fbpx

Kdo chce psa bít: dobré důvody, proč fyzické tresty nepatří do výchovy psa

I když si to neradi přiznáváme, do výchovy psa promítáme spoustu věcí ze své vlastní lidské duše. Třeba vzorce chování, které známe ze svého dětství, svoje úzkosti a stresy, únavu a depresi. A děláme to vlastně tak mimoděk, aniž bychom si to naplno uvědomovali. Kdo svému psovi někdy obšírně nevysvětloval nějakou situaci jako dítěti nebo se na něj absurdně nerozčiloval v parku, i když za to pes nemohl, ať hodí kamenem.

A možná, že podobnou zkratkou se do našeho jednání se psem může vplížit i impulz psa fyzicky potrestat, když nás nechce poslouchat. Mluvíme třeba o plácnutí novinami nebo vytahání za ucho. Existuje ale spousta dobrých důvodů, proč si tohle chování začít uvědomovat a snažit se ho odstranit. Demonstrace fyzické převahy totiž ještě z nikoho lepšího páníčka neudělala. Naopak můžeme navždy přijít o psí důvěru.

Ale jak potrestat psa, když neposlechne? A jak efektivně korigovat jeho chování, aniž bychom sáhli po fyzických trestech? V tomto článku si ukážeme, proč fyzické tresty nepatří do výchovy psa, jak zvládat vlastní impulzivní reakce a jak použít pozitivní metody, které skutečně fungují. Nakonec se také podíváme na to, co dělat, pokud máte ve svém okolí psa, kterého někdo bije.

Proč fyzické tresty nepatří do výchovy psa

K fyzickým trestům se bohužel spousta páníčků stále uchyluje – ať už jde o plácnutí novinami nebo dokonce zavření psa do tmavé místnosti. Možná to někomu připadá jako rychlé řešení, ale ve skutečnosti takové tresty nadělají více škody než užitku. A proč? Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč fyzické tresty do výchovy psa nepatří – a co dělat místo nich.

Pes vám musí věřit, ne se vás bát

Fyzické tresty naučí parťáka jedinému – strachu. Ten ale nebuduje ani poslušnost ani vzájemný zdravý vztah.

Pes si mnohdy trest nespojí s konkrétním chováním, ale spíše s vaší osobou nebo s předměty, které používáte. To vede ke ztrátě důvěry a pocitu bezpečí. Místo toho, aby vás chlupáč poslouchal na základě respektu a pochopení, začne jednat impulzivně, protože se vás bude bát. Takové chování může vyústit ve vrčení, útěk nebo dokonce kousnutí – přesně to, čemu se chcete ve výchově psa vyhnout.

Pokud hledáte odpověď na otázky, jako „jak potrestat psa, když neposlechne?“ nebo „co dělat, když pes vrčí nebo kousne?“, vždy je lepší sáhnout po metodách, které psa učí důvěřovat vám a chápat, co od něj očekáváte.

Fyzické tresty nic neřeší

Možná si říkáte: „Co mám dělat, když pes vrčí?“ nebo „Jak potrestat psa, když kousne?“ A vaší odpovědí by určitě neměl být fyzický trest. Psi žijí přítomností. Pokud trest přijde později, parťák už neví, za co ho dostal, a místo toho je jen zmatený a nejistý.

Například pokud psa potrestáte za to, že utekl, když se nakonec vrátí, bude si myslet, že trestáte právě ten návrat. A příště? Možná nepřijde vůbec, protože se bude bát dalšího trestu.

Fyzický trest může psa proměnit v agresora

Ještě horší je, když fyzické tresty vedou k tomu, že se pes cítí ohroženě. Vrčení, obranné kousnutí nebo jiné projevy agresivity často vznikají právě ze strachu. Trestání psa za to, že vrčí, navíc problém jen potlačí – pes může přestat vrčet, ale jeho stres nezmizí. Naopak se může jednou projevit v mnohem horší formě.

Jaké jsou lepší způsoby, jak psa usměrnit?

Pokud potřebujete psovi naznačit, že něco dělá špatně, existují účinné a šetrné metody, které nenaruší vaši vzájemnou důvěru. Namísto fyzických trestů zkuste jemné korekce, které parťákovi ukážou, co po něm chcete, aniž by ho vystrašily. Zkuste například:

  • Škubnutí za obojek: Jemné, ale rozhodné trhnutí, které vrátí pozornost psa zpět k vám. Dávejte ale pozor, aby nebylo příliš intenzivní.
  • Změna tónu hlasu: Jde o silný nástroj – hlubší a důraznější tón psovi ukáže, že to myslíte vážně. Naopak vysoký a klidný hlas používejte, když psa chválíte.
  • Stisknutí tlamy: Jemný, ale pevný stisk tlamy dává psovi najevo, že jeho chování je nežádoucí, například pokud kousne. Důležité je zachovat klid a nevyvolávat agresi.
  • Ignorování: Pokud pes vrčí nebo si vyžaduje pozornost jiným nevhodným způsobem, není nic jednoduššího, než ho ignorovat. Brzy pochopí, že takové chování mu nepřinese ovoce, které očekává.
  • Odvedení pozornosti: U nevhodného chování, jako je skákání na lidi, zkuste odvést jeho pozornost – pomocí oblíbené hračky nebo například povelu „sedni“. Za žádoucí chování ho pak samozřejmě patřičně odměňte.

Jak zvládnout frustraci při výcviku psa

Je úplně normální, že se někdy cítíte bezradní nebo frustrovaní, když pes neposlouchá. Možná jste právě dali parťákovi povel, který ignoroval, nebo dokonce udělal přesný opak toho, co jste chtěli. Co teď? Jak psa potrestat, když neposlechne, aniž byste ztratili nervy nebo se uchýlili k fyzickým trestům?

Klíčem je uvědomit si jednu věc – když na vašeho parťáka křičíte, plácáte ho nebo mu dáváte najevo svou frustraci, nerozumí, co se děje. Pes žije v přítomném okamžiku a potřebuje jasnou, klidnou a okamžitou reakci.

Zastavte a nadechněte se

První krok? Zastavte se. Pokud cítíte, že se ve vás zvedá vlna vzteku, dejte si na pár vteřin pauzu. Zhluboka se nadechněte, uvolněte napětí a připomeňte si, že pes to nedělá schválně. Možná nechápe povel, není dostatečně vycvičený nebo je prostě rozptýlený okolím.

Zeptejte se sami sebe: kde se stala chyba?

Pokud pes neposlouchá, často je chyba v naší komunikaci. Měli jste jeho plnou pozornost, když jste dávali povel? Byl povel jednoduchý a srozumitelný? Pes se učí opakováním, takže je možné, že potřebuje více času, aby si upevnil to, co po něm chcete. Místo frustrace tedy zkuste zjistit, kde je problém, a pak změnit svůj přístup.

Zkuste přerušit situaci

Pokud máte pocit, že jste uvízli v situaci, kdy pes ignoruje všechny povely, zkuste přerušit jeho chování. Například jemným škubnutím za obojek, změnou tónu hlasu nebo prostě tím, že odvedete jeho pozornost jinam. Tím získáte kontrolu nad situací a můžete se znovu soustředit na výcvik psa.

Myslete na dlouhodobý cíl

Výchova psa není o jedné dokonalé procházce nebo poslušnosti na první pokus. Je to proces, kde trpělivost a pozitivní přístup vždy vyhrají. Pokud vás parťák někdy „vytočí“, připomeňte si, že jeho chování je výsledkem výchovy a času, který spolu trávíte. Z každé chyby se můžete společně poučit.

