fbpx

Jsou kosti pro psy bezpečné?

Není žádným tajemstvím, že psi rádi žvýkají kosti. Nejenže se tak spolehlivě zabaví a vybijí energii, ale navíc mohou získat plno zdraví prospěšných látek. Na druhou stranu se ale říká, že kosti mohou být pro psy nebezpečné. Je tedy nasnadě položit si otázku – může pes kosti?

Jestliže jste vašemu chlupáčovi kosti ještě nedávali, nejbezpečnějším krokem je jejich zařazení do jídelníčku konzultovat s veterinářem. Ten totiž vezme v potaz zdravotní stav vašeho pejska a upozorní vás na to, co by mu mohlo potenciálně uškodit.

V každém případě se to, zda může pes kosti, odvíjí od několika faktorů – jaké to jsou?

Vařeným kostem dejte rovnou sbohem

Pokud jste se těšili, že najdete využití pro zbytky od večeře, tak na to raději rychle zapomeňte. Největším nebezpečí pro vašeho pejska totiž představují vařené kosti. Po vystavení vysokým teplotám totiž výrazně ztrvrdnou a po rozlomení či rozkousnutí mají velmi ostré okraje.

Kdybyste tedy vašemu chlupáčovi vařené kosti podávali, riskovali byste, že se o jejich tvrdý povrch poraní. A nemusí se jednat pouze o čelist, ústní dutinu nebo jazyk, ale celý trávicí trakt. Výjimkou není ani to, že si psi o tvrdou kost zlomili jeden nebo více zubů.

Mnoho páníčků má bohužel zkušenost i s tím, že jejich mazlíček spolkl větší ostrý kus kosti, který mu následně pořezal jícen, některou část střev či jiné vnitřní orgány. A pokud se taková komplikace neřeší včas, může mít fatální následky. Vařeným kostem je tedy vždy lepší se obloukem vyhýbat.

Kosti z obchodu jsou bezpečnější, ale…

Možná vašemu čtyřnohému parťákovi čas od času uděláte radost kostičkou, kterou mu pořídíte ve zverimexu. V takovém případě se určitě spoléháte na to, že pro něj bude vhodná – přece jen se jedná o pamlsek dělaný přímo pro psy, a tak by mu zdravotní komplikace hrozit neměly. Pravdou však je, že ani takové kosti nemusí být úplně nejlepší volbou.

Často totiž obsahují různá koření, aromata a konzervační látky a navíc jsou vysoce zpracované.

Zdravotní rizika tu tedy neplynou jenom z toho, že takové kosti mohou být příliš tvrdé, ale také z látek v nich obsažených. Kromě výše zmíněných potíží pak pejsek může mít také narušené trávení, což se nejčastěji projevuje zvracením, průjmem nebo naopak zácpou.

Totéž platí i pro žvýkací hračky vyrobené ze sušené kůže. Zde navíc během výrobních procesů může dojít ke kontaminaci viry a bakteriemi. Nemluvě o tom, že se v nich mnohdy nacházejí stopy toxických chemikálií, umělá sladidla a další přísady, které mohou z dlouhodobého hlediska výrazně poškodit zdraví vašeho pejska.

Pokud mu tedy dobrůtky tohoto charakteru kupujete, vždy si důkladně přečtěte složení a držte se pouze kvalitních a ověřených značek.

Jaké kosti může pes jíst?

Na základě výše uvedených informací jste nejspíš uhodli, že pes může jíst jen kosti, které neprošly tepelnou úpravou – v syrovém stavu jsou totiž dostatečně měkké.

Nejbezpečnější variantou jsou hovězí a jehněčí kosti. Vyhýbat byste se naopak měli krůtím a kuřecím, jelikož se jsou ostré a velmi se lámou, a mohou tedy způsobit podobné potíže jako vařené kosti. Vepřové kosti jsou na tom stejně – syrové vepřové s sebou navíc nese velké riziko potenciální nákazy různými chorobami.

Obecně platí, že větší kosti jsou vhodnější pro velká plemena a naopak menší sednou malým psům. Nicméně i když zvolíte správný druh a velikost kosti, stejně byste se měli držet následujících bezpečnostních zásad, abyste předešli případným zdravotním problémům.

  • Žvýkání mějte vždy pod dohledem – psi se do něj mohou příliš nadchnout a v důsledku se začít dusit nebo se poranit, pakliže si všimnete, že váš pes kost příliš hltá, raději mu ji seberte;
  • Nechejte psa žvýkat déle než 15 minut v kuse – snížíte tak pravděpodobnost zranění i toho, že by se přejedl a musel čelit trávicím potížím;
  • Nedožvýkané kosti uchovávejte v lednici – avšak ne déle než 3–4 dny, podstatně tak snížíte riziko jejich kontaminace;
  • Okousané kosti vyhoďte – pokud se váš pes dostane až ke křehké části uprostřed, raději kost vyhoďte, je totiž příliš tvrdá a mohla by ho poranit;
  • Dejte pejskovi kost až po jídle – když nebude hladový, sníží se pravděpodobnost, že by kost málo kousal a spolykal nerozmělněné kousky;
  • Vybírejte kosti, které jsou delší než šířka jeho tlamy – a naopak se vyhýbejte drobným a krájeným kůstkám, které by mohl spolknout vcelku;

Kromě výše zmíněného byste neměli dávat vašemu psovi kosti poté, co prodělal zubní ošetření. Po takovém zákroku by totiž mohl být náchylnější vůči lámání zubů. Kosti také nejsou vhodné pro psi trpící pankreatitidou neboli zánětem slinivky břišní, opět by mohlo dojít k trávicím obtížím – a zejména to platí pro morkové kosti, které jsou velmi tučné.

Na závěr je třeba také dodat, že kosti slouží spíše jako hračka než potrava – a tak byste k nim měli přistupovat. Nechte si vašeho pejska pohrát, ale nenechte ho se přejíst. A pokud víte, že rád žvýká, pořiďte mu bezpečnou žvýkací hračku, která ho zabaví, ale nenaruší mu trávení. O ni se s ním můžete i přetahovat, a tak ho ještě více motivovat do hry. Věříme, že si užijete hodně zábavy!

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Unsplash — Aditya Joshi

Bones and Raw Food aneb pozdní hosti jedí kosti

Promluvme si o hovězím

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz