Jak na domácí psí masáže?

I když bychom si moc přáli, aby naše čtyřnohé přátele nikdy nepostihla žádná bolest, i oni se s ní, stejně jako my, čas od času mohou potýkat.

To platí hlavně pro starší psy, které mohou po náročných procházkách a dalších aktivitách bolet svaly či klouby. Rozdíl je však v tom, že my víme o prostředcích, které naše fyzické trable zmírní. Psi vás však o své bolesti nemají jak informovat — a přesně proto jsou v současné době na vzestupu profesionální psí masáže.

Nicméně naučit se, jak masírovat psa, se můžete i v domácím prostředí. V rámci vašeho pravidelného mazlení sice vašemu psovi dáváte tolik potřebný dotyk, s pozitivním efektem na fyziologické úrovni však není možné počítat.

Psí masáže jsou jednoduchým a zábavným způsobem, jak vašemu psovi ulevit jak od akutní, tak chronické bolesti. Jejich benefity však sahají dále. Pojďme si je společně s technikami rozebrat více do detailu, abyste mohli vašemu psovi dopřát tolik potřebnou péči ještě dnes!

Benefity psích masáží

Uleví namoženým svalům a kloubům

Je jedno, zda s vámi sdílí domácnost neposedné štěně nebo starší pes, masáž prospěje oběma. Tuto péči je ideální vašemu mazlíčkovi dopřát po náročnější fyzické aktivitě, jako je například dlouhá procházka nebo den strávený na cvičišti. 

Dodatečně také může zkrátit dobu rekonvalescence po operaci či zmírnit problémy s klouby spojené se stárnutím.

Zmírní stres a úzkost

Masáží podpoříte obecnou spokojenost vašeho psa, uklidníte jeho psychiku a pomůžete mu odbourat emocionální bolest. 

Tím podpoříte schopnost vašeho psa vyrovnávat se stresem, které může pociťovat hned v několika situacích. Naši psi jsou na nás silně závislí, a když například odcházíte do práce, mohou pociťovat separační úzkost.

Posílí vaše pouto

Prostřednictvím pravidelných masáží posílíte vaši vzájemnou důvěru. Bojácnější psi si navíc navyknou na lidský dotek.

Jak masírovat psa?

1. Nejprve do relaxačního módu uveďte sami sebe

Průběhem života se psem jste si jistě všimli, že kopíruje vaše chování a reakce. Představte si tedy, kdybyste s psí masáží začali s pocity napětí — výsledek by byl silně kontraproduktivní. Silně pomůže už jen to, když budete během masáže zhluboka dýchat a nezadržovat svůj dech.

2. Uzpůsobte prostředí

Ujistěte se, že je ve vašem okolí minimum rušivých vlivů.

Zamyslete se nad tím, co vašeho psa dokáže vystresovat, a pokud je tento spouštěč přítomný, odstraňte ho, popř. alespoň minimalizujte jeho vliv. Berte také na vědomí, že bojácnější psi budou potřebovat více času na to, aby se uvolnili.

Dosáhnout klidného rozpoložení vašeho psa vám mohou pomoci také jeho hračky nebo jakékoli objekty (či lidé), ke kterým mají pozitivní vazbu.

3. Začněte s ušima

Efloráž je termín, který pochází z francouzštiny a dal by se přeložit jako „lehký dotek“. Masér dlaněmi přejíždí po kůži příjemce dlouhými a rovnými tahy. Přesně tuto techniku je vhodné využít i na vašem psovi — a to tak, že začnete od hlavy a tímto pohybem přejíždíte přes uši až po ramena.

Tato technika prohřívá svaly, navíc má spoustu společných jmenovatelů se standardním hlazením. Díky tomu si ji pes asociuje s něčím, co zná, což pomůže minimalizovat jeho případný stres.

4. Přesuňte se k zádům

S krouživými pohyby a o něco silnější tlakem se přesuňte k hrudi, zádům a zadním nohám. Intenzitu samozřejmě uzpůsobujte reakcím vašeho psa. A pokud například víte, že váš pes nemá rád drbání břicha, vůbec se k němu radši nepřibližujte.

Také se ujistěte, že nevyvíjte žádný přímý tlak na kosti, klouby nebo páteř. Pracujeme zde pouze se svaly.

5. Nohy a tlapky

Ty jsou dalším důležitým krokem v psí masáži. Spousta psů však dotyk na plackách nemůže vystát, jednejte tedy s maximální opatrností. I v případě těchto zón pak navyšujte intenzitu podle toho, jak bude váš pes reagovat.

A pokud chcete vašemu psovi zkušenost s masáží zpříjemnit opravdu co nejvíce, zaměřte se na kořen ocasu a zadní část krku. Experimentovat s touto praktikou můžete jak předtím, než se přesunute na nohy a tlapky, tak před započetím celkové masáže.

6. Zkontrolujte stav vašeho psa

Na chvíli zastavte a zaměřte se na to, jak se váš pes chová. 

Dožaduje se dalších doteků? Pokračujte.

Jsou na něm viditelné příznaky úzkosti či bolesti? Okamžitě přestaňte a vaši seanci nechte na jindy.

7. Nezapomínejte na udržování kontaktu

V průběhu masáže mějte na vašem psovi položenou alespoň jednu ruku. To ho nejen bude uklidňovat, ale také upozorňovat na to, že tento proces ještě není u konce.

8. Využijte pomůcky

V současné době se dá na trhu sehnat spousta pomůcek, které mohou psí masáž výrazně zjednodušit pro obě strany.

Může se jednat například o masážní kartáč — tím můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Vašeho psa totiž uklidníte a také mu vyčešete přebytečné chlupy.

9. Po masáži vašemu psovi dopřejte, co potřebuje

Pokud jste někdy byli na masáži, tak nám jistě potvrdíte, že ač se jedná o odpočinkovou aktivitu, často se po ní cítíte unavení. S tím stejným efektem je potřeba počítat u psů.

Pokud potřebuje, dovolte mu dát si šlofíka a celkový zážitek tak lépe vstřebat. Je také možné, že bude mít žízeň nebo bude potřeba vyvenčit.

V rámci pravidelného mazlení sice vašemu psovi dopřáváte doteky, ale efekt cílené masáže se s nimi nedá srovnávat. Pokud tedy chcete, aby byl dlouhodobě spokojený, psí masáž doporučujeme provozovat alespoň jednou týdně. Dost možná totiž zjistíte, že případný psychický i fyzický diskomfort může z velké části pramenit z nedostatku lásky!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash — Nomao Saeki

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz