Aport je jednou z nejčastějších her, kterým se věnujeme s našimi parťáky. Pohled na nadšeného psa, který se honí za míčkem nebo klackem, vykouzlí úsměv na tváři každého páníčka. Aportování přináší spoustu benefitů oběma stranám. Psovi se dostane tolik potřebné fyzické aktivity a mentální stimulace, posílíte s ním své pouto a oba se v případě venkovní hry nadýcháte čerstvého vzduchu.
Někteří chlupáči se bez váhání rozběhnou po hračce, ale pak ji nepřinesou zpátky. Jiní ji sice přinesou, ale nechtějí vám ji vrátit – radši se s vámi o ni budou přetahovat. A dokonce jsou takoví, kterým tato hra neříká vůbec nic. Pokud se potýkáte s některým z těchto problémů, jste na správném místě. Povíme si totiž, jak psa naučit aport.
Labrador, zlatý retrívr, border kolie, německý ovčák, kokršpaněl nebo třeba pudl. To jsou rasy, které mají aportování v genech. Je tedy velká šance, že tento typ hry budou nejen perfektně chápat, ale často i vyžadovat. Na druhou stranu nemusíte dobře pochodit u baseta, buldoka nebo basenji.
Učíme se aportu: krok po kroku
Zkráceně řečeno je potřeba psovi hračku představit a povzbudit ho k tomu, aby ji chytil do pusy. Následně ji hodíte od sebe, a když ji chlupáč zvedne, odměníte ho pamlskem. V dalších fázích ho začnete odměňovat, když vám ji přinese zpátky a postupně zvyšovat vzdálenost, do které budete hračku házet.
Berte na vědomí, že v závislosti na konkrétním psovi může naučení této hry vyžadovat spoustu trpělivosti. Mnohdy se budete muset chovat trošku potrhle, abyste zvýšili psovo nadšení. Pojďme se na celý proces podívat krok po kroku.
1. Představte psovi hračku
Ať už se jedná o klacek, míček nebo jinou hračku, vašeho psa je potřeba s předmětem nejprve seznámit. Jak na to?
- Položte hračku do své bezprostřední blízkosti. Jakmile se k ní pes přiblíží, pochvalte ho a odměňte jej pamlskem.
- Jakmile se jí pes dotkne, opět ho pochvalte a odměňte dobrůtkou.
- Pokračujte v tomto procesu tak dlouho, dokud si váš pes interakci s hračkou opravdu neoblíbí.
Abyste podpořili nadšení vašeho chlupáče, můžete se s ním začít o hračku přetahovat. A co myslíme tím potrhlým chováním? Předstírejte, že jste z hračky sami neskutečně nadšeni!
2. Různě hračku přesouvejte
Jakmile si váš pes vytvořil s hračkou pozitivní asociaci, začněte ji všemi možnými způsoby přesouvat. Parťák se tedy bude muset pohybovat, aby se k ní dostal. Zatím ji však neházejte ani nepřesouvejte příliš daleko.
Může plně postačit, když míček nebo klacík budete držet v různých pozicích. Vašeho psa podporujte v tom, aby se předmětu dotkl. Jakmile tak učiní, víte, co následuje – odměna.
Proces opakujte tak dlouho, dokud si nebudete jisti, že se mu toto chování vžilo.
3. Přimějte psa, aby si vzal hračku
I ve třetím kroku bude zapotřebí kapka trpělivosti, výsledek však bude stát za to.
Hračku umístěte na zem do vámi dosažitelné vzdálenosti. Jakmile si ji pes začne brát do tlamy, opět je čas na velkou chválu a odměnu. Pro urychlení učebního procesu bude z vaší strany znovu vyžadováno potrhlé chování. Když bude mít pes hračku v tlamě, předstírejte, že je to ta nejlepší věc, kterou jste kdy viděli!
Chlupáč totiž očekává ujištění, že dělá správnou věc.
4. Hračku začněte házet, avšak do kratších vzdáleností
Jak naučit psa aport? Bez házení to nepůjde. S tímto krokem začněte, jakmile budete mít jistotu, že vás pes plně rozumí rovnici chycení hračky do tlamy = chvála a pamlsky.
Hoďte hračku několik čísel od sebe. Když ji chlupáč zvedne, víte, co následuje. Pokračujte, dokud nepochopí, co má dělat. Následně hračku hoďte a přimějte vašeho psa, aby vám ji přinesl zpět. Chvála, pamlsky.
5. Hoďte hračku do větší vzdálenosti
Jakmile budete mít zvládnutý aport na kratší vzdálenosti, můžete je začít prodlužovat. Skvělým prostorem na to může být například dlouhá chodba. Na psa tam totiž bude čekat minimum rozptýlení.
Odměňujte jeho každý úspěšný pokus. Opět proces opakujte, dokud váš pes nepochopí, v čem vlastně aportování spočívá.
6. Začněte hrát aport venku
Předpokládáme, že do tohoto bodu jste vašeho psa učili aportovat doma. Jelikož je to pro vašeho psa známé prostředí, výcvik může probíhat hladčeji. Nyní přijde ta pravá zkouška – aportovat venku, kde je řada stimulů a rozptýlení.
Začněte na oploceném prostoru jako například na zahradě nebo v psím výběhu. V případě druhé varianty jej navštěvujte v dobách, kdy tam není moc psů a lidí.
Nezapomeňte vzít s sebou pamlsky! Od psa totiž nyní očekáváte trošku více úsilí, bude jej tedy zapotřebí soustavně odměňovat. Hračku házejte na stále delší vzdálenosti – pokud vám ji pes pokaždé přinese (a pustí), máte vyhráno. Pokud ne…
Co dělat, když pes hračku nechce pustit?
Jak už jsme předestřeli na začátku článku, někteří psi hračku nechtějí vrátit. Vašemu parťákovi můžete zoufale říkat „pusť!“, avšak bez výsledku. Naopak – ještě více ho tím dráždíte, čímž svůj stisk v čelistech posiluje.
Nemějte obavu, máme pro vás totiž jeden velmi efektivní tip. Nesnažte se ho přesvědčit, aby vám hračku vrátil, namísto toho hru ukončete. Odejděte, přestaňte si psa všímat a začněte dělat něco jiného. Chlupáč brzy pochopí, že s takovou u vás nepochodí.
Někteří páníčci své psy opravdu vycvičili na „pusť!“, ve většině případů to však vždycky začínalo tak, že psa začali krátkodobě ignorovat.
Nechce váš pes aportovat? Nevěšte hlavu…
Ať už se budete snažit jakkoli, některým psům aport zkrátka nic neříká. Možná je toto chování naučíte, ale nevidíte v nich nadšení. Pro každého psa existuje typ hry, který ho naplňuje, jde jen o to jej objevit. Tak stejně každý preferuje jiný typ hraček.
Je ve vašem zájmu, aby byl váš parťák spokojen. Nemusíte lpět pouze na hraní, spoustu fyzické a mentální stimulace mu totiž poskytnou i pravidelné procházky. Někteří psi jsou pak stavěni dokonce na dlouhé výlety, a to klidně do hor. Zkuste se na vašeho psa „napojit“ a u každé aktivity vnímat jeho emoce. Je nadšený? Aktivitu opakujte pravidelně. Je znuděný, i když se snažíte sebevíc? Je načase poohlédnout se po jiné formě trávení společného času.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pixabay – Matthias Koll
Ty nejlepší hračky pro vašeho psa – pro zabavení, zdraví i podporu myšlení