Máme doma čtyřnohého zpěváka – jak psi vnímají hudbu?

Sedl jsem si ke kytaře a začal vybrnkávat tóny svojí oblíbené písně. Než jsem se ale dostal v hudbě ke zpěvu, někdo mě předběhl. Přicupital ke mně náš chlupáč a začal nadšeně výt do rytmu. Tato situace byla tak komická, že jsem okamžitě dostal záchvat smíchu a během pár vteřin se ke mně připojila i přítelkyně.

Po chvilce jsem naši uměleckou chvilku raději utnul, abych nedráždil sousedy, a jak smích pominul, začal jsem přemýšlet. „O co jde?“ říkal jsem si. Když jsem si pak prošel internet, zjistil jsem, že takový scénář je naprosto běžný – spousta psů opravdu vyje do rytmu hudby či určitých tónů. Proč? A jak psi vnímají hudbu obecně?

Chlupatá superstar

Pravými předky psů jsou vlci, a tak je jen logické, že po nich zdědili spoustu charakteristik. Vytí patří mezi základní komunikační prostředky ve smečce. Jedním z hlavních důvodů, proč to dělají, je oznámení své lokace zbytku smečky – vytí je totiž slyšet na velké vzdálenosti. Teorie kynologů je taková, že psi reagují na určité tóny v hudbě proto, že jim připomínají tóninu vytí jiných psů – nedokáží rozpoznat, jestli se jedná o opravdového psa nebo hudbu.

Možná jste si také říkali, že psi na hudbu reagují vytím proto, že je z ní bolí uši. To je však nepravděpodobné, protože v takovém případě by si spíš zakryli hlavu, utekli nebo se někam schovali.

A co psi a poslech hudby?

Každý z nás má odlišný hudební vkus a možná pro vás bude překvapivé, že naši čtyřnozí přátelé to vnímají dost podobně. Něco však mají společné – pomalejší tempa, jednodušší struktury a nižší frekvence uklidňují nervový systém psů, zatímco svižnější, komplexnější hudba s vícero nástroji a vyššími frekvencemi nervový systém psů naopak nabíjí. Jak ukázala studie, kterou provedla univerzita v Glasgow, nejvíce psy uklidňuje jemný rock a reggae.

Volba hudby na základě prospěchu pro vašeho miláčka

Úzkost psů je reálná věc, dokonce existuje více typů. Nejčastěji trpí separační úzkostí, kdy pes vykazuje negativní emocionální reakci na odchod a následnou absenci svého páníčka. Běžná je i úzkost způsobená okolními zvuky – jako například silnou bouřkou, divokými sousedy nebo třeba ohňostroji.

Pro uklidnění úzkostlivého pejska je, mimo zmíněné žánry, velice vhodná také klasická hudba – například heavy metal, ale i pop, by vyvolal spíše opačný efekt. Až příště budete odcházet a budete nuceni svého pejska nechat samotného doma, pusťte mu na pozadí Mozarta, Haydna nebo třeba Dvořáka. Nebudou se cítit tak osamoceně a čas, který stráví v netrpělivém očekávání vašeho příchodu, jim značně zpříjemníte.

A jaký je ten váš zpěvák? Napište nám to na Facebook nebo pošlete video. Rádi hudební zážitek zprostředkujeme našim čtenářům.

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Alexas_Fotos from Pixabay

 

Když bolí psí duše

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz