Domácí loužičky: Jak se zbavit skvrn a zápachu?

Asi každý vůdce psí smečky dobře ví, že výcvik může být někdy náročný. Nejen štěňata, ale i starší psi mohou mít problém porozumět určitým povelům a návykům. Častým kamenem úrazu bývá čůrání doma, které vyžaduje nejen konzistentní trénink, ale také pořádný úklid. Čím vyčistit psí moč a jak se zbavit jejího nepříjemného zápachu?

V dnešním článku se s vámi o několik praktických tipů podělíme. Dozvíte se, jak při úklidu postupovat a jaké prostředky vám pomohou fleky i zápach nejlépe odstranit. Pro většinu z nich navíc ani nebudete muset utíkat do drogerie, jelikož je doma už pravděpodobně máte, ať už na kuchyňské lince nebo mezi úklidovými potřebami.

Do úklidu se pusťte co nejdříve

Na dlažbě, kachličkách či jiných pevných podlahách je úklid snadný. Prostě loužičku vysušíte, místo pořádně vytřete a povrch necháte uschnout.

S koberci a jinými textilními povrchy už je to ale horší. Zde platí jasné pravidlo – čím dříve se skvrny zbavíte, tím snadněji půjde vyčistit. Navíc se díky včasnému úklidu podstatně snižuje šance, že pronikne do spodních vrstev tkaniny a zanechá po sobě flek a nepříjemný zápach.

Jak a čím vyčistit psí moč z koberce? Doporučujeme se držet následujícího postupu:

  1. Na mokré místo (a pokud možno i pod něj) položte silnou vrstvu papírových utěrek, a na ni naskládejte staré noviny či letáky. Vše nechte chvíli ležet, dokud se většina moči do papíru nevsákne. Proces můžete o něco urychlit tím, že na noviny položíte něco těžkého.
  2. Pak utěrky i noviny vyhoďte a místo vyčistěte hadrem či kartáčem a studenou vodou. Následně ho opět vysušte utěrkami, případě vysavačem na mokré vysávání.
  3. Až se vám podaří flek téměř kompletně vysušit, je načase provést opatření proti zápachu. K tomu vám nejlépe poslouží obyčejná jedlá soda, která pachy pohlcuje dokonale. Stačí ji v tenké vrstvě nasypat a vetřít do vlhkého místa – u většiny skvrn si vystačíte zhruba s ¼ šálku.
  4. Jedlou sodu nechte působit přes noc a poté důkladně vysajte. Pravděpodobně budete muset místo vysavačem přejet hned několikrát, abyste se zbavili veškerého prášku.

Pomůže i obyčejný ocet

Další možností, čím vyčistit psí moč, je také směs bílého octa, vody a jedlé sody – na 1 hrnek octa stačí 1 hrnek vody a 2 lžičky jedlé sody. Tento domácí přípravek můžete uchovávat v lahvi s rozprašovačem a mít ho po ruce pro případ potřeby.

Obzvlášť se to hodí, pakliže máte doma štěně. Když se pak doma počůrá, stačí místo vysušit a tímto přípravkem postříkat. Po pár minutách působení skvrnu vyčistíte vodou a hadrem a nakonec vysušíte.

Největší výhodou jedlé sody a octa je, že jsou účinné a přitom šetrné a bezpečné. Nemusíte se tedy bát, že by podráždily kůži lidských členů domácnosti ani packy a čumák těch čtyřnohých.

Může se ale samozřejmě stát, že si loužičky včas nevšimnete a stihne se do textilie vsáknout a zaschnout. V takovém případě se bez silnějších čistících přípravků na koberce dost možná neobejdete. I tak se ale raději snažte hledat spíše šetrnější čističe a při jejich používání dohlédněte na to, aby s nimi váš mazlíček nepřišel do kontaktu.

Základem je samozřejmě domácím loužičkám předcházet a naučit vašeho parťáka vykonávat potřebu venku. Inspirovat se můžete naším starším článkem: Jak naučit štěně čůrat venku?

Na závěr je třeba ještě dodat, že důkladné vyčištění loužičky je důležité ještě z jednoho důvodu – pokud by pes z daného místa cítil pach vlastní moči, mohl by ho jako záchod využít znovu. Věříme, že vám výše uvedené tipy pomohou takovým potížím předcházet. Přejeme vám i vašemu parťákovi hodně štěstí při tréninku.

 

Autor: Kateřina Kubíková

Foto: CJ Infantino – Unsplash.com

Čistota půl psa: jak na psí hygienu

Starého psa novým kouskům nenaučíš: pravda, či mýtus?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz