Jak přepočítat věk psa na ten lidský?

Říká se, že jeden rok psího života se rovná sedmi lidským – je tomu ale skutečně tak? I když je tento způsob, jak přepočítat věk psa na lidský, tím nejjednodušším, z pohledu vědců je velmi nepřesný.

Jestliže jste doposud věk vašeho pejska násobili sedmi v domnění, že máte přehled o jeho „lidském“ věku, rozhodně nejste sami. Lidé se těmito propočty řídí už od padesátých let minulého století a tradice s takovou historií jen tak nezmizí.

Navíc jde o metodu, která demonstruje základní myšlenku těchto přepočtů – psi stárnou podstatně rychleji než lidé. Právě na tomto principu pravděpodobně také vznikla. Lidé se totiž tehdy průměrně dožívali 70 let, zatímco psi 10 let – a násobení sedmi bylo na světě!

Vědci však stihli vyvinout metodu, se kterou věk psa na lidský přepočítáte mnohem přesněji. V čem spočívá? Pojďme si ji popsat!

3 kroky, které vás dovedou k lidskému věku vašeho psa

Správná metoda přepočtu psích let na lidské je o něco složitější, ale přesto se dá snadno pochopit. Stačí se řídit třemi základními pravidly:

  • první rok psího života odpovídá 15 lidským,
  • druhý rok psího se rovná přibližně 9 lidským,
  • každý další rok vydá přibližně za 5 lidských let.

 

Přijít s tímto vzorcem pro vědce nebylo jednoduché, museli totiž vzít v potaz celou řadu faktorů.

Základem bylo určení věku psa, v němž se dá považovat za seniora, čemuž dopomohly záznamy z psích pojišťoven, chovatelských klubů a veterinárních klinik.

Z nich se zjistilo, že u malých psů stáří nastupuje zhruba v sedmém roce. Sice mají ještě mnohé před sebou, ale podle statistik se u nich právě v tomto věku začínají objevovat první zdravotní potíže spojené se stárnutím. U velkých plemen k tomu dochází dříve, přibližně ve věku pěti až šesti let.

Pokud byste tedy měli aplikovat „pravidlo sedmi let“, velký pes s průměrnou délkou života 7–10 let by dosáhl „důchodového věku“ ve 35 lidských letech, což by jeho stáří tak úplně neodpovídalo. S novou metodou by mu ale v přepočtu na lidské roky bylo zhruba 45 let, což už by dávalo větší smysl.

Vše se odvíjí od velikosti psa

Jak už jste možná vydedukovali, konkrétní způsob, jak přepočítávat věk psa na lidský, se odvíjí především od jeho velikosti, respektive hmotnosti. Odborníci zatím nezjistili proč, ale neustále si potvrzují, že velikost psa je přímo provázaná s délkou jeho života.

Tento jev se vymyká vzoru, který můžeme pozorovat v přírodě. Obecně řečeno mívají větší savci, jako jsou sloni či velryby, delší život než myši, zajíci nebo srny. U psů to ale s velikostí funguje v podstatě naopak.

Podle výzkumů zkracují každá dvě kila tělesné hmotnosti přibližnou délku psího života zhruba o měsíc.

Přesný důvod se vědcům zatím nepodařilo určit. Existují však spekulace, že velká plemena jsou vůči onemocněním a poruchám pohybového aparátu způsobeným věkem geneticky náchylnější. Na vině by mohl být i zrychlený růst velkých psů, který by mohl zvyšovat pravděpodobnost abnormálního růstu buněk.

Nicméně záhady ze světa psí vědy nechme odborníkům. My jsme tu od toho, abychom vám pomohli se dobrat „lidského“ věku vašeho mazlíčka. A abychom vám výpočet zjednodušili, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku:

Ať už věk našich chlupatých parťáků budeme měřit v lidských nebo psích letech, jedno je jisté – každý rok jejich života je jak pro ně, tak i pro nás jedním velkým dobrodružstvím.

Pojďme si tedy užívat každý kousek naší společné cesty a pozorovat, jak dospívají a stárnou. Váš pejsek má jasný cíl nehledě na to, zda je to štěně, psí puberťák, dospělý pes či senior – vyjadřovat vám lásku a věrnost, jak jen nejlépe dovede. Tak si jí užívejme, dokud můžeme!

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: Anna Shvets – Pexels

Můj pes přece nestárne

Máme doma psího puberťáka: jak toto období zvládnout?

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz