Vašemu psovi byste měli dopřávat pravidelnou hygienu, a ta by neměla zahrnovat pouze umývání srsti, ale také čištění uší. To, jak často byste se této aktivitě měli věnovat, se odvíjí od plemene, zdravotního stavu a míry fyzické aktivity vašeho parťáka. Každé psí uši jsou totiž trošku jiné.
Pokud sdílíte domácnost se psem, jehož uši jsou svěšené a dlouhé (jako je například kokršpaněl, baset nebo afghánský chrt), počítejte s tím, že bude potřeba je čistit poměrně často. Prostupuje do nich totiž méně vzduchu, a tak v nich snadno uvízne špína a drží se v nich více vlhkosti, kvůli čemuž jsou takoví psi mnohem náchylnější k propuknutí ušních infekcí.
Na pozoru by se také měli mít páníčci, kteří si užívají života se psem alergikem nebo nadšeným plavcem.
Berte však na vědomí, že příliš časté a intenzivní čištění pravděpodobně způsobí více škody než užitku. Psí uši (a stejně tak i lidské) totiž disponují samočistícím mechanismem, jehož efektu je docíleno mimo jiné také díky ušnímu mazu.
Ušní hygienu je snadné provádět v domácím prostředí a v dnešním článku si řekneme o způsobu, jak k ní přistupovat tak, aby přinesla maximální možný efekt.
Co budete na čištění uší potřebovat?
V první řadě vašeho psa umístěte na povrch, který se dá snadno umývat. Valná většina psů totiž při čištění několikrát zatřepe hlavou, a tak se aplikované prostředky mohou dostat na podlahu, nábytek nebo třeba i zeď.
K samotné hygieně pak budete potřebovat:
- specializovaný roztok na čištění psích uší (vyhněte se produktům, které obsahují alkohol nebo peroxid vodíku, tyto látky jsou totiž příliš agresivní)
- vatové tampony
- pinzetu (pro případ, že budete potřebovat odstranit chlupy z ušních kanálků)
Jak správně čistit psí uši?
Čištění uší pro psy obecně není zrovna oblíbenou aktivitou, s nejvyšší pravděpodobností na to tedy budete muset jít pomalu. Trpělivost však přináší růže a jakmile váš parťák zjistí, že mu nic nehrozí, každé další čištění už půjde lépe a lépe.
Jak tedy na to?
- Posaďte vašeho psa na stůl.
- Začněte mu masírovat uši. Takovou masáž psi většinou milují — díky tomu se váš miláček uklidní a vy tak budete moci přistoupit k dalšímu kroku.
- Vaši pravou rukou psa přidržujte v oblasti jeho ramen. Levou rukou obejměte jeho hlavu a krk a prsty zvedněte jeho ušní boltec tak, abyste odhalili vnitřní část ucha. Pokud se pes bude snažit postavit, jemně na něj přitlačte svůj hrudník, čímž mu v tom zabráníte.
Pokud se váš pes příliš kroutí, můžete ho položit na bok. V této pozici ho stabilizujete tak, že položíte svůj levý loket na jeho krk a rukou ho chytíte za koleno u nohy, kterou má blíže ke stolu. Pravou rukou pak odhalíte jeho ušní boltec stejně jako v sedě.
- Do ušního kanálku vymáčkněte roztok. Pár kapek tohoto roztoku aplikujte na vnitřní stranu ušního boltce a špičku dávkovače lahvičky pak vložte pár milimetrů do ušního kanálku, aby se tekutina dostala hluboko. Není třeba zbytečně tlačit — vašeho psa byste mohli poranit nebo mu dokonce protrhnout ušní bubínek.
- Nechte vašeho psa zatřepat hlavou. Jedná se o jeho přirozený instinkt — tím samozřejmě vytřepe spoustu roztoku, ale ten, který zůstane, se díky tomuto pohybu lépe dostane do vnitřních záhybů.
- Opět psovi začněte ucho masírovat. Uchopte dvěma prsty kořen ucha z obou stran a masírujte tak, aby se roztok ještě snadněji dostal hluboko dovnitř.
- Ucho jemně otřete vatovým tamponem. Tímto finálním krokem odstraníte nahromaděné nečistoty, které roztok rozpustil na vnitřní straně ušního boltce.
- Celý proces opakujte na druhé straně.
Znaky ušní infekce
Pokud psí uši trpí infekcí, budou citlivé na dotek, červené a zanícené.
Mohou také produkovat nadbytek výtoku, který zapáchá nebo má neobvyklou barvu.
Ušní svrab je jedním z nejčastějších ušních infekcí u psa. Poznáte jej tak, že na uších budou trhliny a také tmavé skvrny připomínající mletou kávu — v odstínech černé, hnědé nebo červené barvy.
V takových případech neodkládejte návštěvu veterináře, který s nejvyšší pravděpodobností předepíše antibiotika a ušní kapky, které tyto bakterie spolehlivě vyhubí.
Pokud se na čištění uší necítíte, přenechte práci profesionálovi
Čištění psích uší se dá snadno zvládnout doma, pokud se na to však necítíte, objednejte vašeho pejska do specializovaného salonu pro psy, kde mu bude dopřána profesionální hygiena.
Psí uši může vyčistit také veterinář.
Rozhodně takovou hygienu nezanedbávejte jen proto, že máte strach z neúspěchu. Uši jsou pro psy spolu s čumákem těmi nejdůležitějšími orgány, skrze které váš miláček rozpoznává okolní svět. Měla by jim tedy být dopřána pravidelná a důkladná péče.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash.com — Kyle Smith