Pozitivní motivace je trend se skvělými výsledky

Pozitivní motivace není jen o odměnách, ale hlavně o tom, jak psovi ukázat, co od něj očekáváte, aniž by se cítil zmatený nebo vystrašený. Pokud hledáte odpověď na otázku, jak potrestat psa, když neposlechne, nebo jak zvládnout jeho problémové chování, pozitivní přístup je tou správnou cestou.

Jak pozitivní motivace využívat?

  1. Okamžitá reakce je klíčová: Chcete psa naučit, co dělá dobře nebo špatně? Reagujte okamžitě. Odměna za správné chování nebo jemná korekce musí přijít hned – pes si potřebuje spojit vaši reakci s konkrétním momentem.
  2. Práce s odměnami: Každý pes reaguje jinak – některý ocení pamlsek, jiný vaši radostnou pochvalu nebo možnost hrát si. Zjistěte, co funguje právě na vašeho parťáka, a pak ho odměňte tím, co ho nejvíc motivuje.
  3. Trénink v klidném prostředí: Pes se učí nejlépe, když je v klidném prostředí bez rušivých vlivů. Trénink povelů, jako je „sedni“ nebo „ke mně“, provádějte tam, kde se pes může plně soustředit.
  4. Důslednost ve výcviku: Pokud chcete, aby pes poslouchal, používejte stále stejné povely a postupy. Například může nastat zmatek, když jednou řeknete „ke mně“ a podruhé „pojď sem“.

Jak pomoci psovi, kterého někdo bije?

Pokud máte podezření na bití psa nebo na fyzické tresty, které už překračují hranice, měli byste zasáhnout. Bití psa je nejen neetické, ale může být i považováno za týrání zvířat. Pokud k tomu dochází na veřejnosti, zkuste to páníčkovi nejprve rozmluvit. Jak jsme si uvedli, existuje spousta účinnějších metod, které zlepší chování psa bez nutnosti násilí.

Pokud takové domlouvání nefunguje, je dobré situaci zdokumentovat, například pomocí videa, a nahlásit ji příslušným úřadům. Obrátit se můžete na policii, protože z přestupku týkajícího se bití psa se snadno může stát trestný čin, nebo na Státní veterinární správu či příslušný městský úřad. Veterinární správa má povinnost prošetřit stav zvířete a zjistit, zda nedochází k jeho týrání.

Občas se lidé bojí situaci nahlásit, protože jde například o jejich známého. V takových případech je možné podat anonymní stížnost – úřady jsou povinny se takovým případem zabývat.

Pokud situace pokračuje nebo úřady nereagují dostatečně rychle, může být na místě medializace případu. Obrazový záznam a další důkazy můžete předat médiím. Tuto možnost je ale vhodné zvážit až jako poslední krok, protože daný páníček by měl mít šanci své chování napravit.

Co každý pes potřebuje k důvěře a radosti

Každý pes si zaslouží láskyplnou výchovu, která je založená na důvěře, porozumění a trpělivosti. Ať už řešíte, jak potrestat psa, když neposlechne, nebo jak zvládnout jeho problémové chování, vždy mějte na paměti, že pozitivní přístup je klíčem ke šťastnému vztahu mezi vámi a vaším parťákem.

Fyzické tresty, jako je bití nebo jiné projevy násilí, nikdy nevedou k opravdové poslušnosti nebo respektu. Naopak mohou narušit vaši důvěru a proměnit psa ve vystrašeného nebo dokonce agresivního jedince.

Pokud se budete řídit radami v tomto článku a soustředit se na výcvik psa s láskou a trpělivostí, váš chlupáč vám to vrátí nejen svou poslušností, ale také oddaností a radostí. Pamatujte, že každý krok ve výchově psa je příležitostí posílit váš vztah – nezáleží pak na tom, jestli jde o výuku základních povelů nebo zvládání jeho impulzivního chování.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash

Fascinující svět psích instinktů

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Zdají se psům sny?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.