lidský, je tím nejdůležitějším předpokladem pro zdravý vývoj mozku i těla. Jistě tedy pro vás není překvapením, že štěňata potřebují spát ještě déle než dospělí psi.
Navzdory jejich energičnosti, která jim propůjčuje vášeň ke hře i objevování světa, je pro ně mentální i fyzická stimulace velice vyčerpávající. Naprosto běžně se také stává, že se uberou k šlofíku přímo uprostřed aktivity.
Štěňata se mohou s lehkostí dostat i na 18 hodin spánku denně.
Spánek je nejlepší lékař
Pro všechny živočichy je vydatný spánek naprosto klíčovým faktorem k udržení optimálního mentálního a fyzického zdraví.
Psi, kterým se dostává kvalitního spánku, jsou emocionálně vyrovnaní. Na druhé straně psi, kteří mají se spánkem problémy, mají mnohem větší sklony k úzkostem, stresu a dokonce i agresivitě. Pokud si tedy přejete dosáhnout harmonického soužití s vaším psem, spánek by měl mít ve vašem životě naprostou prioritu.
Psí spánek také slouží k učení nových věcí — stejně jako tomu je u nás. Během REM fáze si totiž mozek ukládá nové informace do dlouhodobé paměti. Proběhlo dokonce několik studií, které potvrzují, že čím více se pes přes den učí povelů, tím více se prodlužuje jeho doba strávená v REM fázi.
V této fázi se také psům zdají sny, o kterých jsme si mnohé pověděli v tomto článku.
Jak můžete vašemu psovi pomoci spát lépe?
Psům velice pomáhá, když mají možnost držet se jasné rutiny. Měli by mít představu o tom, kdy je čas jíst, spát nebo si hrát.
A pokud vašemu psovi chcete navodit spánek, běžte se s ním projít nebo si pohrajte — to jej zaručeně unaví.
Předtím, než půjdete spát, vašeho psa vždy vyvenčete, aby mohl prospat celou noc bez toho, aniž by musel na malou nebo na velkou. Co se týče krmení, večeři mu dejte několik hodin před spaním — pokud se nají těsně před tím, než půjde na kutě, kvalita spánku bude snížena. Tělo totiž bude muset jídlo prvně strávit a až pak se zaměří na hlubokou buněčnou regeneraci.
Také zapřemýšlejte nad kvalitou jeho pelíšku. Ten je v rámci domestikace psů naprosto zásadní, protože jim připomíná život v divočině — tedy doupě, kam se mohou schovat, cítit se v bezpečí a dovolit si vstoupit do hlubokého, silně restorativního spánku.
Co může bránit psímu spánku?
Pokud se spánkový režim vašeho psa radikálně změnil — například tak, že typicky aktivní pes začal zničehonic působit neustále vyčerpaně, důvodů může být hned několik. Může se jednat například o:
- Změnu jídelníčku — některé potraviny mohou být pro některé psy hůře stravitelné, což se může podepsat na kvalitě spánku.
- Bolest — určitě jste už na vlastní pěst zažili takovou bolest, že vám znemožňovala v klidu spát. To stejné se může stát i našim čtyřnohým kamarádům. Často bývá na vině artróza, jež je nejčastějším chronickým onemocněním psů. Odhaduje se, že touto chorobou trpí až 20 % psů.
- Jiné zdravotní problémy — příčinou letargie jak u psů, tak u lidí, mohou být problémy se štítnou žlázou, srdeční onemocnění nebo také cukrovka.
- Demenci — pokud pes trpí demencí, jeho chování se bude postupem času měnit hned v několika ohledech. A spánek není výjimkou.
V případě, že jste si všimli výrazné změny ve spánkových návycích vašeho psa, důrazně doporučujeme návštěvu veterináře. Jen díky němu totiž zjistíte, co psímu spánku brání a budete moci podniknout aktivní kroky, které povedou k nápravě.
Spánek je tím nejzákladnějším předpokladem zdraví, a to platí pro všechny živočichy. Zamyslete se tedy nad způsoby, jak byste mohli kvalitu spánku vašeho parťáka co možná nejvíce navýšit. Jen tak totiž bude mít energii dávat vám tolik lásky, kolik jen unesete!
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pexels.com — Christian Domingues
Agresivita u psa: víme, co ji nejčastěji způsobuje a jak ji řešit