Jakožto páníčci ke svým čtyřnohým kamarádům mnohdy přistupujeme jako k malým dětem a v důsledku si neuvědomujeme, že se od nás v některých ohledech výrazně liší. Do této kategorie spadá i psí trávení — trávení u psa totiž nefunguje úplně stejně jako u nás a tomu musíme péči o něj uzpůsobit.
Jedním z aspektů, kterým je třeba věnovat velkou pozornost, jsou trávicí enzymy. K čemu slouží a jak se může projevovat jejich nedostatek?
Klíčový komponent k absorpci živin
Trávicí enzymy patří mezi bílkoviny, jejichž úkolem je štěpení komplexních živin, které se následně snadněji absorbují do těla prostřednictvím střev. Proto jsou nezbytné pro všechny životně důležité procesy, ať už je řeč o práci svalů, ukládání energie, dýchání, trávení nebo reprodukci.
Nedostatečná produkce těcho enzymů bývá častou příčinou poruch trávení u psů. Pokud vašemu čtyřnohému kamarádovi chybí, může jíst třeba celý den, ale ve skutečnosti z potravy nezíská potřebné živiny a může být podvyživený.
Jak probíhá trávení u psa?
Vše začíná v momentě, kdy se potrava dostane do ústní dutiny. Zde, stejně jako u nás, dochází k rozmělnění potravy a jejímu smísení se slinami, avšak s tím rozdílem, že psí sliny neobsahují enzymy jako ty naše a slouží tedy pouze k lubrikaci tráveného jídla.
Samotné trávení u psa totiž začíná až v žaludku — i zde se psí trávení od toho lidského liší. Psi totiž produkují až stokrát větší množství žaludečních kyselin. Ty jim pomáhají vstřebávat bílkoviny a umožňují rozložení kostí a dalších tvrdých kousků, se kterými by si lidský žaludek neporadil.
Poté strava postupuje klasicky do tenkého střeva, kde se kyseliny neutralizují a dochází ke vstřebávání živin a současně i formování stolice, která se dále posouvá do tlustého střeva a následně do konečníku — a ve finále až do pytlíku na exkrementy.
Není enzym jako enzym
Trávicí enzymy u psů produkuje slinivka břišní poté, co potrava vstoupí do žaludku, případně do střev. Konkrétně jsou při trávení u psa nezbytné tři hlavní skupiny enzymů, které působí především v tenkém střevě, a sice:
- Amyláza — štěpí škroby na menší molekuly sacharidů;
- Lipáza — slouží jako pomocník při trávení tuků;
- Proteáza — základní enzymy nezbytné pro štěpení proteinů na jednotlivé aminokyseliny.
Jak už jste si možná všimli, výše zmíněné enzymy přímo slouží k trávení hlavních složek potravy — bílkovin, sacharidů a tuků. Nicméně potrava má i další složku, kterou je třeba strávit, a to je vláknina — jedna z hlavních složek zeleniny, ovoce i řady obilnin.
K jejímu trávení se využívá enzymů souhrnně označovaných jako celuláza. Na rozdíl od ostatních enzymů si je však psí tělo neumí vyrobit — o to se starají bakterie, které utvářejí střevní mikrobiom.
Co když enzymy chybí?
I když se o svého pejska staráte, jak nejlépe dovedete, může se stát, že mu některý z enzymů bude chybět – například kvůli nesprávné volbě granulí, nevhodnému režimu nebo jako následek jiné zdravotní komplikace.
Jak už jsme zmínili, hlavním následkem bývá špatné vstřebávání vitamínů, minerálů a dalších cenných živin, což může mít velký dopad na celkové zdraví vašeho chlupáče. Nejčastěji se nedostatek enzymů pojevuje:
- chronickým průjmem a plynatostí;
- hubnutím navzdory běžné nebo dokonce zvýšené chuti k jídlu;
- častým vyprazdňováním či příliš objemnou stolicí;
- koprofágií, neboli konzumací vlastních exkrementů.
Jestliže je trávení u psa narušené, nemusí být nutně příčinou nedostatek enzymů — nejlepší tedy bude navštívit veterináře, aby zdravotní stav vašeho mazlíčka důkladně prověřil.
Kromě vylepšení psího jídelníčku bývají obvyklým řešením doplňky stravy, které se podávají před krmením a usnadňují tak trávení potravy, kterou pejskovi posléze dáte. Kromě důležitých enzymů většinou obsahují také probiotika, čímž podporují produkci celulázy i celkové trávení a apetit psa.
Problémům s trávením u psa je nejlepší předcházet a nedostatek enzymů není žádnou výjimkou. Chuť k jídlu rozhodně není znamením, že je pro vašeho pejska současná strava prospěšná. Prioritou by mělo být jeho zdraví — a věřte, že pokud si dáte při výběru psích dobrot opravdu záležet, bude se při vděčně olizovat tak, jak jste zvyklí, a to i při mlsání zdravějších dobrot.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash — Alex Gruber