Kašel u psa: měli byste mít obavy?

Kašel se dá považovat za obranný reflex, který čistí dýchací cesty a udržuje je průchodné. Je tomu tak u lidí, psů a většiny dalších savců. Občasné pokašlání zpravidla nesignalizuje žádný závažnější problém. Váš pes totiž zkoumá svět hlavně ústy či nosem, může se mu tedy do dýchacího ústrojí dostat prach či třeba tráva.

Pokud však kašel u psa několik dní neustává, pravděpodobně je něco špatně. Jeho konkrétní zvuk pak může veterináři kromě důkladného vyšetření hodně napovědět. Není totiž kašel jako kašel a existuje hned několik typů.

Jakmile tedy vás pes zakašle, věnuje pozornost vydávanému zvuku. Budete mít lepší představu o tom, co jej může způsobovat a zda váš pes vyžaduje akutní péči. Kašel u psa má nejčastěji následující podoby:

  • suchý kašel – může znít, jako kdyby se váš pes snažil něco dostat ven z krku,
  • vlhký kašel – ten poznáte podle „vlhkého“ zvuku, ale také produkce hlenu,
  • dávivý kašel – když jde při kašlání slyšet dávivý zvuk s vysokým tónem.

Kašel se může vyskytovat párkrát za den, nebo může být naopak neutichající. Také může probíhat po fyzické aktivitě nebo naopak při spánku. Všímejte si i toho, v jakých situacích váš pes kašle. I tato informace ošetřujícímu veterináři podstatně pomůže.

A co tedy může být příčinou?

Jak jsme si už řekli, přesnou příčinu kašle u psa určí veterinář. Pravděpodobně se však setkáte s jednou z těchto:

Cizí tělesa v hrdle

Tento scénář možná nezní tak pesimisticky. Berte však na vědomí, že takový objekt se může psovi v krku zaseknout a výrazně zkomplikovat dýchání. Pokud váš pes něco vdechne a začne kašlat, vždycky pak radši zkontrolujte, zda má volně průchodný krk.

Psinka

Jeden z nejčastějších důvodů kašle u psa. Jedná se o infekční onemocnění horních cest dýchacích, které je extrémně nakažlivé. K přenosu může stačit jen to, že se dva psi očuchají nebo napijí ze stejné misky.

Psincový kašel způsobuje výtok z nosu i očí a suchý či vlhký kašel. Pes při nakažení tímto onemocněním pociťuje také silné vyčerpání a sníženou chuť k jídlu. Typicky však není důvodem k razantní obavě a pro uzdravení bude psovi stačit klidový režim, dostatečný příjem tekutin a kvalitní strava.

Proti tomuto onemocnění existuje také očkování, v dnešní době však zatím není 100% účinné. Jako prevence se doporučuje primárně posilování imunity našich chlupáčů.

Akutní či chronický zánět průdušek

Stejně jako my, i psi mohou onemocnět zánětem průdušek čili bronchitidou. Tu poznáte podle suchého kašle, který se zhoršuje při nebo po fyzické aktivitě.

Ptáte se, zda pes může onemocnět i koronavirem? Odpověď je ano, globálně se však jedná o pouhé stovky případů. 

Kolaps průdušnice

Toto onemocnění se projevuje hlavně chronickým kašlem a je způsobeno zúžením průdušnice během dýchání. Váš pes tedy může mít problém zhluboka se nadechnout, což vede ke kašli. Jeho zvuk je často popisován jako kejhání husy.

Vlasovec psí

Řeč je o parazitovi, který napadá krevní oběh psů a může se přesídlit i do jejich plic. Tam poškozují tkáně natolik, že se objeví kašel. Vyhoštění tohoto parazita může být poměrně spletitým procesem. Jeho výskytu se však dá celkem snadno předcházet – pravidelnou aplikací antiparazitik.

Kardiovaskulární onemocnění

Postupně se v našem výčtu možných příčin dostáváme k závažnějším chorobám. Vlivem srdečních problémů, které mají za následek hromadění vody v plicích, se může u psa objevit vlhký kašel.

Zápal plic

Toto onemocnění, kterým často trpí i lidé, spočívá ve vytvoření zánětu v oblasti plic a dýchacích cest. Jeho přímým původcem jsou často bakterie, nicméně může se vyskytnout také jakožto sekundární infekce, která přijde společně s psinkou.

Mladší psi s neoslabeným imunitním systémem se s touto nemocí mohou poprat bez jakýchkoliv komplikací. V případě psích babiček a dědečků bohužel může končit i fatálně.

Rakovina plic

V našem žebříčku je rakovina plic tím nejvážnějším důvodem, proč vás pes může kašlat. Pokud je však podchycena dostatečně brzy, šance na vyléčení se razantně navyšují.

Jak mohu chlupáčovi pomoci?

Pokud si u vašeho psa všímáte kašle, který neutichá a zní děsivě, rozhodně navštivte jeho ošetřujícího veterináře. Ignorovat tento problém by se totiž mohlo škaredě vymstít.

V případě infekce, mezi které patří třeba psinka nebo akutní zánět průdušek, budou psovi pravděpodobně nasazena antibiotika. Vyrábí se také speciální přípravky na kašel, které vašemu miláčkovi uleví. A to alespoň do takové míry, že ho (a vás) kašel nebude budit během noci.

Tak jako tomu je u nás, kašel u psa je záležitostí, která rozhodně není příjemná pro žádnou zúčastněnou stranu. Rozhodně však není na místě mít obavy, protože jeho příčina může být naprosto banální. Díky včasnému veterinárnímu ošetření budete vědět, na čem jste, a vkročíte na cestu k úspěšné rekonvalescenci.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Dominik QN – Unsplash

Proč můj pes neustále kýchá?

Může pes dostat koronavirus?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz