Jak naučit psa na nový pelíšek – 7 tipů, díky kterým mu usnadníte přechod

Jako páníčci víme, že čas od času je potřeba koupit nový pelíšek. Možná je ten starý už opotřebovaný nebo chceme zvýšit komfort našeho parťáka, a tak investujeme do lepšího. Ať už to je jakkoli, navyknutí na nový pelíšek pro psa nemusí být tak jednoduché, jak by si někteří z nás mohli myslet. Představení nového prostoru pro odpočinek totiž může narušit jeho rutinu a pocit bezpečí.

Pelíšek není jen místem na spaní. Jedná se o chlupáčovo útočiště, které zbožňuje a vrací se do něj nejen kvůli únavě. I kdyby tedy nový pelíšek byl tím nejluxusnějším a nejpohodlnějším na světě, z počátku bude v očích psa něčím cizím a nevítaným. K tomuto přechodu je tedy nutné přistupovat s empatií a pochopením, že než si pes zvykne, zabere to nějaký čas.

V našem článku si prostřednictvím sedmi praktických tipů popíšeme, jak naučit psa na nový pelíšek tak, aby celý proces proběhl co nejhladčeji. Aplikace všech kroků nejen pomůže chlupáčovi v adaptaci, ale také může posílit vaše vzájemné pouto. Pojďme na to!

Tip 1: Umístěte pelíšek na pohodlné místo

Volba správného místa pro pelíšek je naprosto zásadní pro to, aby se pes cítil bezpečně a pohodlně. Zamyslete se, ve kterých oblastech vaší domácnosti pes nejraději odpočívá, a pelíšek umístěte do blízkosti jednoho z nich.

Mělo by se jednat o zónu, která je klidná, bez hlučných spotřebičů, oken s průvanem nebo přímého slunečního svitu. Na druhou stranu by však neměla být příliš izolována – pelíšek je vhodné umístit do místnosti, kde rodina tráví hodně času, aby měl chlupáč pocit sounáležitosti.

Dalším důležitým faktorem je teplota. Pelíšek neumisťujte do blízkosti teplovzdušných ventilátorů, radiátorů nebo klimatizací. Jestliže je váš pes zvyklý spát na specifickém místě, nový pelíšek dejte na něj. V případě, že ho potřebujete přesunout, tak učiňte v rámci několika dní.

Tip 2: Zútulněte pelíšek

Útulnost je klíčem k tomu, aby parťák začal pelíšek aktivně využívat. Přidejte pohodlné lůžkoviny, které psa vyzvou, aby se do nich zachumlal. Jestliže už si nějaké oblíbil z dřívějška, použijte je. Díky známému povrchu (a pachu, pokud jste je právě nevyprali) bude pelíšek více působit jako domov.

Dále do pelíšku umístěte psovy oblíbené hračky. Díky známým předmětům se může stát lákavějším. Žvýkací hračky, pískací zvířátka, ale také například kus vašeho oblečení může mít pach, který parťáka uklidní. 

Tip 3: Využívejte známé pachy

Jak naučit psa na nový pelíšek? Další tip souvisí s pachy, které jsme nakousli už v předchozím bodě. Psi mají excelentní čich – jejich čumák má až 300 milionů čichových receptorů. O tom, co všechno dokáže pes vycítit, si můžete přečíst v tomto článku: Psí čumák – všechno, co byste o něm měli vědět!

Mimo použití lůžkovin, hraček a vašeho oblečení, jehož pach váš pes dobře zná, můžete intenzivně otřít svoje ruce o nový pelíšek. Váš pach si spojuje s bezpečím a komfortem, a tak si na nové místo rychleji navykne. Pakliže má pelíšek odnímatelný potah, zvažte jeho vyprání s ostatním prádlem, aby načichl vůní vašeho domova.

Má nový pelíšek silný „pach novoty“? Ještě předtím, než ho parťákovi představíte, ho na jeden den vyvětrejte. Tím dojde k neutralizaci pachu a opět – zatraktivnění pelíšku. 

Tip 4: Psa s pelíškem seznamujte postupně

Naši psi jsou citlivé bytosti – a pokud jsme na ně moc hrr, mohou se cítit přetížení. Náhlé změny mohou být stresující, u seznamování se s novým pelíškem na ně tedy netlačte.

Zkuste umístit nový pelíšek vedle toho starého. Dovolte vašemu psovi, aby se s ním seznámil ve svém vlastním časovém rámci. Ze začátku si ho možná jen trošku očichá, nebo ho bude kompletně ignorovat, to je však normální. 

V průběhu následujících dní motivujte vašeho psa k tomu, aby v pelíšku trávil více času. Za pomoci pamlsků ho podpořte v tom, aby si do něj během odpočinkových chvil lehnul. Pokud se mu do toho ani tak nechce, sedněte si vedle nového pelíšku a psa si hlaďte, zatímco na něm je.

Teprve jak se pes začne s novým pelíškem cítit komfortněji, ho přemístěte do určené zóny. Tento pozvolný postup, jak naučit psa na nový pelíšek, je velmi jemný, pes tedy nebude tak úzkostlivý či zmatený. Každý pes však pro aklimatizaci potřebuje jiný čas, vybavte se tedy i trpělivostí.

Tip 5: Pozitivní motivace

Pozitivní motivace je základním kamenem jakéhokoliv výcviku psa – a stejně tak dobře funguje i u seznamování se s novým pelíškem. Jak jsme už naťukli, díky asociaci pelíšku s pozitivními zkušenostmi bude chlupáč mnohem ochotnější pelíšek využívat.

Když parťák o pelíšek projeví zájem, odměňujte ho. Stačí, když si ho očichá nebo se ho dotkne – i to jsou důvody pro pochvalu, pohlazení či menší dobrůtku. 

Můžete však jít o krok dále a zvolit speciální pamlsek nebo žvýkací hračku, kterou budete vašemu psovi dávat pouze v případech, kdy bude na novém pelíšku. To vytváří ještě silnější pozitivní asociaci. 

Nové útočiště zařaďte i do vašich herních seancí. Pokud hrajete aport, hažte mu hračku na pelíšek a miřte k tomu, aby hra skončila tím, že pes bude v pelíšku ležet. Tímto způsobem se může původně neznámý předmět stát běžnou součástí každodenních aktivit. Během hry navíc utužíte své vzájemné pouto.

Na druhou stranu pelíšek v žádném případě nevyužívejte pro tresty. Kvůli tomu by ho parťák nemusel akceptovat jakožto pohodlné místo k odpočinku. Veškeré interakce s pelíškem by pro parťáka měly být příjemné.

Tip 6: Vytvořte rutinu

Zavedení stálé rutiny je dalším krokem, jak naučit psa na nový pelíšek. Našim miláčkům rutina a předvídatelnost vyhovuje, protože jim dodává pocit bezpečí a stability. 

Začleňujte nový pelíšek do denního plánu vašeho psa. Stanovte specifické časy, kdy ho má parťák využívat, jako například během odpolední siesty, v noci nebo při hře. Díky konzistentnosti pes pochopí, že je nový pelíšek běžnou součástí jeho života.

Když každý den nastane večerka, zaveďte vašeho psa na pelíšek. Na chvíli se k němu posaďte, jemně ho hlaďte a „podstrčte“ mu jeho oblíbenou hračku, aby se uklidnil. Dojde mu, že je načase odpočívat, a to v novém pelíšku.

Pokud se před spaním spoléhá na určitý rituál, jako je žvýkání hračky nebo hlazení na břiše, jen do toho. Tyto aktivity jsou pro něj známé, což opět podporuje pozitivní asociace.

S konzistentní rutinou se pes na nový pelíšek adaptuje mnohem rychleji. 

Tip 7: Buďte trpěliví a pozorní

Trpělivost růže přináší. Berte v potaz, že každý pes je jedinečný a bude potřebovat jinak dlouhou dobu k tomu, aby se adaptoval. Pozorujte jeho chování a popřípadě svůj přístup měňte podle potřeby, abyste zajistili snadný přechod.

Pokud se pes novému pelíšku vyhýbá, identifikujte, co tuto averzi spouští. Může se jednat například o nesprávně zvolenou oblast domácnosti. Přesuňte jej tedy jinam tak, aby byl pro psa lákavější.

V žádném případě chlupáče do ničeho netlačte a vnímejte jeho řeč těla. Projevy stresu, jako jsou neklidné pohyby, kňučení a nadměrné olizování, naznačují, že pes potřebuje na adaptaci více času. 

Pamatujte také na oslavování i malých vítězství. I když na novém pelíšku stráví jen zlomek času, pochvalte ho a nabídněte mu dobrůtku. Tyto úspěchy totiž průběžně vybudují sebevědomí a pocit bezpečí u vašeho psa.

Pevně věříme, že vám našich sedm tipů, jak naučit psa na nový pelíšek, pomohlo. Váš pes si nové útočiště jistě dříve nebo později zamiluje. A bude se mu v něm možná dostávat lepšího odpočinku než kdy dříve!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Zvládněte stěhování se psem v pohodě

Malý průvodce adopcí psa: na co se připravit

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz